01 Май 2024сряда04:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Когато правото убива

Огнестрелните оръжия са взели повече жертви в САЩ, отколкото всички американски войни. Оръжейното лоби си тържествува

/ брой: 206

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1599

Ако американец държи в ръцете си оръжие, то рано или късно ще гръмне и ще рани или убие някого. Препратката към великия Чехов най-точно описва превърналия се в национален проблем за притежанието на оръжия и контрола върху тях. Днес информацията за поредния застрелян отвъд Атлантика не е новина. В такава се превръща едва когато броят на жертвите и ранените е по-внушителен. Имаш зъб на някого, изгонили са те от работа, любовта ти не е споделена, целият свят ти е крив или пък си превъртял - грабваш законно притежаваното си лично оръжие и стреляш наред. Така най-лесно в Щатите решават проблемите си.
Втората поправка на американската конституция дава това неизменно право: "Доколкото една добре организирана милиция е необходима за сигурността на свободната държава, правото на народа да притежава и да носи оръжие не трябва да бъде нарушавано." Близо 300 млн. огнестрелни оръжия има днес в американските домове. За жалост те често биват използвани не по предназначението, записано във Втората поправка. Това право често се превръща в застрашаващо живота на някой, имал злата участ да бъде около теб, когато решаваш да си мъстиш за глобалното затопляне, да речем... Когато на година биват простреляни над 100 хил. души, това вече не е право, това е заболяване.
Ако нямаш сериозни провинения, можеш без проблем да се сдобиеш с оръжие. То просто ти се полага по конституция. Затова може би около 40 процента от всички оръжия се продават без щателна проверка на документите и на миналото на потенциалния купувач. На http://www.bradycampaign.org/ могат да бъдат намерени клипове, които илюстрират как се случват нещата.

Статистиката стряска

Според анкета на Колумбийския университет в Ню Йорк притежаването на огнестрелно оръжие увеличава повече от два пъти готовността то да бъде използвано. Американците това и правят. А многобройните случаи на необосновано използване на оръжие от страна на полицаите са тема на друг коментар.
Статистиката е стряскаща. Повече американци са загинали от огнестрелно оръжие от 1968 г. насам, отколкото във всички американски войни. Този извод въз основа на данните прави колумнистът на "Ню Йорк Таймс" Николас Кристоф, цитиран от "Хъфингтън пост". 1968-а не е случайна - тогава кандидатът за президент Робърт Ф. Кенеди бе убит от Сирхан Сирхан. Сайтът www.politifact.com изчислява, че общо жертвите на войните, които Америка води в своята история, са 1 396 733 души. В това число влизат жертвите на Войната за независимост, войната от 1812 г., Мексиканската война, Гражданската война, Испано-американската, Първата и Втората световни войни, Корейската, Виетнамската, войната в Персийския залив, войните в Афганистан и Ирак, както и военните конфликти в Ливан, Гренада, Панама, Сомалия и Хаити.
А ето как стоят нещата при загиналите в резултат на огнестрелно оръжие: от данните на Центъра за превенция и контрол на заболяванията (CDC) става ясно, че в периода 1968-а - първите 8 месеца на 2015 г. от огнестрелно оръжие са загинали 1 516 863 души. Ето и разбивката по години: 1968-1980 г. - 377 хил. души, 1981-1998 г. - 620 525, 1999-2013 г. - 464 033, 2014 г. - 33 183, 2015 г. - 22 122 души. Равносметката е: 1 516 863 са жертвите на огнестрелно оръжие за периода 1968-2015 г. в сравнение с 1 396 733 загинали при военни действия от Американската революция до днес. Това са 120 130 повече жертви на огнестрелно оръжие отколкото такива, намерили смъртта си във военни действия. От този брой е голям процентът на самоубийствата - 63 на сто за 2013 г. За сравнение - след като през 1996 г. Австралия затяга контрола върху оръжията, броят на самоубийствата намалява двойно. Тогава масовото убийство на 35 души доведе до т.нар. "Национално споразумение за огнестрелните оръжия", което редуцира с една пета броя на огнестрелните оръжия, притежавани от частни лица, въвеждайки по-стриктни правила за издаване на разрешително и безопасно съхранение на оръжията в ръцете на цивилни.

Зловещ бизнес

Каква пушка купихте на детето си? Такова питане загрижен американски родител отправя във форум, посветен на оръжията - www.ar15.com/mobile/topic.html?b=1&f=5&t=1783348. Препоръките не закъсняват: Наскоро купих 22-калибров "Савидж Раскал" в розово за петия рожден ден на дъщеря си. Родители си разменят съвети за цветове и модели на оръжия за своите отрочета, не оръжия-играчки, а такива, които стрелят и могат да убиват. Просто децата им обичат да стрелят - това става ясно от беглия преглед на форума. От малки американчетата са възпитавани в любов към оръжието, в своето неизменно право.
Нищо чудно няма вече в новините от САЩ, които съобщават за някое 5-годишно дете, което застреляло сестричката си с личната си 5,6-милиметрова пушка. Производителите от "Крикет" предлагат огнестрелни оръжия за американските младежи, защото искат да им внушат сигурността, която дава оръжието, което пък им се полага по право. Така де - безкористни цели, нищо, че продажбата на оръжия за деца си е доходоносен и развиващ се бизнес. "Крикет" си имат и каталог - избирате си и срещу около 140 долара купувате на сина си вместо книжка или камионче малокалибрен "Крикет" 22 - играчка, която реално може да убива. А оръжейната индустрия продължава да спонсорира обучение по стрелба на подрастващи...
Към ужасяващите новини за застреляни деца със собствените им оръжия трябва да прибавим и онези трагични случаи, при които пистолетът на бащата например е оставен без надзор, детето си играе с него и прострелва себе или братчето си. Статистиката на Американската здравна служба сочи, че на всеки три дни нечие оръжие убива дете.
Миналия месец в САЩ забраниха пък продажбата на пистолети-играчки, освен ако не са оцветени в ярки цветове. В Ню Йорк има 63 застреляни заради това, че полицията е помислила пистолета-играчка за истински. Федералният закон вече изисква огнестрелните оръжия за деца да имат ярки цветове. Според новите правила ще бъде затегнат контролът върху онлайн търговията на незаконни огнестрелни оръжия за деца.

Могъщото оръжейно лоби

Всеки опит за затягане на контрола върху притежанието и продажбата на оръжия среща мощния отпор на Националната оръжейна асоциация (NRA), която има близо 5 млн. членове - любители и производители на оръжия. Единственият им и много успешен коз е Втората поправка. За тях притежаването на оръжие е културна особеност на американците. Ако ги питате тях, стрелбата във Вирджиния нямаше да завърши така трагично, ако и репортерката и операторът, а и интервюираната са били въоръжени. Само че именно заради това неизменно право, залегнало в американската конституция, много често загиват невинни хора.
Мощното оръжейно лоби е върл противник на опитите на Обама за затягане на контрола. То обвинява администрацията му в "безмилостно потъпкване" на конституционното право на гражданите да притежават и да носят оръжие със себе си. Против е дори срещу това информацията за ловците да се съхранява от федералните власти.
Днес републиканците, в лицето на които оръжейното лоби среща най-верните защитници, доминират в Конгреса. До голяма степен политическата класа в САЩ е заложник на оръжейното лоби. Публична тайна е, че тези организации съставят списъци на кандидатите за президенти, за конгресмени и губернатори. Онези, които се обявяват срещу свободното притежаване и търговията с оръжия, попадат в черния списък и съответно губят изборите. По тази причина на президентските избори през 2000 г. демократът Ал Гор загуби вота в родния си щат Тенеси, където победи Джордж Буш-младши, който не възнамеряваше да налага каквито и да е ограничения върху "оръжейните права" на американците.

Безуспешните опити

Когато един 20-годишен младеж влезе в началното училище в Нютаун, Кънектикът, през декември 2012 г. и разстреля 20 невръстни дечица и 7 възрастни с пушка от колекцията на майка си, някои помислиха, че американците са достигнали повратната точка, в която сериозно трябва да преосмислят своя култ към оръжията. Уви, нищо не се случи. След убийството на репортерката и оператора във Вирджиния американският президент отново призова за преосмисляне на този култ, който буквално вреди на здравето и живота. През следващите две години след трагедията в Нютаун в американски училища и колежи са регистрирани 95 стрелби, жертвите на които са 45 души, сочат данни на кампанията за контрол на оръжията "Everytown for Gun Safety".
След Нютаун редица щати предприеха мерки за ограничаване и контрол на продажбите на смъртоносни оръжия, но това се случва само на местно ниво. В Кънектикът, Мериленд и Ню Йорк бяха гласувани пакети от закони, включително за по-взискателна и строга проверка на лицата, придобиващи оръжие, за ограничаване на продажбите или превоза на армейско бойно оръжие и на боеприпаси в големи количества. Приет бе и закон за задължително обучение по безопасно боравене с оръжията и за ограничаване на достъпа до оръжия на лица, извършвали насилие на битова основа или страдащи от психически заболявания. Делауеър и Колорадо приеха закон, изискващ проверка на всички продажби на оръжия. Калифорния добави към своето законодателство конфискуването на оръжие от криминално проявени и психично болни лица. В Ню Джърси и отново Калифорния са внесени и законопроекти, които ще направят по-строг реда за продажбата и използването на бойни оръжия и патрони в големи количества, превоза на боеприпаси. Определени категории лица пък ще имат ограничен достъп до огнестрелни оръжия. Опитите за федерално законодателство обаче се блокират.
През април 2013-а Сенатът не успя да приеме дори и по-умерена мярка - законопроект за по-взискателни проверки на лица, които представят огнестрелни оръжия на оръжейни експозиции, които ги продават или купуват чрез интернет. Макар че според изследване пък над 90% от американците подкрепят идеята за всеобхватна проверка на лицата, притежаващи оръжие, като 80% от тях са собственици на оръжие, а 70% са членове на Националната оръжейна асоциация.
И така след всеки трагичен случай, при който броят на загиналите е стряскащ, се случва едно и също - стартира поредната безконечна и безрезултатна дискусия за затягане на контрола върху оръжията. Оръжейното лоби, защитаващо финансовите си интереси със зъби и нокти, е много силно, благодарение на подкрепата, която си осигурява. Добре подплатена подкрепа...


Малките победи
В САЩ има редица организации, борещи се за затягане на контрола над продажбата на оръжия. Макар и малки, те постигат определени победи в неравната си битка. Базираната във Вашингтон организация за превенция на насилието "Брейди", която си е поставила амбициозната цел до 2025 г. да бъдат намалени наполовина жертвите на огнестрелни оръжия, например е допринесла за промяна на закона в Канзас за строги наказания и глоби за оръжейни търговци. На 11 май т. г. Орегон пък стана осмият щат, който изисква всеобхватни проверки, заложени в т.нар. Закон на Брейди, при продажбата на всички видове оръжия. Заедно с Колорадо, Кънектикът, Ню Йорк, Делауеър, Калифорния, Роуд Айлънд и Вашингтон, в Орегон се изискват такива проверки за всяка покупка на оръжие, включително онлайн или на оръжейни изложения.


Абсурди
Във Флорида се обсъжда законопроект за безопасност в училище, според който доброволци с полицейско или военно минало да служат като въоръжени пазачи в училищата. Какъв би бил ефектът, щом имаш оръжие в ръка и можеш да го използваш не само за да се защитиш? Ами ако насреща му излезе някой ученик с пистолет-играчка? В Айова пък обмислят закон, който ще позволи на децата над 14-годишна възраст да носят пистолети и револвери, но под надзора на възрастен. Републиканците в Арканзас пък искат въоръжени съдии в съдебните зали. В редица щати има предложения да се свали забраната за пистолети в колежите.
За най-върлите привърженици на правото да притежаваш оръжие Втората поправка е единственото разрешение, от което се нуждаят американците, за да носят скрито или видимо огнестрелно оръжие без каквито и да е било лицензи, проверки или обучение.



Масови протести на недоволство срещу влиянието на Националната оръжейна асоциация следват всеки трагичен случай в Щатите

От малки американските деца биват увличани в стрелбата

Моята първа пушка

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ