21 Май 2024вторник09:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кристиан Вигенин: ББР се превърна в банка на олигарсите

Левицата иска анкетна комисия за сделката за ПИБ, внася вот на недоверие заради корупция

/ брой: 111

автор:Дума

visibility 1137

Българската банка за развитие се превърна в банка на олигарсите, заяви зам.-председателят на парламента и депутат от БСП Кристиан Вигенин. По думите му тази банка не изпълнява задачите, за които е създадена - подпомагане на малкия и средния бизнес, а участва в схеми. Социалистите са против сделката държавата да придобие дялове от Първа инвестиционна банка. Пленумът на БСП възложи на парламентарната група да поиска създаване на временна анкетна комисия за сделката между ББР и ПИБ.

Вот на недоверие срещу кабинета, отново заради корупция, ще внесе ПГ "БСП за България" през юли. НС на партията мотивира решението си с многобройните скандали, в които са замесени представителите на властта.

Вигенин заяви категоричната позиция на социалистите против сделката за придобиване от държавата на дялове от Първа инвестиционна банка (ПИБ). Той припомни, че пленумът на БСП възложи на парламентарната група да поиска създаване на временна анкетна комисия за сделката между ББР и ПИБ.

В петък правителството одобри държавната ББР да участва в увеличаването на капитала на ПИБ. То е последното задължително условие пред България за членство в ERM II и банковия съюз. На заседанието финансовият министър Владислав Горанов се опита да обясни на министрите какво ще гласуват, но премиерът отегчено до прекъсна. "Важното е, че трябва да го гласуваме", каза Борисов и подложи предложението на гласуване, което бе одобрено без дебати. От обърканите обяснения се разбра, че ББР ще изкупи до 70% от емисията по пазарни условия. "Важното е да се знае, че по-късно ПИБ ще изкупи обратно акциите и то с лихвите. Изрично да бъде записано", нареди Борисов.

До държавната намеса се стигна, след като до последния момент нямаше интерес от частен инвеститор към възможността за закупуване на дялове по набиране на 200 млн. лв. за ПИБ. Причината е, че исканата цена - 5 лв., е прекалено висока - около два пъти над борсовата. 

Малко след като правителството одобри доклада за влизането на ББР в ПИБ, министърът на финансите даде някои подробности и се опита да обоснове пред медиите сделката, но не бе убедителен - особено в частта за високата цена. 

Държавната ББР ще придобие 28,265 млн. нови акции от ПИБ и така ще стане собственик на малко под 19% от капитала на частната банка, посочи Горанов. Той първо каза, че държавната банка ще плати със собствени средства, но после призна, че правителството ще й осигури нужните пари под формата на увеличение на капитала й. 

Горанов затъна в многословни и сложни финансови разсъждения, мъчейки се да обясни защо старите акции на ПИБ се търгуват на фондовата борса по 2,6-2,7 лв. бройката, а правителството се готви да плати двойно по-висока цена за новите акции - 5 лв. Оказа се, че БФБ била много малка, с дребни обороти, т.е. не е надежден пазар и няма особено значение какви са котировките там. Освен това трябвало да се гледа напред в бъдещето, когато България ще стане член на Банковия съюз, на чакалнята за еврото, а после и в самата еврозона - тогава щели да поскъпнат акциите на всички банки у нас, включително и на ПИБ. 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 882

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 984

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 761

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 939

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 875

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ