15 Септември 2025понеделник11:19 ч.

Концесията на летище Пловдив пак се провали

Правителството прекрати и втората процедура

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 633

Никой не иска да вземе на концесия летище "Пловдив". Това е причината кабинетът да прекрати процедурата, съобщи правителствената информационна служба. Това е втори опит за отдаване на концесия на пловдивското летище. Процедурата беше открита на 28 февруари 2020 г. Последва трикратно удължаване на срока за подаване на оферти заради пандемията. Последният беше до 23 февруари 2021 г. Нито един кандидат не е подал оферта, не е имало и искане за ново удължаване на срока. По тази причина процедурата е прекратена, се казва в правителственото съобщение.
Предвижда се да бъде направен независим анализ на целесъобразността и възможностите за откриване на нова процедура за възлагане на концесия. Тя ще отчете тенденциите за развитието и възстановяването на авиационната индустрия, която е един от най-засегнатите браншове от пандемията от КОВИД-19. Третото правителство на Бойко Борисов пропусна възможността да даде летище "Пловдив" на концесия през 2018 г., когато имаше двама кандидати. За победител в надпреварата беше обявен китайско-холандски консорциум начело с "Хайнан груп". След смъртта на основателя на китайския конгломерат HNA Group ("Хайнан груп") Уанг Джиан те се отказаха от сделката. Техен консултант тогава беше сегашният служебен финансов министър Асен Василев.
Държавата обаче не пожела да сключи договор с класирания тогава на второ място кандидат - обединението между "Тракия икономическа зона" и транспортната компания ПИМК. Те обещаваха да вложат в развитието на летището 130 млн. лв. през следващите 35 години. Офертата им бе подкрепена и от местната власт. Официалният мотив беше, че е по-добре да се проведе нова процедура по новия Закон за концесиите, но това така и не стана. Развихрилата се пандемия обаче промени коренно ситуацията и намирането на кандидати вече се оказа мисия невъзможна. Ако се стигне до трета концесионна процедура, най-вероятно тя ще е с много по-ниски финансови изисквания.

Процесът на присъединяване към еврото няма да е лек

автор:Дума

visibility 12775

/ брой: 170

Димитър Радев за първи път на заседание на ЕЦБ

автор:Дума

visibility 12317

/ брой: 170

Предупреждават ни за опасни храни от чужбина

автор:Дума

visibility 12788

/ брой: 170

Задава се хаос със сметките за парно

автор:Дума

visibility 11262

/ брой: 170

Показно убийство на привърженик на Тръмп

автор:Дума

visibility 11159

/ брой: 170

Учебната година в Гърция започна с протести

автор:Дума

visibility 10954

/ брой: 170

Ким Чен Ун подготвя дъщеря си за лидер

автор:Дума

visibility 12316

/ брой: 170

НАТО няма да активира член 5

автор:Дума

visibility 12274

/ брой: 170

Истинска памет

автор:Александър Симов

visibility 7091

/ брой: 170

Диагноза - русофобия

автор:Боян Бойчев

visibility 8529

/ брой: 170

Драма с класов привкус

автор:Юрий Борисов

visibility 12988

/ брой: 170

Приложима ли е четиридневна работна седмица в България

visibility 11590

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ