29 Март 2024петък07:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Репортаж

Крепост на духа

Атонските манастири - очарование на дивата природа в монашеската република

/ брой: 78

visibility 1039

Илия БОРИСОВ

Какви дивни и омайни красоти и уникални чудеса има в необгледните простори на нашата майка Земя. Иде ти да спреш за момент забързания бяг на времето, с очи да видиш и да се насладиш на всичко. Мъдреци споменават, че историята на земята е отпреди четири и половина милиарда години, а същинският цивилизован живот е от 40 хиляди години. В безкрайността на историята са живели и преминали 80 милиарда души. Но човешкият живот е несправедливо кратък. Докато разбереш, че си живял, и всичко свършва. Вечна е природата, дълготрайна е само паметта.
Такива мисли обвземат човек, когато види свещените места на Халкидическия полуостров край бреговете на Егейско море, където от векове е монашеската република Света гора. Отдаде ми се щастлива възможност като журналист и пътешественик да се любувам в продължение на няколко дни в уединение на духовната градина на Божата майка Дева Мария. Вярващите, а и не само те, знаят, че това е пазителката от векове на православната християнска вяра. Преди си представях, че Светогорските манастири и Атон са много далеч от страната ни - "вдън горите високи", както пише дядо Вазов. Оказа се, че това свято място и тази свещена планина са съвсем близо до София - на около 350-380 км. С днешните автомобили пътешественикът може да стигне за около 6-7 часа.
Дълго се подготвях за пътуването. В ранен предиобед пристигнахме на пристанище Уранополис - вратата към Атонския полуостров. С трепетно вълнение слязохме на първия пристан - Зограф, и оттам за около 40-50 мин. пеша стигнахме до българския манастир. Ахнахме от възторг. Не сме си представяли, че ще видим такъв манастир, приличаш на белокаменен замък. Живописно място, потънало в зеленина и вечно раззеленен хълм, покрит с кипарисови и дафинови гори, с орехови дървета, лозя и овошки. Не може с думи да се опише очарованието на това място.
Българският манастир "Зограф" в Гърция е наша свещена гордост. Необхватен е с поглед, защото се е ширнал в големи простори. Каменната конструкция на впечатляващата с оригиналния си вид огромна сграда се издига на четири етажа. При преминаването през входа видяхме уютния правоъгълен двор с вътрешни сгради и с притихналата църква "Успение Света Богородица", с паметник и вековни дървета, и чешма с шуртяща вода. В тази вековна крепост на духа, основана в началото на Х в. от Рождество Христово от тримата братя от Охрид - Мойсей, Арон и Иван Селима, ще поживеем една седмица в смирение и размисъл за всичко земно и небесно. И в тихо съзерцание! Освен за земните красоти чухме какви ли не легенди и свещенодействия. "Доброто се създава чрез борба и изпитания", "Дните на човека са като трева и като полски цветя, той цъфти като тях!", "Пръст си и в пръстта ще се върнеш"...
Нощно време, към 3-4 часа, клепалото събужда монасите и поклонниците, камбаните бият, а звучните им напеви отлитат надалеч в тихата пустош. Всеки божи ден се четат молитви и отекват песнопения. Научихме любопитни неща за хилядогодишната история на нашата Света обител и за пребогатата история на Зографския манастир. Казаха ни, че Зограф означава "живописен", "живописец". Малката църква "Успение Богородично" датира от 1764 г., а главният храм "Свети Георги" - от 1801 г. Чухме разказ за подвига на двадесет и двамата монаси и четирите миряни, затворени на 10 октомври 1275 г. в пиргата от кръстоносците и всички изгорени живи. Защо? Възпротивили се на войсковата част на злодеите латинци и гърци-униати, но не сменили вярата и вероизповеданието си. Признателни поколения построили на лично място в двора възпоменателна плоча-паметник.
В Зографския манастир може да се научат трогателни истории от кипящата дейност на хилендарския монах Отец Паисий, когато на 40 години тук дописва "История славянобългарска". Паметни са редовете: "...Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество, и обичате да знаете за своя род и език. Преписвайте тая историйца и платете, нека ви я препишат, които умеят да пишат, и пазете я да не изчезне!" Казват, че сам с тояга в ръка и с преметната на рамо торба светецът е обикалял села и градове. Будел е народа в робското време.
Голямо вълнение изпитахме, когато се изкачихме на голямата височина на триетажната сграда, където ни показаха библиотеката. Старецът Пахомий, светогорски монах от 1966 г., отлетял преди години в небитието, ни представи библиотечното богатство. Сподели, че освен "Историята" се пазят още 550 религиозни книги и 16 хиляди старопечатни и други издания. Подари ни книгата "Живота, страданията и чудесата на Светаго Великомъченика, Победоносеца и чудотвореца Георгия", отпечатана през 1911 г. На свършване заключи библиотеката с няколко катинара и я затвори с две железни врати.
Времето на престоя с поклонници от София и Враца беше хубаво, слънчево. Имаше какво да се види в тези селения на планината, приличащи на средновековно бранище. Разходихме се и до близките манастири - Хилендарския и Ватопед. Чухме как мелодично бият църковните камбани и се наслушахме как в храмовете ехтят църковни песнопения. Срещаха ни, както и в нашия манастир при пристигането, с чашка узо и локум. В Хилендарския манастир се изкачихме на няколко метра височина от земята, за да видим скромната килия, където "под лампа жумяща, наведен в полумрака", Паисий е писал буква по буква Историята на възкресението на поробения български народ. И отново долита призивният многослов: "О, неразумни юроде! Поради что се срамиш да се наречеш болгарин?" В "Хилендар" и "Зограф" в онези далечни столетия са пребивавали и са свързали живота си със славата на Атонската гора великаните от Възраждането Паисий, Григорий Цамблак, Неофит Бозвели, Иларион Макариополски, Екзарх Антим I, Софроний Врачански, Теодосий Търновски, Йоан Кукузел, Матей Миткалото-Ангелогласния, бележитият книгописец и художник Пимен Зографски, Стефан Светогореца или Стефан Българин - автор на "Сказание за Света гора"...
Зърнахме за малко и руския манастир "Св. Пантелеймон". Научихме, че в края на ХIХ век в него е обзаведена огромна зала - трапезария за 1000 човека, и че тук се намира втората по големина камбана в света, тежаща цели 13 тона. Интересно бе да се види и Карея - обособената административна и религиозна столица на Атонския полуостров и Света гора.

* * *
Много е писано и много ще се пише за този единствен в света мъжки монашески православен център. Както преди, така и сега, той ще се посещава от църковници и миряни, от любители туристи, обикалящи забележителностите на Земята. Преди се е измервал с 18 часа дължина и 5-6 часа ширина. Сега е измерена около 60 км дължина и до 12 км ширина. Това благословено парче земя обхваща пространство от 336 кв.км. Заселниците му днес са 2740, но тази величина непрекъснато се изменя. През ХVIII-ХIХ век е имало 40 манастира. Сега са 17-20 гръцки, един български и по един руски и сръбски. Има десетки скитове, килии, китни природни кътчета. Тук се издига високият над 2000 м връх Анос - Атон. В Светогорските манастири битува сентенцията, че "Мълчанието е най-големият подвиг". От край до край всичко е потънало в тишина и зеленина, животът като че ли е замрял. Едно е неизменно - ден и нощ се палят и гаснат свещи, четат се и се мълвят църковни слова и песнопения, кади се тамян от кадилниците. Много векове се възнасят молитви и се мълвят какви ли не легенди и предания.
Заслужава си човек да посети и види Света гора и да се нарадва на неземните й красоти. Колко е хубаво и каква гордост изпитваме, че имаме такава българска светиня! Уникално религиозно светилище, сътворено от човека и природата. И от Господ! Жрецът на словото Виктор Юго оприличава обитателите му - монаси, като "високо хвърчащи орли".


Зографският манастир


Гледка от камбанарията на манастира към кубетата на главната църква, водосветницата, северозападното жилищно крило и църквата "Св. Кирил и Методий"


Литийно шествие с иконата на Св. Георги Зограф


Руският манастир "Свети Пантелеймон"

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ