17 Юли 2024сряда17:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

КНСБ:

Който не може да смени политиката, да си ходи!

Пламен Димитров обяви, че синдикатът няма да търпи повече рестрикции, замразяване на доходите и на разходите за образование

/ брой: 95

автор:Велиана Христова

visibility 54

Това не може повече да се трае, на България й трябва нова политика вместо постоянните ненужни рестрикции, и който не може да я прави, да си ходи. С това бурно изказване лидерът на КНСБ Пламен Димитров реагира вчера на бюджетната прогноза до 2016 г., приета от служебното правителство, която предвижда замразяване на доходите и намаляване на публичните разходи. По време на конференция за резултатите от делегираните бюджети в образованието, организирана от синдиката на българските учители-КНСБ, Пламен Димитров остро нападна намеренията на служебния кабинет от 2014 г. да започнат нови бюджетни икономии, за да се върви към още по-малък бюджетен дефицит от сегашния.
Не е вярно, че рестрикциите са единственият път; не е вярно, че не може да се променят данъците; какво пречи да се въведат необлагаем минимум за доходите и данък върху финансовите транзакции - може всичко да се направи, стига да се състои смислен дебат, заяви Димитров. Според него образованието не е приоритет при досегашното управление, защото разходите за него от 3,35% от БВП през 2008 г. сега са спаднали на 2,6%. Лидерът на КНСБ се възмути, че служебният кабинет е прриел конвергентна програма и завчера е пратил в Бръксел намерения за оперативните програми до 2020 г., без да ги е обсъдил с партньорите в тристранката и с никого, дори не се знае ще има ли пари и колко за образованието и науката. Не може за кариерното развитие на учителите да се предвиждат само 0,8% от парите, сега е времето да се заложат други параметри, каза още Димитров. Като искате да печелите избори, искаме да видим къде поставяте учителя в ценностната система на труда, обърна се той задочно към партиите.
Лидерката на СБУ Янка Такева обясни колко са доволни учителите, че единният разходен стандарт за издръжка на ученик е станал 1328 лв. Кметът Йорданка Фандъкова разхвали мерките, които столичната община взема за училищата, макар да обяви, че това не било предизборно. СБУ настоява категорично разходният стандарт за ученик да нарасне с 18% през 2014 г. и да стане 1834 лв. По думите на Янка Такева училищата раздуват приема на деца, понеже от това зависи бюджетът им, и вече има училища гиганти с над 1200 деца, което убива качеството на обучението. В същото време училища с малко ученици и ниски делегирани бюджети имат нужда от държавна подкрепа, за да не бъдат закрити. Синдикатът иска защитените училища в страната да станат 130 от сегашните 94.
На форума преподаватели от УНСС представиха направеното от тях първо изследване на резултатите от въвеждането през 2008 г. на делегираните бюджети. То показва, че 71,7 на сто от учителите не са доволни от заплащането си в момента. От диференцираното заплащане пък не са удовлетворени 52,4%. Най-голям дял от педагозите смятат, че материалното състояние на училищата се е подобрило в известна степен, но условията на труд не са.


Заплатата на педагозите - 719 лв.

Средната брутна заплата на учителите и училищните директори е 719 лв., а на непедагогическия персонал е 485 лв. В София средният ръст на заплатите е 9% при последното увеличение. В над 85% от училищата увеличеието е 8%. В малките училища в страната обаче заплатите на учителите са ниски - по 450 лв. В най-критично състояние са училищата в Шумен, Разград и Кърджали, Пазарджик и Благоевград.
 

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 658

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 407

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 371

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ