22 Февруари 2026неделя23:42 ч.

Крайнодясната вълна

/ брой: 186

автор:Таня Глухчева

visibility 7196

Крайнодясната вълна залива Европа все повече и все по-често. Последният пример за това е победата на Австрийската партия на свободата, която по предварителна информация е увеличила подкрепата си с 13%.
Ако преди години видни политолози ни убеждаваха, че победата на крайната десница в една или две държави е нещо случайно и епизодично, то днес сме свидетели, че тя измества всички останали.
Как се стигна дотук? Къде сбъркаха останалите? Защо избирателите не припознават традиционните партии и техните идеи?
До голяма степен това се дължи на високата доза популизъм, с който крайнодесните програми са пълни.
Популистите твърдят, че винаги имат решение на всеки проблем. Няма какво да се лъжем - в момента проблеми има, колкото искаш. На думи тези политици са много силни, но когато идва време за действие, всичко се променя. Някои, като италианската премиерка Джорджа Мелони, щом вземат властта, веднага забравят обещанията си. Други, които искат поне в началото да останат верни на думите си, изпитват силно затруднение със съставяне на правителство, защото няма с кого да се коалират. Тогава започва безкраен цикъл от предсрочни избори, където се налива повече вода в мелницата на крайнодесните популисти.
Нидерландия дълго време не успя да състави кабинет. Марин Льо Пен във Франция предрича в рамките на една година да има нов предсрочен вот в страната. Прогнозите за стабилно правителство в Австрия не са оптимистични.
Но гласоподавателите не мислят за това, за тях е важно да чуят онова, което искат, независимо дали изпълнението граничи с невъзможното.
Крайнодясната вълна може да бъде спряна, ако лидерите на традиционните партии се осъзнаят преди да е станало прекалено късно, ако се обърнат с открито лице към хората, ако болеят с техните проблеми и дават решения, които да променят живота им. Време е за решения!

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ