Корбин внесе вот на недоверие срещу Тереза Мей
Британските лейбъристи ще искат вот на недоверие към премиера Тереза Мей. Лидерът им Джеръми Корбив обяви, че вече е внесъл вота в парламента. Лейбъристите атакуват Мей заради отлагането на вота за споразумението по Брекзит в парламента. Заради заплаха от провал на гласуването, Мей го отложи за средата на януари.
Корбин заяви, че е неприемливо за членовете на парламента да чакат месец до вота, като добави, че премиерът Мей хвърля кралството в "национална криза". Той вярва, че депутатите трябва да избират между нейното споразумение и Брекзит без сделка. Отговорен премиер ще постави споразумението на гласуване в парламента още тази седмица. Няма извинение за отлагане, съобщи той.
Източници от "Дауниниг стрийт" 10 заявиха пред Би Би Си, че правителството няма да губи време с вота на недоверие.
Министрите няма да влизат в "глупави политически игри", заявяват източниците.
Самата Мей съобщи, че споразумението ще бъде гласувано третата седмица на януари. Дебатът за Брекзит ще бъде възобновен от 7 януари, а на следващата седмица ще се гласува споразумението, стана ясно от думите й.
По ключовия въпрос за защитния механизъм за избягване на "твърда" граница между Ирландия и Северна Ирландия, Мей заяви, че европейските лидери са изразили надежда, че механизмът няма да бъде задействан. Британският лидер цитира заключителната декларация от срещата на върха през миналата седмица, в която също се отбелязва, че евролидерите са готови да подготвят ЕС за започване на преговори с Лондон за бъдещите отношения след официалното подписване на сделката за Брекзит.
Мей призова депутатите да не помагат на Корбин да тласне страната към предсрочни парламентарни избори.
Те трябва да мислят за националния интерес, а не за партийния, смята премиерът по повод внесения вот на недоверие от лейбъристите.