29 Март 2024петък12:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Нова мода

Когато зеленината пътува към небето

В близко бъдеще вертикални градини и ферми ще завземат градовете и ще произвеждат три пъти повече култури в сравнение с традиционното земеделие

/ брой: 104

автор:Деси Велева

visibility 1183

Красотата може да се изявява във всякакви чудновати форми. Поредното доказателство за това са вертикално разположените зелени градини. От няколко години тази модна растителност пълзи по високи сгради, обгражда отвсякъде къщи и като че без усилие превзема фасадите им.
Освен за търсенето на впечатляващ ефект, вертикалните градини са създадени и заради липсата на достатъчно пространство. Нуждата от повече зелени площи в големите градове е пословична, а хората се опитват да оползотворят всеки квадратен метър.

Вертикалното озеленяване е нестандартен  начин една обикновена сграда да се превърне в чудновато произведение на изкуството. В държави като Франция, Испания и САЩ оригиналният дизайн дори не се възприема като уникалност, а като необходимост - за пречистване на въздуха, за намаляване на шума, за охлаждане.
Един от пионерите в тази област е популярният дизайнер на вертикални градини Патрик Блан. Той е търсен от най-различни места по света, за да даде своя талантлив принос към създаването на свежа атмосфера. Професионалният ботаник започва кариерата си след пътуване в Индия. Там той установява, че когато растенията получават достатъчно вода и светлина, могат да избуяват почти навсякъде. Така първата вертикална градина на Блан се ражда в Париж, но благодарение на вдъхновението на Изтока. След тази първа стъпка кариерата на дизайнера се развива мълниеносно и днес той прави градини за престижни музеи, скъпи ресторанти, известни магазини.
Въпреки че отвесното озеленяване е толкова популярно и почти масово, реализацията му не е твърде лесна. Конструкцията изисква както сериозна подготовка, така и професионална поддръжка. За да се постигне невероятният ефект, е нужно пана с предварително отгледани растения да се закрепят на специален корпус. Модулната система съдържа олекотени почви и определен вид растителност. За последващото й напояване се използват вградени автоматизирани поливни системи. Друг важен момент е конструкцията да е достатъчно здрава, защото тежестта на вертикалните градини, особено след напояване, е много голяма.
Ландшафтният дизайнер Блан усъвършенства традиционния начин на строеж на зелените системи. В неговите градини растенията не виреят в почва, а върху всякакъв тип повърхности. Той установява, че почвата всъщност осигурява единствено механична стабилност, която може да се замени с подходяща структура. Затова дизайнерът проектира вертикалните си градини от няколко части - метална рамка и пластмасов слой с дебелина от 1 сантиметър. Този ПВЦ слой служи като изолатор и осигурява водонепроницаемост на стената или плоскостта. Самите растения се разполагат върху последния филцов слой, като те могат да бъдат във вид на семена, разсад или напълно развити. За да се постигне необходимата плътност, върху 1 кв. м се засаждат около 30 растения. В напълно завършен вид квадратен метър от вертикалната градина тежи около 30 килограма. Водата за поливането се подава от върха на конструкцията, като в нея предварително са разтворени минерали и хранителни добавки.
Всичко това може да се приложи както на фасадите на сградите, така и във вътрешността им. При вътрешните зелени зони се планира специално осветление, като наличието му позволява да се изградят градини дори в мазета, където не прониква естествена светлина.
Вертикалната растителност осигурява и изключително висока енергийна ефективност на сградите. Освен това тя пречиства въздуха и неутрализира вредните емисии. Нова испанска технология например залага на използването на специални порцеланови плочи, които приемат слънчевите УВ лъчи и разлагат азотния оксид от въздуха, за да подобрят качеството му. В сгради с подобно озеленяване е по-хладно през лятото и по-топло през зимата. Растителността освен това служи за шумоизолация.
Естетичните стремления не са единствената цел на вертикалната растителност. Освен за красота и за пречистване на въздуха, отвесните конструкции могат да се използват и за производство на селскостопанска продукция. Това е една нова ниша, която все още не се прилага масово, но набира скорост в икономически по-напредналите държави.
Първите опити за "вертикални" ферми започват през 2005 г. Тогава зеленчуците започват да се произвеждат в подземията на токийски небостъргач. Шест години по-късно първа многоетажна зеленчукова гардина се появява и в град Сувон, Южна Корея. Последната новост в тази сфера е идеята за така наречения "плантагон", който се строи в Швеция. След около година се очаква в шведския град Линчьопинг да бъде открит първият международен център за прилагане на успешните практики за усвояването на градското земеделие. Именно част от него ще бъде и плантагонът - многоетажна стъклена земеделска ферма на бъдещето или оригинален пример за градско земеделие. Оранжерията ще е с висока производителност, ще осигурява чисти продукти и няма да замърсява околната среда. Инвеститорите обясняват нуждата от вертикалното земеделие с напредващата урбанизация, която не оставя празно място в градовете. Те разчитат и да намалят разходите за транспорт на продукцията, която ще се отглежда направо в града. Затова се очаква и плантагонът да е икономически рентабилен.
Окончателната архитектура на първия плантагон още не е напълно уточнена, но се предвижда той да представлява огромна 17-етажна стъклена сфера. Вътре в нея ще се движи спирала. В най-високата част ще се засяват кълновете на растенията, а готовата продукция ще се придвижва надолу.
Целта на сферичната форма на парника е да се използва максимално светлината. Сферата ще има обем, равен на около 100 000 км. метра хоризонтална обработваема земя. Тя ще е от 5 до 10 пъти по-ефективна за поддръжка и ще се произвеждат три пъти повече култури в сравнение с традиционното отглеждане.
Изграждането на оранжерията ще отнеме от 12 до 16 месеца. Въпреки че е в началната си фаза, плантагонът вече е получил многобройни номинации и отличия.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ