Кой и защо арестува кмета на Загреб?
/ брой: 248
На 19 срещу 20.10.2014 г. при зрелищна полицейска акция беше арестуван кметът на Загреб и доста популярна личност в Хърватска Милан Бандич. С малки прекъсвания Бандич неизменно води Загреб повече от 12 години и винаги на избори печели срещу конкурентите си, независимо от коя партия са те. Кой и защо арестува четвъртия човек в политическата и втория човек в изпълнителната власт в Хърватска? Отговорът не е много лесен, но преобладават мненията, че става въпрос главно за разчистването на политически сметки между него, от една страна, и социалдемократическия премиер на страната Зоран Миланович и министъра на вътрешните работи на Хърватска Ранко Остоич, от друга - като се има предвид, че на последните избори за кмет на Загреб Остоич и Бандич бяха конкуренти за поста и Милан Бандич буквално "помете" настоящия вътрешен министър.
Според известния хърватски блогър и анализатор Воислав Мацоко Милан Бандич и премиерът Миланович имат стари сметки за уреждане още от 2009 г., когато Бандич нарушава партийната дисциплина в Социалдемократическата партия (СДП) и излиза на президентските избори като противник на кандидата на СДП и настоящ хърватски президент Иво Йосипович. Следва напускането на Бандич от СДП и оттогава той е не само независим кандидат, но и обект на люта омраза от страна на бившите си съпартийци.
Бившият и настоящият главни прокурори на Хърватска Младен Баич и Динко Цвитан вероятно са имали достатъчно (или пък не са имали - кой знае?) основания да арестуват Бандич и преди, но не са го направили въпреки стотиците материали и статии в хърватските медии със сигнали за корупция против кмета на Загреб. А с наближаването на президентските избори в Хърватска през декември един зрелищен арест би могъл да повдигне катастрофално падналия рейтинг на СДП и да "налее вода в мелницата" на кандидата на партията за втори мандат сегашен президент Йосипович. Пък и кой знае какво може да дойде в главата на кмета? Току-виж отново взел, че се явил на изборите като независим кандидат, а ако пък и спечели...
Ето защо МВР и Остоич вземат нещата в свои ръце и поверяват разследването срещу Бандич на една чисто полицейска служба - Службата за борба с корупцията към хърватското МВР (УСКОК), която сравнително лесно може да бъде манипулирана "от горе".
Обичайно в изявленията на "хърватското ФБР" арестуваните се обозначават с инициалите им. В понеделник УСКОК е запазил мълчание, тъй като не е бил наясно какво се случва и кого арестуват. Просто задачата е била дадена на полицията, която повече от една година е разработвала Бандич и накрая е намерила за какво да се хване. От друга страна, дори в парламента на Хърватска избухва скандал преди около три месеца, когато депутатът от опозиционната ХДЗ Мирослав Туджам ясно заявява от парламентарната трибуна, че телефоните на Бандич и най-близкия му сътрудник Слободан Любичич се подслушват незаконно.
Своето изложение анализаторът Мацоко завършва с думите: "Ясно е, че правосъдието ще трябва да се произнесе по случая "Бандич". Политическата му присъда като че ли е вече изречена. Впрочем в цялата история има едно важно измерение - това е дълбокото недоверие между правителството, изпълнителната власт и правосъдието. Разследването и арестът са извършени по нареждането на премиера Миланович и вътрешния министър Остоич, а не както при други случаи от голям обществен интерес - от УСКОК. Трудно е да се повярва, че Бандич е чист като сълза. Аз също не вярвам. Дано полицията да си е свършила работата. Всяка нейна грешка ще бъде повод да се изтъкне, че против Бандич се води политически процес."
Междувременно загребски медии обявиха, че Бандич съди премиера Миланович за обида и търси обезщетение от 39 000 евро за нанесени морални вреди.
А хърватският политолог и анализатор Давор Генеро пише на сайта на "Ал Джазира - Балкани", че Милан Бандич не е нито първият, а вероятно нито последният висш държавен и политически лидер в Хърватска, който се е озовал зад решетките. Иво Санадер като бивш премиер е бил още по-високо позициониран. Въпреки над двеста подадени жалби и заведени наказателни дела срещу Бандич той се е отнасял спокойно и само е коментирал: "Нека институциите вършат своята работа", с презумцията, че никой не може да му направи нищо и е недосегаем.
Във всеки случай Милан Бандич най-вероятно задълго ще е отстранен от политическата сцена в Хърватска, а дори определени източници смятат, че процесът и престоят му в затвора могат да продължат до следващите парламентарни избори през есента на следващата година. Но едно е ясно - виновен или не, Бандич ще престане да трови съня и на управляващите, и на опозицията в Хърватска, тъй като от затвора не би могъл да участва пряко в политиката и да направи така дълго лелеяната от хърватското общество "трета опция" в политиката на страната и да измести СДП и ХДЗ от двупартийния модел на управление.
Последното си интервю и с това и последната си медийна изява Милан Бандич направи за ДУМА.