24 Февруари 2026вторник08:14 ч.

Кристиан Вигенин: Пазарлъците в ЕС са обида за избирателите

автор:Дума

visibility 1551

Създаде се, основателно, впечатлението, че ключови позиции в ЕС са предмет не на принципни разговори, а на пазарлъци за властови позиции; не на търсене на най-подходящия човек за поста, а на най-приемливия, на най-малкото общо кратно, като подкрепата явно се е търгувала до последно, с поемане на неизвестни за гражданите ангажименти към всеки един премиер.
Беше загърбено изцяло крехкото начало на някакъв вид демократична легитимност на Еврокомисията чрез системата на т.нар. водещи кандидати - трите най-големи групи избиратели гласуваха със съзнанието, че подкрепят Вебер, Тимерманс или Вестагер, а после нито един от тях не получи позиция. Голяма крачка назад. Да, Юнкер има ишиас (никой не е напълно здрав), но преди 5 години той беше водещ кандидат на ЕНП и стана председател на ЕК, а водещият кандидат на ПЕС - председател на Европарламента. Тук трябва разбира се да кажем, че ако ЕНП беше издигнала подготвен и безспорен с качествата си кандидат от мащаба на социалиста Тимерманс, вероятно нещата можеше да се развият по друг начин.
Европейските лидери забравиха, че ЕС се разшири - за мен е непонятно как източноевропейските премиери се съгласиха сред четирите най-важни поста да няма нито един източноевропеец. Сега имаме поляка Туск като председател на Европейския съвет. Какво ви обещаха, как ви убедиха? Това мен ме обижда, да не кажа унижава. Някой има ли съмнения, че Германия и Франция - за добро или лошо - са мотор на ЕС? Добре, разбираемо е. Но трябва ли това да ни се натяква и през ключовите назначения - председател на Еврокомисията Германия, председател на Евопейската централна банка - Франция, малко Испания за цвят чрез Върховния представител за външната политика (извинете, прекрасен човек, работил съм с него, но натоварването на този пост е огромно, а той е на 72!) и безобидният Шарл Мишел, чиято задача ще е да пренесе натрупания опит да държи Белгия цяла и към ЕС като председател на Европейския съвет.
Как да продължим? Ако бях евродепутат, щях да отхвърля тази сделка. Ако наистина държат на демокрацията и представляват гражданите, а не своите партийни и държавни ръководители, депутатите в Европарламента трябва да гласуват против Урсула фон дер Лайен и да върнат Европейския съвет в изходната точка. Като един полезен урок и като втори шанс да направят този път нещата по правилния начин.
(От Фейсбук)

Отмениха забраната за технически преглед при неплатени глоби

автор:Дума

visibility 1563

/ брой: 36

Половината европейци не могат или не желаят да си купят жилище

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 36

Само три банки нямат такса за разплащателна сметка

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 36

Енергийният министър не изключва софтуерен проблем в електромерите

автор:Дума

visibility 1535

/ брой: 36

Хиляди домакинства са без ток в Румъния

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 36

И Берлин планира мерки за социалните мрежи

автор:Дума

visibility 1537

/ брой: 36

Намалява броят на мигрантите в Австрия

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 36

Лекарите в Гърция плашат с протести

автор:Дума

visibility 1484

/ брой: 36

Опасна милитаризация

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 36

Кристин Лагард се готви да се оттегли предсрочно от ЕЦБ

visibility 1470

/ брой: 36

Не манипулацията, а съмнението убива демокрацията

visibility 1571

/ брой: 36

Една сутрин в Китай, една година във Франция

visibility 1284

/ брой: 36

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ