28 Март 2024четвъртък14:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой използва кризата в Европа?

Евроскептиците създават напрежение по темата за сигурността на еврозоната, но в действията им проличава неприкрит популизъм

/ брой: 268

visibility 22

Сара Уеб
 Ройтерс


Еврозоната я побиват тръпки, а популистки политици в Европа - от Холандия до Австрия и Финландия - се възползват от бедите й, за да печелят подкрепа и дори заплашват някои правителства. Тези по-малки, но силни икономики, намиращи се в сърцето на еврозоната, извлекли вече значителна полза от членството си, едва ли ще я напуснат, както искат някои крайнодесни партии.
Десни групировки обаче използват общественото недоволство от цената, която трябва да се плаща за спасяване на слаби страни от еврозоната като Гърция, за да печелят популярност. В Холандия евроскептичният политик Геерт Вилдерс води кампания, която може да изправи правителството на малцинството на ръба на краха, и то само след една година на власт. Вилдерс предложи Холандия да организира референдум за това дали да се откаже от еврото и да си върне гулдена в очакване на проучване за дългосрочните икономически разходи.
"Връщането към гулдена е глупост, това е безсмислено обсъждане", каза преподавателят по финансова икономика в Тилбургския университет Силвестер Ейфингер. Но добави: "Това е много опасно за оцеляването на кабинета". Правителството разчита на подкрепата на Партията на свободата (ПС) на Вилдерс, въпреки че тя не е в управляващата коалиция. ПС се нареди на трето място по брой на депутати след парламентарните избори миналата година главно заради твърдата си позиция по имиграцията и исляма. Тя има споразумение с коалицията на либералната Народна партия за свобода и демокрация (НПСД) и Християндемократическия призив (ХДП), което дава на правителството, което е за членство в еврозоната, нужното мнозинство за прокарване на закони.
Вилдерс отрича, че иска да свали правителството чрез въпроса за еврото, но задълбочава разделението между коалицията и партията по важна тема, на която тя разчита за оцеляването си. "Еврото и Европа са ключов елемент на нашата външна политика. Как може да имаме различна позиция, разделение между коалицията НСДП-ХДП, която подкрепя Европа, и ПС? Това е най-опасният въпрос за нашия кабинет", каза Ейфингер пред Ройтерс. "Ако нямаме съгласие по такъв изключително важен въпрос, става все по-трудно да се избягват злополуки. В определен момент това ще се ускори", заяви той. Според социологическите проучвания в Холандия Партията на свободата се превръща във втората по популярност партия, главно поради това, че се противопоставя на скъпоструващото спасяване на сериозно задлъжнели членове на еврозоната.
Вилдерс, когото медиите нарекоха "мъжът с Моцартовата перука" заради силно изрусената му коса и прическа в стил "Помпадур", винаги е гласувал против правителството, когато то е търсело парламентарна подкрепа за спасителни планове. Но с предложението за референдум Вилдерс засилва напрежението между своята партия и правителството. Дълговата криза в еврозоната вече свали няколко правителства и сега заплашва да погълне и холандския министър-председател Марк Рюте. Той отхвърли идеята за отказ от еврото, като заяви, че това ще бъде пагубно за ориентираната към износа холандска икономика. Но неговото правителство е критикувано заради подкрепата му за спасяването на страни като Ирландия и Португалия и за създаването на фонд за стабилност, предназначен за бъдещи спасявания във време, когато дълговата криза в еврозоната се разпространява като горски пожар към по-големи икономики като Италия. Ейфингер каза, че цената за Холандия при евентуално връщане към гулдена ще бъде "несъмнено многократно по-голяма от това, което даваме за фонда за стабилност".
Вътрешният пазар на ЕС носи на Холандия печалба от около 1500-2000 евро на човек на година, а самото евро носи печалба от около 500 евро, заяви в доклад миналата седмица Централната служба по планирането, която анализира икономическата политика. "Последиците (от напускане на еврозоната) за холандските граждани, холандските компании, холандските банки, цялата система, включително държавната хазна, биха били огромни", каза финансовият министър Ян Кейс де Яхер. Все пак социологическите проучвания навеждат на мисълта, че много холандци още копнеят за гулдена и са недоволни от това, че трябва да плащат за по-прахоснически страни в Европа, особено когато холандското правителство намалява разходите за здравеопазване, образование и социални осигуровки. Неотдавнашна анкета показа, че 32 процента подкрепят излизане от еврозоната, 60 процента са против напускането й, а 43 процента искат референдум за това дали да има връщане към гулдена. Според друго допитване повечето хора предпочитат страната да не се е отказвала от гулдена.
Австрийската партия на свободата на Хайнц-Кристиан Щрахе от месеци заклеймява спасителните планове, използвайки плакати с лозунга "Нашите пари за нашите хора". Крайно дясната партия призовава за референдум само по въпроса дали да продължи спасяването на страни от еврозоната, но Щрахе се обявява и за отказ от европейската валута. През 2013 г. предстоят избори, а Австрийската партия на свободата се ползва със същата подкрепа като управляващите социалдемократи и изпреварва консервативната Австрийска народна партия, която е по-малкият партньор в коалицията. "Сега дори Париж и Берлин мислят за разцепване на еврозоната. Ние в Австрийската партия на свободата предложихме това в началото на кризата с еврото, защото в действителност това е единственото правилно решение. Това е единственият начин да спасим Европа", каза Щрахе. В интервю за в. "Йостерайх" през май той предупреди: "Ние трябва да се откажем от еврото, преди то да ни завлече в бездната. Имаме нужда от нова валута заедно с други силни във валутно отношение страни."
Популистка партия във Финландия също призовава да се спрат усилията за спасяване на затънали в дългове страни. Партията "Финландците", която доскоро се наричаше "Истинските финландци", предупреждава, че страната излага на опасност високия си кредитен рейтинг, като помага на средиземноморски държави в беда. "ЕС ще стане съюз за дългове и данъци и в крайна сметка - съюз за разпределяне на приходи, в който страни с отличен кредитен рейтинг започват да финансират Юга", каза на 8 ноември пред парламента Тимо Сойни, който сега е кандидат за президент. "Финландия не бива да участва... в тези планове, защото те не работят. Започнете да защитавате финландските данъкоплатци", заяви той. Подобни партии могат да окажат влияние върху дебатите дори да не са част от правителството. Във Финландия някои партии от коалицията са принудени да предприемат по-твърд курс и да настояват страните да заделят допълнителни пари в замяна на спасителното финансиране.
Евроскептичният натиск обаче може да предизвика обратен ефект, поне за Вилдерс. Той е противник на върхушката и предпочита да упражнява влияние като фигура, атакуваща отстрани, казват анализатори. За Вилдерс би било трудно да състави собствена коалиция, защото няма истински съюзници. Тези отляво, които са съгласни с неговия евроскептицизъм, не са съгласни с имиграционните му политики, а тези, които го подкрепят по темата за имиграцията, са проевропейски настроени. За партията на Вилдерс "въпросът за еврото е идеален въпрос за печелене на гласове: тя обаче много добре знае, че ако дойде на власт, може да направи много малко", каза преподавателят в Амстердамския университет Арнуд Боот.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 157

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 176

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 199

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ