26 Юли 2025събота15:29 ч.

Кунчев вече заговори за затягане на мерките

автор:Дума

visibility 1540

Здравните власти вече признаха, че няма как да се справят с новата вълна, без въвеждането на по-строги мерки и ограничения. Допреди два дни тезата им бе, че въпреки областите в „червено“ нови мерки не се налагат, а ще се засили контролът над спазването на сегашните. Скоростното увеличение на пациентите в болница обаче и предстоящата учебна година породиха множество коментари и сред медиците, че няма как да се ограничи заразата, ако няма повече ограничения. И то не само на местно ниво.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев каза днес, че при над 300 на 100 000 заразени ще се наложат мерки за цялата страна и паралелно ще бъдат отпуснати помощи за бизнесите. Пред Нова тв той призна, че има политическа намеса във взимането на решения. В същото време той няколко пъти повтори, че експертите казват своето мнение, но крайната дума е на политиците.

"Намесата на политиката е очевидна. Тя вреди. Работата на експертите е да казваме какво трябва да се направи, а дали ще се, е решение на политиците. Няма да се повтори ситуацията, при която дишаме аерозоли от гръмнала атомна станция, а властите си мълчат, за да не плашат хората. Ако на някого му трябва подобен здравен инспектор, нека си го назначи. Властта има право да ме смени. Докато съм на този пост, ще казвам нещата такива, каквито са", бяха думите на доц. Кунчев.
Той ясно подчерта, че ваксината пази от тежко протичане и категорично от смърт.
При четвърта вълна на коронавирус у нас 93.8 на сто от заболелите не са ваксинирани.  Данните са за заразените през седмицата от 17 до 23 август, каза Кунчев.
От 131 починали само четирима са били имунизирани. Те обаче са имали друго сериозно хронично заболяване или са в много напреднала възраст, обясни главният здравен инспектор.
В същото време нежеланието да се ваксирират медицинските специалисти е причина за епидемични взривове. Шест от последните епидемични взривове в Бургас, където в момента има най-висока заболеваемост и областта е в червената зона, са в социални домове, напомни Кунчев. И попита:"Докога ще търпим персонала, който има възгледи срещу ваксините, прочетени в интернет, да заразява хората, настанени там и те да умират".
 Той напомни, че в западните страни беше наложена задължителна ваксинация за работещите в здравните и социални заведения, защото от това зависи животът на хората, за които се грижат. Кунчев отбеляза, че това са политически решения, докато здравните власти дават само предписания.
 От думите стана ясно, че е най-вероятно учебната година да започне неприсъствено.
Учениците в Ню Йорк ще започнат нормално учебната година, защото 100% от учителите са ваксинирани, отбеляза доц. Кунчев. И направи сравнението, че у нас едва около 20-30 % от учителите в България са имунизирани.  
Очевидно е, че това е недостатъчно. Има два проблема. Казваме, че трябва да се ваксинираме. И обществото започва да говори как сме медицински фашисти, ваксините са страшни и няма да се ваксинират. Добре, тогава казваме на хората да спазват мерките. И те заявяват, че това е дискриминация. Съответно резултатът е ясен, обобщи ситуацията доц. Кунчев.

Продължават да растат хоспитализациите на пациенти с коронавирус, отбелязваме изключителна висока смъртност, показват данните на Единния информационен портал. 1601 са новите случаи, 48 са починалите.

За 24 часа у нас направени 22480 теста и са поставени 13 800 нови дози ваксини.

В болница вече са 2985 души, от тях 262 са в интензивни структури.

Расте броят на активните случаи на заразяване – в момента те са 24 793.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 2791

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 2860

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 2750

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 2945

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 2806

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 2758

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 2940

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 2911

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 2891

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 3058

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 6688

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ