Корупцията в Румъния - враг № 1
Въпреки досегашните резултати по разкриването и търсенето на отговорност от лица по върховете на властта, предстоят още сериозни усилия от страна на Клаус Йоханис и Виктор Понта
/ брой: 37
В Букурещ се състоя конгрес на партията "Народно движение", която бе създадена неотдавна по инициатива на бившия президент Траян Бъсеску. До началото на партийния форум присъствието на бившия държавен глава се пазеше в тайна. Конгресът избра за председател на партията малко известния досега Еужен Томак, който не пропусна да възхвали ролята на инициатора за създаването на партията. "Народно движение", изтъкна той в своя доклад, ще спечели предстоящите избори и ще постави Румъния там, където й е мястото - при другите европейски нации." Обявена за "партия на промяната", тя си остава на десния фланг на политическата палитра и съперник на останалите десни партии.
На конгреса не присъства предишният ръководител на партията Елена Удря, която предварително си бе подала оставката. В своето слово пристигналият бивш президент Бъсеску започна с уверението, че е "дошъл, за да защити мандата на президент на страната" (става дума за неговия мандат). Същевременно изрази съжаление за отсъствието на бившата председателка на партията Елена Удря, но за изненада на присъстващите не даде обяснение защо тя е подведена под наказателна отговорност. А случаят продължава да пълни страниците на печата и предаванията на радиото и телевизията. Само изтъкна, че "тя не представлява нищо и от този момент е минало за партията". Пожела й обаче да се защити достойно пред съда.
След разрешение на юридическата комисия в парламента Удря бе предварително задържана за 30 дни с обвинения за злоупотреби с влияние, пране на пари и подаване на фалшива декларация за имотно състояние. Националната дирекция за антикорупция (НДА) даде официално съобщение за арестуването на Удря, бивш председател на Партия "Народно движение", депутат и бивш министър.
Скандалът даде повод за развихряне на различни слухове и мнения, които според някои представляват "буря в чаша вода". Вестник "Адевърул" обаче споделя, че "разкритията по случая с Елена Удря биха могли да разклатят основите на Дъмбовицката (в смисъл румънската по наименованието на р. Дъмбовица, която пресича столицата) политическа менажерия".
Някои вестници обясняват случая с противопоставяне и спорове между Националната служба за информация (разузнаването) и правосъдните органи. Подхвърлят се и интриги за интимни отношения между задържаната и бившия президент. "Една система мафиотско-корумпирана, обяснява в. "Романия либера", по върховете, по властовите центрове, където официални лица дават комисиони на партии. И няма виновни."
Но освен Удря и други изтъкнати политически дейци бяха подведени под отговорност. Между тях бе и председателят на Консервативната партия Дан Войкулеску, който бе осъден на 10 години лишаване от свобода за пране на пари. В. "Журналул национал" съобщи, че бившият президент не е предал на своя наследник Клаус Йоханис около 50 случая за корупция. И като капак дойде последната новина. В швейцарския клон на банка HSBC са разкрили засекретени сметки на повече от 200 румънски клиенти през 2013 г. с активи от 1,3 млрд. долара.
Въпросите за корупцията са били предмет на разговорите на президента Йоханис с френския президент Франсоа Оланд при посещението на румънския държавен глава в Париж. Обсъдени са били и въпроси на сигурността по повод събитията в Украйна. Йоханис е повдигнал и проблема за приемането на Румъния в системата "Шенген", на което Оланд е отговорил, че са необходими още "някои ангажименти" от румънска страна. Повод за разговорите е бил и въпросът за ромите във Франция.
На едноседмична визита във Вашингтон тези дни бе премиерът на Румъния Виктор Понта. По уверения на печата ще бъдат обсъдени въпроси за "стратегическото партньорство" между двете страни. Понта е имал среща с държавния секретар на САЩ по търговията за напредъка в търговския обмен. През май се очаква комисия на САЩ в Букурещ за разискване на въпроси за информационната технология и кибернетичната сигурност.
На двамата румънски ръководители им идват много постоянните намеци от чужбина за корупцията в Румъния. Но въпреки досегашните резултати по разкриването и търсенето на отговорност от лица по върховете на властта, предстоят още сериозни усилия.