18 Юли 2025петък01:47 ч.

Корупцията се шири на Балканите

Разследванията в региона често приключват безславно, смятат експерти

/ брой: 12

автор:Дума

visibility 187

Увеличаването на броя на разследванията за корупция на Балканите може би създава впечатлението, че властите най-накрая са се заели енергично с "бича" в региона. На практиката обаче много от случаите ще се провалят поради липсата на присъди, коментира Ройтерс.
След войните в Югославия през 90-те години и след падането на комунизма корупцията на Балканите започна да процъфтява. Тя продължава да заразява региона и да забавя прогреса по пътя към евентуалното присъединяване на страните към Европейския съюз, посочва Ройтерс.
"Процентът на постановените присъди е нисък, много нисък", заяви холандският преподавател Петрус ван Дюн, който изследва корупцията. При най-новия случай вицепремиерът на Албания Илир Мета се отказа от имунитета си, за да бъде разследван във връзка с твърдения за участието му в корупционни схеми. Албанският премиер, който има нужда от партията на Мета в коалиционното правителство, застана зад своя заместник и определи записите като дилетантски.
В повечето балкански държави поради "преобладаващия непотизъм и ниска степен на независимост на съдилищата трябва да си доста смел съдия, за да осъдиш някой важен човек", заявява холандският преподавател. По думите му, за да бъде осъден даден официален представител, "той трябва да е глупав или трябва да е загубил всичките си политически връзки - тогава има по-голяма възможност да бъде осъден".
Ройтерс припомня, че в сензационен доклад от миналия месец Съветът на Европа твърди, че премиерът на Косово Хашим Тачи през 90-те години е оглавявал престъпна мрежа. Италиански прокурори изискаха преди време ареста на най-влиятелния политик през последните две десетилетия в Черна гора Мило Джуканович поради обвинения в контрабанда на цигари и пране на пари. Натискът от страна на ЕС за борба с корупцията би могъл в крайна сметка да принуди евентуалните бъдещи държави - членки на ЕС, да заемат по-твърда позиция. Например Хърватия, която се надява да се присъедини към ЕС до началото на 2013 г., вече осъди бивш вицепремиер и министър на отбраната.
Проблемът с корупцията възпрепятства и крайно необходимите чуждестранни инвестиции в този регион, който пострада сериозно от световната финансова криза.
"По политически причини ЕС в бъдеще може да реши, че Хърватия, Сърбия и останалите държави са постигнали сериозен напредък. Аз бих казал, че повечето балкански държави дори не са достигнали до хоризонта за присъединяване, ако става въпрос за борбата с корупцията", скептичен е Петрус ван Дюн. "Дори и ако държавните служители не са корумпирани, много от тези, които са длъжни да се борят с корупцията, бездействат, докато някой не им каже да направят нещо. Няма инициатива, няма предварителна подготовка и план за работата в бъдеще", допълва той.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ