16 Юли 2025сряда05:04 ч.

Конфронтация или баланс

Изказване на зам.-председателя на НС по време на дебатите в Народното събрание за избора на правителството

/ брой: 10

visibility 7909

Драгомир Стойнев

Днес е важен ден за всички българи. Не по-малко важен е за тези от вас, които отказват да са част от политическия консенсус. Най-опасното в този момент е политическото късогледство, а вие, от опозицията, демонстрирате точно това. Голям парадокс е, че говорите за необходимостта от промяна, а сте се вкопчили в статуквото. Не разбирате, че политическата криза се е превърнала в статукво. Че поредицата от избори с предрешен резултат е статукво. Че това статукво води до застой на държавата и провал на всеки опит за нормално развитие.
Наш дълг е да преодолеем това статукво. Ние смятаме, че на България й трябва ускорено развитие. Вие, с поведението си, показвате, че искате задълбочаване на кризата и поредни избори. Да разбираме ли, че с отказа да подкрепите правителството, заставате до онези, които искат нови избори? Парадокс е, че говорите за необходимостта от промяна, а не разбрахте голямата политическа трансформация, която се случва пред очите ви. Тя е в това, че част от политическите сили разбраха, че напред не се върви с поглед назад и направиха огромна крачка към обединение в името на държавата. Прескочиха традиционни, стари вражди, все още незараснали рани от политически дебати, но си подадоха ръка, за да потърсят общото. Това се нарича политически кураж и поглед в бъдещето, а не съглашателство.
Вие отказахте да сте част от тази трансформация и избрахте застоя и конфронтацията. Нямате нито политически опит, нито история, нито механизми да преведете собствените си партии през необходимата трансформация. Трябва да научите два урока: политика се прави с мисъл за общото и за държавата. И политика не се прави на проектен и бизнес принцип - краткосрочно, с цел постигане на конкретна печалба.
Говорите за експертност и управленски опит. Нито едното, нито другото притежавате повече от обединения потенциал на партиите в това правителство. Партиите, подкрепящи правителството, демонстрирахме какво значи воля и решимост да се излезе от тази тежка ситуация и да се разсече възела, който спира развитието и стабилността.
Това правителство ще бъде много по-прозрачно от предишни сглобки, защото то ще е подчинено не на скритото съглашателство и непрекъснат риск от конфронтация, а на принципа на взаимното сдържане и на изпълнението на конкретна управленска програма. И "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" ще е гарант за това взаимно сдържане.
От няколко години наблюдавам поведението на ПП-ДБ и нищо казано вчера и днес не ме учудва. От ДБ поне имаха куража да седнат на масата за преговори и ние приехме всички техни приоритети. Към ПП: имате огромен дефицит, който, надявам се, ще се опитате да наваксате. На вас по политическа природа ви липсва връзката с държавността и разбирането какво е държавна тежест и отговорност към националния интерес. Либералната ви космополитност, опитите за нахлуване в държавата и системите й - все едно става дума за корпорация - са прекалено опасни в този момент.
„Възраждане“ са в другата крайност: неразбирането и отричането на реалностите в съвременния свят на свързаността на държавата ни с европейския модел, който въпреки слабостите си продължава да е гарант за нормално и баланс - също е опасно днес. Примитивният популизъм и агресия не водят до просперитет на нацията.
Желанието на „ДПС-Ново начало“ да докаже правото си и да разшири влиянието си над един определен политически сегмент, води до крайна конфронтация.
Конфронтация е думата, която най-точно описва и ПП, и „Възраждане“, и МЕЧ. Да разбираме ли, че от една страна, имаме опозиция на конфронтацията, а от друга - коалиция на баланса? Конфронтация или баланс - кое е необходимо в момента? Бюджет, демографска криза, енергетика, икономически предизвикателства, сложна международна среда - кое да изберем, за да започнем да стабилизираме позиции по всяка една от тези теми? Конфронтация или баланс? Всички рискове, всички условности, всички подводни камъни - балансът, колеги, е за предпочитане. Това може да видите и като желание на българското общество, което според социолозите иска редовно правителство и не иска избори.
Точно в този момент е необходима разумна сила, която да начертае пътя за излизане от икономическата, демографската, социалната, духовната криза. Дори говорим за криза на ценностите в нашето общество. Дойде време за смелите, опитните и разумните. Повече от всякога България се нуждае от държавници, а не от кресливи политици. Смятам, че това правителство ще е разумно и решително.

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ