15 Май 2024сряда22:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кубик дърва достига 200 лв.

Поскъпването се получава при доставките

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 285

Цената на дървата за огрев се е покачила и сега един кубик се продава средно между 90 и 120-130 лв., а на места достига 200 лв., съобщава "България он ер". В момента общините и държавата продават дървесината на цена около 50 лева от склад или 25 лева от гората, заявява директорът на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев. От думите му става ясно, че увеличението на цените се получава при доставките. 

Проверки в Ихтиман и Копривщица са показали, че се допуска и много незаконна сеч. От 4-5 граждани, които са си закупили дърва, само на един е предоставена фактура и документи. "Имаме огромен сив сектор в дърводобива. Длъжни сме да конфискуваме дърва, които нямат документи. Наложи се в Ихтиман да конфискуваме дървата на обикновени хора, които са платили, но без превозни документи и фактура", заявява Дунчев.

По думите му незаконна сеч има по принцип, като тя се засилва по време на отоплителния сезон. В същото време бракониерите вече се хващали много трудно в гората. По документи също се крият количества. "В момента има изключително голямо търсене на дървесина за строителство, търсене на дървесина от дървопреработвателните предприятия, търсене на пелети. То е комбинирано със засиленото търсене на международния пазар. Това огромно търсене на дърва не може да бъде компенсирано от дърводобивните фирми, които имат все по-малко работници. Кметовете също се заиграват с дървесината. Всичко това води до дефицит на дърва", разяснява той. Според Дунчев пълната либерализация на пазара би била много опасна заради алчното отношение към гората. Той очаква търсенето на дървесина да расте. 

 

 

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ