03 Май 2024петък07:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Кристиан Вигенин: Изборите могат да ни вкарат в по-тежка агония

Ако получи третия мандат, БСП ще положи всички усилия той да бъде реализиран, казва зам.-председателят на Народното събрание и на БСП пред БНР

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 423

- ПП върна първия мандат, не се намериха 4 депутатски гласа за осигуряване на мнозинство въпреки заявката на г-н Борисов да "командирова" 3-4-5 депутати от ГЕРБ, за да го осигури. Сполеляте ли мотивите на ПП да не стигне до гласуване в пленарната зала?
- Не бих им давал оценка, но този подход на търсене на депутати на два пъти не даде резултат и можеше да очакваме, че и този път няма да даде. С командироване очевидно не става.
Не знам как колегите от ГЕРБ се чувстват, когато Борисов постоянно ги раздава. Той тази заявка я дава, след като вече се е провалил опитът, а не преди това.
Създадохме това правителство, за да разграждаме и преодоляваме модела на ГЕРБ, и няма как това да го правим с техните депутати. Времето за диалог и търсене на съгласие около реформите, за които сме се събрали, не е изтекло. Колкото и да е малък шансът, трябва да направим това усилие, защото добре помним събитията от миналата година. Колегите от ПП трябва добре да преценяват подхода и действията си, защото започват много да ми приличат на "Има такъв народ" от миналото лято, когато ИТН се обиди, че не са му подкрепили правителството, предизвика изборите и ги виждаме къде са сега.
Не съм сигурен, не съм убеден, че да допринесеш за нови избори тази есен би довело до по-добри резултати за партиите, които искаме реформи. Нека не създаваме впечатление, че на тези избори ще се борим за още 4 депутати. Не, на предстоящите избори започваме от нула и ще видим докъде ще стигнем, ако такива избори има наесен.
- Ако има нещо сигурно, то е, че нито една партия не може да постигне 120 и няколко, а още по-малко 140 депуати... Защо не им подсказахте на тези млади хора от ПП за другите налични парламентарни тактики, като например отсъствието на някои депутати при гласуването или пък за силата на министерската листа - когато предложиш силен отбор, можеше съвестта на депутатите да се почувства по различен начин...
- За последното може би се шегувате. Колкото и силен да е един кандидат Министерски съвет, не мисля, че без политическо решение на съответните партии депутатите биха си позволили да се отклонят от партийните решения и дисциплина. Още повече, когато на хоризонта се задават избори.   
В политиката през последните години сме били свидетели на различни тактики и подходи, но вече е времето на коалициите, които ще стават все по- сложни. Изисква се мъдрост да управляваш и да поддържаш такава коалиция, да отчиташ различните интереси, нагласи, политическата култура на всяка от партиите в нея. И трябва да имаш достатъчно мъдрост, за да се поставят реалистични цели. Цели от сорта "всичко или нищо" не мисля, че работят в българската политика. Те никога не са работили, даже когато се постигаха абсолютните мнозинства.
Имаме нужда от разбиране на ситуацията, в която се намира страната. За това, че трябва да решаваме и ред други кризи, които бяха непредизвикани и непредвидими, като войната, инфлацията. Трябва да решаваме въпроси, които са отвъд въпроса за дълбоките реформи, от които има нужда страната след управлението на ГЕРБ. Трябва всичко това да се разполага във времето - някои неща трябва да бъдат решавани веднага, а за други - да има подготовка. Не става само с желание, със заклинания, трябва да се търсят и компромиси. Въпросът за формиране на правителство в този парламент не е приключил, стига да го има това разбиране, за което говоря.
- Трудно ли Ви беше да управлявате заедно с хора, които не познават и не прилагат политическата дипломация?
- На моменти беше трудно. Но проблемът сега не идва от БСП, не идва и от ДБ, защото ние сме партии, които имат сериозен политически, парламентарен опит, наясно сме докъде може да се прави компромис. Проблемът възникна от взаимоотношенията между ПП и ИТН. Именно липсата на този политически опит доведе до сегашната ситуация.
Тези противоречия от последните седмици може да бъдат преосмислени и да се последва разумния подход, предложен от БСП и ДБ. Коалицията няма да бъде същата като съдържание и като подход, но това, за което тръгнахме заедно, може да бъде продължено.
- Ако слушаме как говори Асен Василев и как - Кирил Петков, за едни и същи проблеми, ми се струва, че вече разговаряме с различни хора. Мислите ли, че е възможно, докато Петков продължава да е "екстремиста", ако така можем да се изразим, който казва "избори", "трябва да постигнем собствено мнозинство", и Василев, който допуска разговори с различни формации и търсенето на няколкото общи задачи, за които България няма излишно време.
- Не бих влизал в коментари за лидерите на ПП, но от гледна точка на ситуацията, в която се намираме, всяко търсене на съгласие е стъпка в правилната посока.
Програмата, която беше договорена за следващите 6 месеца, е доста конкретна със социални ангажименти, както и във връзка с плана за възстановяване - това не може да стане в следващите седмица-две, както президентът си го представя. Трябва да бъдем реалисти в целите, които си поставяме. И може на г-н Петков към днешна дата да му изглежда по-достойно, по-честно към избирателите всички да отидем отново на избори, но каква е гаранцията, че след три избора хората отново ще подкрепят тези партии на промяната? Каква е гаранцията, че след тези месеци хората няма да си кажат "тази промяна е невъзможна, нека да се върнем към статуквото"? Трябва да носим отговорността такава, каквато сме я поели сега, и да търсим решенията с ресурса, с който разполагаме, а той все още не е малък.
Не мисля, че всичко е загубено. И не го разчитайте като някакъв опит на БСП да се вкопчи някак във властта и да стои, и да удължава някаква агония. Напротив - ние преценяваме, че изборите могат да ни вкарат в още по-тежка агония. Нашата преценка е, че в този парламент все още може да се формира мнозинство, което да продължи промяната. Може би не с темповете, с които си го представяха "на абордаж" ПП преди 6 месеца, така, както на абордаж спечелиха изборите, а стъпка по стъпка. Виждате, че и мнозинството българи все още не иска избори.
- Ако БСП, въпреки влошените отношения с президента, получи третата възможност за мандат, ще направите ли всички усилия, ще преглътнете ли всички обиди и различия, за да получите максимална подкрепа?
- Докато има 1% шанс, ще положим тези усилия. Разбира се, заявихме, че разговор с ГЕРБ и ДПС не може да има за подкрепа на правителство. Ако мандадът дойде при нас, трябва да проведем разговори с останалите три партии, с които започнахме. И нека си го кажем - причината за сегашната ситуация се корени в поведението на ИТН преди всичко. Може да е имало различия, да са били недоволни, но копчето на този разпад го натисна ИТН. Имаме колебания доколко те, или част от тях, са искрени в желанието за дълбока съдебна реформа, за начина, по който се управлява страната, по отношение на това как се разпределят ресурсите и т.н. Беше трудно с ИТН, но намирахме начини, не беше невъзможно. Колебая се обаче, слушайки сигналите, които идват от ПП, дали те биха били готови да седнат на разговор с ИТН...
- Ако едната формация осъзнава вината и се опитва да я изкупи по някакъв начин, дали другата е готова да приеме протегната ръка?
- С вината на едните, ако изпитват вина, и с обидата на другите, тръгвайки към избори, дали можем общо да постигнем като цяло по-добър резултат - аз лично се съмнявам от опита, който имам през годините. Но не е въпросът дали ще спечелим изборите. По-важното е какво постигаме и какво предстои за България, как ще се формира едно правителство наесен, както и как ще решаваме проблемите и подготовката на страната за сложната ситуация, която идва зимата.
На първо място трябва да поставяме интереса на хората и на държавата. Изборите са крайната стъпка, към която трябва да вървим. И понеже споменахте за третия мандат, и най-малкият шанс за правителство трябва да бъде оползотворен.
Ако видим, че не е възможно създаването на такова, изборите трябва да се проведат максимално бързо, а служебното правителство да се фокусира върху подготовката на законите, които предстои да бъдат приети.
- Но пък бързането какво качество ще даде... И ако трябва да съдим за качеството на антикорупционното законодателство по този проект за КПКОНПИ, който ПП непрекъснато вадят пред скоби заедно с фигурата на Бойко Рашков - той не губи ли твърде бързо самообладание?
- Всеки сам отговаря за действията си, но трябва да кажем, че, наред с това поведение, което ви е направило впечатление, ние сме свидетели на системна злоупотреба с парламентарния контрол към Бойко Рашков от страна на част от депутатите от ДПС. Благодарение именно на неговата решимост и действия проблемът с купуването на гласове, който години наред беше тежък, бе преодолян до голяма степен. Ако той има готовността да се заеме с борбата с корупцията и, ако това е решението на ПП, ние сме готови да го подкрепим. Мисля, че този шанс може да му бъде даден. Разбира се, има въпросителни около законопроекта, но той може да бъде коригиран.

Със съкращения

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ