23 Юли 2025сряда20:15 ч.

Замразяват цените до края на 2026 г.

Глоби до 1% от оборота за търговци, които ги повишават спекулативно

/ брой: 134

автор:Дума

visibility 1231

Търговците у нас няма да могат да вдигат цените на предлаганите от тях стоки или услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори, в срок до края на следващата 2026 г. Ако търговците не се съобразят с тези изисквания, ги грозят имуществени глоби, които ще се изчисляват като процент от оборота им за предходната финансова година. Това предвижда Законопроект за изменение и допълнение на Закона за въвеждане на еврото, внесен от правителството в парламента.
Промените предвиждат периодът на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите в левове и евро да започне от 8 август тази година и да приключи на 31 декември 2026 г. В рамките на този период ще действа изискването търговците да не повишават цените необосновано. При досегашната законодателна уредба периодът на двойно обращание, т.е. срокът, в който ще може да се разплаща в левове и евро, трябва да продължи един месец от началото до края на януари 2026 г. 
За целите на изискването към търговците предложението за изменение и допълнение на закона разширява дефиницията на "обективни икономически фактори". В случай че юридическите лица и едноличните търговци допуснат спекулативно повишаване на цените, ги грози имуществена санкция в размер 0,5 на сто от реализирания оборот за предходната финансова година, а при повторно нарушение - в размер 1 на сто от реализирания оборот за предходната финансова година, предвижда законопроектът.
Когато няма реализиран оборот за предходната финансова година, се налага имуществена санкция в размер 0,5 на сто от реализирания към момента на установяване на нарушението оборот за период, не по-дълъг от 12 месеца назад, а при повторно нарушение - в размер 1 на сто от реализирания към момента на установяване на нарушението оборот за период, не по-дълъг от 12 месеца назад, пише в предложението за изменение и допълнение.
В периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите търговците, осъществяващи дейност с предмет търговия на дребно с хранителни стоки, алкохолни и безалкохолни напитки, тютюневи изделия, нехранителни стоки и лекарствени продукти, с оборот за предходната година над 10 млн. лв. са длъжни да публикуват в последния ден на всяка работна седмица в машинночетим формат, позволяващ извличане на данни, на интернет страниците си информация за крайните продажни цени на всички предлагани за продажба стоки за този период от състава на голямата потребителска кошница, предлагат вносителите.
При неспазване на това изискване е предвидена имуществена санкция в размер от 10 000 лв. до 100 000 лв., а при повторно нарушение - от 20 000 лв. до 200 000 лева.
Разширяват се и правомощията на Комисията за защита на потребителите и Националната агенция за приходите. Те ще имат право да изискват в определени от тях срокове от всяко физическо или юридическо лице всяка информация, която има значение за извършваните проверки, включително за размера на цените за определен от длъжностното лице период, чиято начална дата е не по-рано от 1 януари 2024 г., за начина на ценообразуване, за доставни и производствени цени, за всеки от компонентите, включени в крайната продажна цена на стоката или услугата, както и данни, които имат значение за правилното прилагане на предложените от кабинета текстове.
При неспазване на тези текстове юридическите лица и едноличните търговци са застрашени от имуществена санкция в размер от 5000 лв. до 100 000 лв., а при повторно нарушение - от 10 000 лв. до 200 000 лева, се посочва още в законопроекта.
Въвеждат се изисквания как да бъдат обозначавани цените в магазините, като се предвиждат те да бъдат с еднакъв размер, вид и цвят.
Амбицията на правителството е да координираме усилията си с Народното събрание, така че промените в Закона за въвеждане на еврото да бъдат приети преди началото на парламентарната ваканция. Това заяви министър-председателят Росен Желязков вчера в началото на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. Бюджетната комисия на парламента прие вчера на първо четене промените в Закона за въвеждане на еврото.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ