02 Юни 2024неделя05:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Крайно време е

/ брой: 176

автор:Мая Йовановска

visibility 1154

Преди ден стана известно, че ЕК открива наказателна процедура срещу България заради член 417 от Гражданско-процесуалния кодекс (ГПК), който позволява длъжникът да бъде осъден по бърза процедура, без възможност да се противопостави. Процедурата е и заради начина, по който се продава имуществото на длъжниците, който е в нарушение с правото на ЕС, съобщи адвокат Десислава Филипова, председател на фондация "Център за европейска интеграция на България и за защита правата на човека". На 27 юли тя е получила уведомление за началото на процедурата в качеството си на жалбоподател.
През февруари миналата година Филипова е подала жалба до ЕК, в която посочва, че чл. 417 от ГПК и принудителното изпълнение в България са в нарушение на правото на ЕС. В жалбата си Филипова изтъква, че изпълнителните дела в България са в нарушение на задължителната съдебна практика на ЕС, според която едно семейно жилище, независимо че е ипотекирано, може да бъде продадено едва след приключване на исковото съдебно дело, и то само ако съдът е установил, че с потребителския договор не се нарушават правата на кредитополучателите и другите потребители.
Сега вече е ясно, че няма как да не променим чл. 417 от ГПК. Ще трябва да се реформира изпълнителното производство, без да се стига до налагането на глоби на България, защото иначе пак гражданите ще плащаме от джоба си.
Преди около две години, когато депутатите работеха по промените в Закона за кредитните институции, се заговори, че може и да има промени в прословутия чл. 417, но това не се случи. По-конкретно става въпрос за точка 2 от този член. За премахването на прословутата разпоредба ГПК отдавна настояваха неправителствените и правозащитни организации. Но когато за подобна възможност се заговори от законодателните среди, банкерите настръхнаха. Тогава Левон Хампарцумян заяви: "Не трябва да се променя чл. 417, т. 2 от ГПК, защото няма нужда да създаваме ситуация на диктатура на длъжниците..."
 Истината е, че чл. 417, т. 2 приравнява банките по права и привилегии с държавата и с общините по отношение на неизрядните длъжници и чрез него се пристъпва към заповеди за незабавно изпълнение. И така банките са напълно подсигурени, че ще приберат парите си. Такива права би трябвало да има само държавата.
Крайно време е този вид длъжници да имат защита у нас. И не само с бързи промени или пълна отмяна на този член от ГПК, но и като се приеме адекватен, а не половинчат, закон за фалита на физическите лица. Сега бизнесмен, който е неплатежоспособен да завърши един да речем строителен проект, може да обяви фалит, а обикновеният човек - хем губи всичко, хем после банките продължават да го търсят. Разбира се, всеки случай е индивидуален, но и хората освен задължения, трябва да имат и права, не винаги да са в ролята на губещи. А колкото до тези, които вече са загубили жилищата - едва ли ще си ги върнат.
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 742

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 769

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 791

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 770

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ