17 Май 2024петък09:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

ЗА ЕДНИ БРАДВА, ЗА ДРУГИ - СВАТБА

Коронакризата вдигна сериозно печалбите на телекомите

Възнагражденията на управителите на мобилните оператори скочиха в милиони левове

/ брой: 17

автор:Дума

visibility 307

Коронакризата доведе до сериозни негативни ефекти върху българската икономика. Но за някои индустрии, включително и за телекомуникациите у нас и по света, настанаха златни времена.

Още в края на миналата година нашите телекоми сюрпризираха с намерение да вдигнат таксите с ръста на годишната инфлация за две години назад. Това вдигна на крака Министерството на икономиката и индустрията, както и всички асоциации за защита на потребителите.

Вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова разпореди със заповед, че телекомите нямат право да вдигат таксите със задна дата. Заповедта е с предварително изпълнение и това блокира намеренията на операторите. Последваха жалби от страна на някои от засегнатите. 

В средата на януари обаче Административният съд София-град отхвърли жалбата на "А1 България" срещу заповедта на Министерството на икономиката и индустрията, забраняваща на телекома да индексира цените по ред, който не е предвиден в сключените между него и потребителите договори. Новината обяви вицепремиерът Корнелия Нинова на специален брифинг.

Стана ясно, че съдът не е уважил искането и на друга телекомуникационна компания у нас по същия казус - "Теленор България". Според жалбоподателя не са налице достатъчно мотиви от страна на КЗП за допускане на предварително изпълнение на заповедта поради "накърняване на обществен интерес". Но съдът намери, че действията на операторите ще накърнят обществения интерес. Така Министерството на икономиката и индустрията спечели на първа инстанция делото срещу мобилните оператори. Предварителното изпълнение на заповедта остава в сила и до днес.

Освен това, по думите на Нинова, сега повишаването на цените и натискът върху живота на хората са въпрос от най-висок обществен интерес, ето защо тя ще отстоява позицията си, която е в тяхна защита.

На въпроса какво биха могли да правят потребителите, ако операторът им все пак повиши цените, вицепремиерът посочи, че могат да съдят компанията по частен път, могат да подадат сигнал към Комисията за защита на потребителите и "може да помогнем да се водят и колективни искове".

Разбира се, мобилните оператори може да обжалват решението на съда, но със сигурност ще срещнат труден противник в лицето на икономическото министерство и асоциациите за защита на потребителите.

Междувременно мобилните оператори вече вдигнаха сметките на абонатите си, а след като излезе националната статистика за годишна инфлация от 7,8% за миналата година, те вече имат и реално оправдание - животът поскъпва за всички. Но именно те ще спечелят от това.

Икономическият анализатор Георги Кадиев прегледа годишните финансови отчети на трите телекома за кризисната 2020 г. и се оказа, че точно коронакризата им е помогнала да вдигнат печалбите си в пъти. Предлагаме на вашето внимание неговият анализ.


Защо по още лев на абонат?*

Георги КАДИЕВ**

Виваком

Тъй като телекомите много държат да ни вдигнат цените с 1 лев на абонат, реших, че са закъсали. 

Затова прегледах Годишните финансови отчети на трите телекома (ГФО) за 2020 г., годината на пандемичната криза. В отчета на Виваком, за 2020 (последният, обявен в Търговския регистър). 

  1. Стр. 22 и 120: Възнаграждения на членовете на Управителния и Надзорния съвети на стойност 29,108 млн. лв. са начислени за годината, приключваща на 31.12.2020 г. За сравнение през 2019 те са били 5,073 млн. лв.

Т.е. общото годишно възнаграждение за членовете на УС и НС на Виваком (9 души, имената им са посочени на стр. 21, сред тях и Спас Русев) в първата година на пандемията нараства 6 пъти до гигантски размери. За 2020 г. възлиза на близо 30 милиона лева срещу само 5 милиона за предходната непандемична 2019 г. Средно всеки от тези 9 души е получил по 3,33 млн. лв. за 2020. 

2. Стр. 12 и 112: Общите разходи за персонала възлизат на 161 млн. лв. Възнаграждението на тези 9 души представлява 18,6% от годишната работна заплата на целия персонал на компанията, наброяващ около 5000 души.

3. Стр. 8: Приходите на Виваком през 2020 достигат 1,02 млрд. лв. Това е най-високото постижение в последните 5-6 години.

4. Стр. 13: Оперативната печалба EBITDA (печалба преди лихви, данъци и амортизации) нараства до рекордните 461 млн. лв. Тоест БТК работи с огромен марджин на печалба от 45%.

И защо тогава това левче от абонат? 

Ако говорим за солидарност в кризата, не може държавата да се опитва да направи невъзможното да компенсира бизнеса, а големите корпорации единствено да се възползват.

Тук е мястото на държавата като регулатор.

А1

Според годишните финансови отчети (ГФО) на А1 за 2020, обявени в Търговския регистър, резултатите недвусмислено потвърждават същата ситуация като с Виваком - рекордни приходи и рекордни печалби през 2020. Пандемията буквално им пълни джобовете. 

- Приходи за 2020 (стр. 43 от отчета): Стабилно увеличение и на приходите, и на печалбата спрямо 2019. Приходите нарастват на 1,006 млрд. лева, което е ръст от 7,4%.  

- Оперативна печалба за 2020 г. (печалба преди лихви, данъци и амортизации) (стр. 43 от отчета): нараства на 378 млн. лева (ръст от 7,5% спрямо 2019 г.). А1 работи с марджин на печалба от над 37%.

- Възнаграждение на ръководството за 2020 (стр. 8 от отчета): Общото годишно възнаграждение на членовете на управителния съвет (3-ма души) възлиза на около 2 млн. за 2020 г. и нараства с около 7% спрямо предходната година. Тоест средно годишно по 667 000 лева за всеки от тези 3-ма души. 

Теленор България ЕАД

- Приходи за 2020 (стр. 13 от ГФО): приходите и на този телеком нарастват на 787 млн. лева, което е ръст от 3,4% спрямо 2019. 

- Оперативна печалба за 2020 г. (стр. 13):   276 млн. лева. Теленор България работи с марджин на печалба от над 35%.

- Възнаграждение на ръководството за 2020 (стр. 58): Общото годишно възнаграждение на ръководството на компанията (около 7 души) бележи ръст от 21% и възлиза на 3 545 000 лева. Тоест средно годишно по 506 000 лева на човек от тази група.

На фона на всичко това и трите телекома искат увеличаване на таксите и тарифите по услугите си. 

Българската държава в лицето на регулаторите КРС и КЗП сама е вкарала "вълка в кошарата" и е допуснала възможността за претенции на телекомите. Тези регулатори при управлението на ГЕРБ са одобрили Общите условия и на трите телекома, които предвиждат възможност за едностранно вдигане на цените от страна на телекомите към абонатите. Пиша всичко това, защото е добре обществото да знае за тези резултати, за това поведение на телекомите и за поведението на държавните регулаторни органи.


* Заглавието е на редакцията

** От фейсбук

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1008

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 892

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ