21 Юли 2025понеделник18:54 ч.

Кратки новини

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 354

Гутериш преизбран за шеф на ООН

Съветът за сигурност на ООН препоръча на Общото събрание на световната организация преизбирането на  генералния секретар Антониу Гутериш. 72-годишният бивш премиер на Португалия заема поста от 2017 г. и няма конкуренция за следващия мандат. 10 души също се кандидатираха за позицията, но нито една от 193-те държави-членки на ООН не ги одобри. Очаква се гласуването в Общото събрание да стане на 18 юни. 

САЩ отделят $259 млрд срещу Китай

Сенатът на САЩ одобри законопроект, който ще предостави 250 млрд от бюджета на страната в технологичната конфронтация на САЩ срещу Китай, съобщИ ТАСС. По-конкретно, в документа се казва, че 52 милиарда долара ще бъдат насочени към развитието на производството на полупроводници в страната, за да "се борят със зависимостта от китайски компании и технологии".

Въздушни удари на Израел срещу Сирия

Най-малко 8 сирийските войници и бойци от съюзни милиции са загинали след израелски въздушни удари в централната и южната част на Сирия. Това съобщиха от Сирийския център за наблюдение на правата на човека, цитирани от ДПА. Израелските удари са поразили постове в провинция Хомс. Ударен е и склад за боеприпаси, за който се смята, че принадлежи на ливанската ислямистка радикална групировка "Хизбула".

Хърватия описа повредените от трусовете сгради

Хърватските власти са инспектирали над 39 000 сгради, повредени от земетресенията в края на 2020 г. в Сисачко-Мославачкия регион, съобщи агенция ХИНА. Общо в списъка фигурират 39 800 сгради, над 400 да негодни за обитаване, за над 3700 сгради е необходимо организирането на по-подробна проверка и живеенето в тях временно е забранено. Годни за експлоатация са малко под 17 000 сгради, а останалите сгради с нуждаят от ремонт в една или друга степен. 


Френският президент Еманюел Макрон и съпругата му Бриджит са приветствани от жители на град Валанс в югоизточния департамент Дром. По-рано той заяви, че не се притеснява от инцидента във вторник в друг град на същия департамент, където местен жител му удари шамар. Макрон го окачестви като изолиран акт и призова да не се преувеличава значението му. Инцидентът бе осъден и от политическите му противници, включително и от Мари льо Пен

Снимка БГНЕС

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 859

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 842

/ брой: 132

Диагноза

visibility 877

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 837

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 905

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ