22 Октомври 2024вторник01:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Красива смърт

Как умираше Детройт

/ брой: 156

автор:Дума

visibility 1228

Гибелта на цивилизацията в миниатюра - така може да се нарече серията от тези тъжни снимки, показващи разрушението на детройт, някога един от най-богатите градове в САЩ.
Детройт се намира в северната част на Съединените щати, в щата Мичиган, на границата с Канада. През 50-те години на миналия век градът се превърна в автомобилната столица на САЩ. Тук бяха гигантите на автомобилната индустрия - заводите на "Форд", "Дженеръл мотърс", "Крайслер"... Именно тази индустрия издигна Детройт. Преди това е типично мъничко американско градче. Десетките големи автомобилни фирми го издигнаха, построиха заводи, луксозни небостъргачи, офиси, около които израснаха безбройни заведения, клубове.

Кулата на Дейвид Бродерик
Това е един от най-прочутите небостъргачи в града. В тази 35-етажна кула са били офисите на най-прочутите лекари, адвокати и зъболекари. Миналата година сградата опустява напълно

Първият удар дойде през 80-те, когато градът започна да запада. Това беше предизвикано както от намалялото търсене на автомобилния пазар, така и от не особено печелившата политика на градските власти. След петролната криза дойдоха малките, икономични японски автомобили, които изобщо не приличаха на класическите американски авточудовища, харчещи много бензин. И фирмите започнаха да фалират една след друга. Заводите започнаха да затварят врати, Луксозните небостъргачи останаха без собственици.
Истинският финал на града обаче настъпи вече през нашия век: Детройт се превърна в център на ипотечната криза в Америка. И днес това е град-призрак, пълен с разрушени сгради и следи от някогашна слава.
Детройт не е сам в списъка на "загиналите градове". Той не е първият и, съдейки по всичко, няма и да е последният.
Фотографите Ив Маршан и Ромен Мефре, направили тези снимки, казват, че руините са символите на нашите общества и промените в тях. Тяхната недълговечност ни кара да се замислим за непостоянството на нещата.

Така изглеждат пероните днес

Защо обаче умря Детройт? Истината е много проста - защото няма работа. Положението с безработицата в САЩ остава тревожно и според някои експерти този сериозен проблем се подценява от администрацията на Обама. Концентрирайки се главно върху стимулационните пакети и отбягването на дефлация, политиците и техните съветници в Белия дом като че ли не обръщат достатъчно внимание на статистиката, отразяваща ситуацията на трудовия пазар.
Според официалните данни безработицата възлиза на около 9,1 процента. Разликата с януарските нива е почти един пункт. Това веднага даде повод за ентусиазъм като сигурен знак за възстановяването на американската икономика и сработването на стимулите. Но след по-дълбок анализ на ситуацията излизат наяве доста подводни камъни. Главната причина за това "подобряване" е по-скоро бавното създаване на нови работни места, примесено с голям процент безработни, които след шестмесечен период без работа отпадат от официалната листа на безработните като обезкуражени . Според "Икономист" около 46% от безработните в Америка са без работа за периоди от над 6 месеца. Част от тях доближават лимита от 99 седмици за получаване на социални помощи. Допустимо е да се смята, че реалната безработица в САЩ може би все още гравитира около януарските нива от близо 10 процента. Още по-тревожно е, че новоразкритите 103 хил. работни места изобщо не са повод за радост, най-малкото защото, съпоставено с прираста на населението, на Америка й трябват ежемесечно по 250 хил. нови работни позиции.
Всичко това означава само едно - ще има още мъртви градове...
(По материали от чуждия печат)
 

Страната има нужда от нова данъчна система

автор:Дума

visibility 433

/ брой: 200

БВП е нараснал с повече от очакваното през 2023 г.

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Започва пускането на парното в София

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 200

Започва ремонтът на румънската част от Дунав мост при Русе

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 200

Българин източил 2,2 милиона паунда във Великобритания

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Отнеха лиценза на 10 частни болници в Турция

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Гръцки псевдосвещеник изнудвал вярващи за пари

автор:Дума

visibility 424

/ брой: 200

Накратко

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 200

Плашат с Торбалан

автор:Мая Йовановска

visibility 469

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 422

/ брой: 200

100 решения за България

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 200

В кампанията се усеща обръщането на хората към БСП

автор:Мая Йовановска

visibility 463

/ брой: 200

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ