03 Май 2024петък20:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой ще разклати икономиката?

/ брой: 17

автор:Светлана Велева

visibility 97

Макар умерена, но като цяло оптимистична прогноза направи вчера вицепремиерът Даниела Бобева - за икономическия ръст, влиянието на реформите върху бизнеса, и предстоящи инвестиции, които ще разкрият хиляди работни места. Разбира се, ще се погрижим и за другия наболял проблем - бежанците от Сирия. Вече се мисли как да се интегрират в обществото, в бизнеса, след като получат статут.
Същевременно безработицата у нас се задържа на високи нива и достига 13%, което е над средните за ЕС 10%. ЕК заяви, че ще ни наблюдава по този показател и ако няма промяна, може да ни санкционира. Идва и неудобният въпрос - как при такава висока безработица, бореща се за оттласкване от дъното икономика, ще осигуряваме работа на хиляди сирийци?
Всички съзнаваме мащабите на тази хуманитарна криза - тези хора не идват на гости, те бягат от война, от изтезания, смърт и няма как да затворим вратите пред тях. Да получат убежище, освен човешко, е и тяхно право по международни спогодби. Въпросът е - може ли най-бедната членка на ЕС да се справи с такъв проблем и пред какво ще бъде изправена икономиката ни? Може ли държава, в която минималната заплата е 340 лв., пенсиите и майчинските са 200-350 лв., да си позволи да плаща по 1100-1400 лв. еднократна помощ за бежанец? Отделно месечната издръжка на бежанците в България достига 10-15 млн. лв. А сега и бизнесът, който за пръв път от години дава признаци на оживление след хиляди фалити и рекордни дългове, ще бъде натоварен с отговорността да интегрира имигранти? Кой пръв да бъде спасяван - рекордната безработица, икономиката, инвестициите или имигрантите? В момент на социална, икономическа и политическа криза не можем да си позволим да мислим емоционално. България първо трябва да мисли за сигурността си и собствените си граждани. Проблемът е, че когато можеше, не се взеха мерки, под натиск на ЕС. Сега прогнозите са мрачни.
Още през септември 2013 г. вътрешният министър Цветлин Йовчев предупреди Еврообщността, че скоро ще достигнем границата, която страната ни може да поеме - 5000 бежанци. Сега те вече са 12 хиляди. Центровете за настаняване са препълнени, а много от българите не искат в техния град и квартал да бъдат заселени бягащите от войната. Те пък от своя страна са недоволни от условията за живот, които предлага държавата ни. Да не подценяваме и рисковете пред националната сигурност - заедно с бежанците на българска територия попадат и хора от криминалния контингент, дори терористи. Според експерти терористичните организации отдавна вече действат у нас.
Затваряне на границата ни или определяне на допустим брой бежанци, които страната ни може да приеме, бяха разумна опция, но непозволена. Ако всичко беше толкова безобидно, Европа нямаше да отказва да приема бежанци. При все, че са потресени от жестоките убийства в Сирия, повечето европейски страни заявиха, че не са готови да приемат бежанци или определиха таван. Европа призна, че е готова да помогне, но го направи основно с финансова подкрепа. В същото време най-бедната членка бе оставена да поема неограничено бежански поток, без да има база и потенциал за него. Кризата, която това предвещава, ще е с тежки последствия. Виновни няма, сметката ще я плащаме всички.


 
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ