19 Април 2024петък12:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Конституцията не е просто хартия

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 617

Георги КАРАСЛАВОВ


През 1991 г. се приема Конституцията на Република България чрез референдум. Тази Конституция е общонационално съгласие за това, как да се управлява държавата, разделението на властите и какви да са правилата на играта за дълъг период от време.

Този обществен договор не може да се променя на всеки няколко години или десетилетие съгласно настроенията на някои случайно появили се политици и получили някакво одобрение, при това временно, и то на политически проекти или движения, без ясна линия на управление.

Австрия има Конституция от 1920 г. и не е сметнала за нужно да я променя основно.

Белгия - от 1831 г. - по неин модел е направена българската Конституция. Кипър - 1960 г. Дания - 1953 г. Франция - 1958 г. Гърция - 1975 г. Италия - 1947 г. Люксембург - 1868 г. Холандия - 1815 г. Норвегия - 1814 г. Сан Марино - 1600 г. Испания - 1978 г... Дори Конституцията на Венецианската република просъществува почти 1000 години (810-1797) и претърпява няколко поправки.

Всички тези конституции са претърпели промени през годините и столетията, но са запазили сърцевината.

Няма държава, която да променя Конституцията си с такава честота, само защото на някои не им харесват определени пасажи и решават да се намесят във вътрешния правен мир, настояват за такива промени, които в други страни биха били недопустими и категорично отхвърлени. Последното ще узакони практики, позабравени от недалечното минало.

През последните дни в България все повече се очертава линията, която ще се води, линия, която ще цели да се подмени държавното устройство и да се моделира пряко обществения договор, да наложат нови правила, без да си дават сметка, че тази намеса ще предизвика негативни процеси, които няма да могат да бъдат овладени.

Посягането на тези установени правила означава само едно: разрушаване на основата на националното съгласие в обществото, залегнало в този обществен договор - Конституцията, с който основен закон през 2008 г. станахме членове на ЕС и НАТО.

Клуб "24 май"

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 70

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 62

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 70

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 65

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ