16 Април 2026четвъртък16:21 ч.

КС отхвърли мораториума върху кабинета "Борисов 3"

/ брой: 186

автор:Дума

visibility 488

Наложеният от 45 Народно събрание мораториум върху сделките и назначенията на третия кабинет на Бойко Борисов противоречи на Конституцията, гласи решението на Конституционния съд по искане на депутати от ГЕРБ. Съдът беше сезиран заради наложения на 22 април мораториум върху определени действия на правителството в оставка. Временната забрана блокира и всички назначения в съдебната система. Мораториумът беше приет с гласовете на 151 депутати от 5 парламентарни групи.

КС намира за недопустимо с решение на парламента временно да се спира изпълнението на установени от Конституцията и развити в законите правомощия на президента, на изпълнителната власт, на други държавни органи и на съдебната власт. В решението е посочено, че същото важи, дори когато Министерският съвет изпълнява функциите си до избора на нов кабинет от съответния нов парламент.

"Установеният от основния закон предел на взаимодействие на властите изключва начин на взаимоотношения между тях, при който с решение на парламента се спира макар и временно изпълнението на компетенции, отредени по Конституцията за други държавни органи. Конституцията залага на взаимодействието и сътрудничеството между властите, като същевременно не допуска ограничаване с акт на една от тях на правомощия, които очертават конституционния облик на другите власти", са мотивите на конституционнните съдии.  

 

 

 

Имотните сделки намаляват, но цените продължават да растат

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 69

МВФ понижи прогнозата за икономическия растеж на България

автор:Дума

visibility 417

/ брой: 69

Задава се световна икономическа криза

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 69

Спряха опит за незаконен внос на овце от Гърция

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 69

Евросъюзът забавя заема за Киев

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 69

Испания легализира 500 000 мигранти

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 69

Сърбия връща наборната служба

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 69

За да има справедливост

visibility 383

/ брой: 69

И какво от това

автор:Евгени Гаврилов

visibility 401

/ брой: 69

Засипаха ни с благодат

visibility 359

/ брой: 69

Залогът на тези избори е България и ние ще бъдем на висотата му

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 69

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ