19 Април 2024петък16:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В изследването участвали животни от породата Холщайн-фризийска

Кравите "говорят" за времето и храната

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 118

Специалисти от университета на Сидни са успели да дешифрират мученето на кравите и са установили, че те "разговарят" на различни теми, най-често за храната и времето, съобщи сайтът на учебното заведение.

За целите на изследването експертите са наблюдавали представителки на породата Холщайн-фризийска и са използвали специален софтуер, наречен "Гугъл преводач за крави", за да разберат какво си "приказват". Така са открили, че когато "говорят" за неща, които ги правят щастливи, например храната, животните мучат по-звучно, а когато се оплакват от времето, издават по-приглушени звуци. Кравите са общителни животни, но това е първият път, когато чрез анализ успяваме да го докажем, уточниха от изследователския екип.

Германски експерти пък обучиха тези животни да се изхождат в специално гърне, съобщиха "Асошиейтед прес" и АФП. Оказало се, че задачата била дори по-лесна, отколкото при децата. Специалистите са успели в рамките на 15 дни да накарат 11 от общо 16 млади телета, участвали в експеримента, да уринират в специално приспособление. Някои деца се научават по-трудно да се изхождат на гърне и обучението отнема повече време.

"Кравите са поне толкова добри, колкото малчуганите на възраст между две и четири години, най-малкото се справят бързо като тях", уточни ръководителят на екипа Линдзи Матюс, който проучва поведението на животните в новозеландския университет на Оукланд. Експертът е работил с колеги в лаборатория за изследване на животните в Германия. Матюс подчерта, че огромните количества урина, отделяна от животните, е сериозен екологичен проблем, свързан с киселинните дъждове. Освен това водата може да се замърси с нитрати и да се образува азотен окис, който влошава въздуха.

Една крава може да отдели около 30 литра урина дневно. През 2019 г. азотният окис е 7 на сто от парниковите газове в САЩ, сочат данни на Агенцията за защита на природата в страната.

Обучените да използват тоалетна животни ще улеснят управлението на отпадните продукти и ще помогнат за намаляване на вредните емисии, убедени са експертите.

 

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 233

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 288

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 264

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 278

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ