03 Май 2024петък17:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Когато боговете полудеят

Серия от мощни бури-торнадо връхлитат през този месец Съединените щати

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 3949

"Може да загинете, ако не се намирате в убежище или под земята. Има опасност от разрушаване на сгради и превозни средства. Възможни летящи отломки са опасни за хората и за животните". Това предупреждение през последните седмици се чува все по-често в САЩ. Серия от торнада удари страната, уби хора и предизвика сериозни материални щети. И това е само началото.
Всяка година в САЩ средно се регистрират до 1000 торнада, при които загиват близо 80 души, а 1500 са ранявани. В тази страна торнадата могат да възникват където си искат и по всяко време на годината. Все пак метеоролозите уточняват, че сезонът на торнадата обикновено продължава от април до края на юли и на доста места това време предизвиква страх и тревога.

Най-малко три вихъра се стовариха миналата неделя върху части от централните щати Оклахома и Канзас


Най-разрушителното торнадо е регистрирано в Мидуест през далечната 1925 г., когато загиват 625 души и няколко хиляди са ранени. През април 1991-ва през Мидуест преминават 50 торнада, умират 24 души и над 200 са ранени.
Тази природна стихия предизвиква разрушения и в много други страни. Торнада са наблюдавани на всички континенти с изключение на Антарктида. Все пак основната част от тях се образуват в т.нар. Алея на торнадата в Съединените щати, макар че могат да възникнат в почти цяла Северна Америка. Торнада понякога се образуват също така в Южна, Югоизточна и Източна Азия, югоизточните части на Южна Америка, голяма част от Европа, западната и югоизточната част на Австралия. Дори в Нова Зеландия всяка година се регистрират над 20 торнада.

В САЩ вече изчисляват щетите от последното торнадо на 1 милиард щатски долара


Освен Съединените щати, Аржентина и Бангладеш също се отличават с висока концентрация на торнада. Тези райони имат подобен релеф, с планини, задържащи влажността. Годишно близо 1000 торнада връхлитат САЩ. Пикът на активността на сезона е през май и началото на юни. Торнадото обаче може да връхлети по всяко време на годината и по всяко време на денонощието. Обичайно обаче това се случва между 16 и 21 часа.

Микросмерч със скорост 15-20 метра в секунда помете жилищен район в руския град Ефремов, Тулска област, като след себе си остави значителни разрушения. Вихърът бушува близо 30 минути и нанесе сериозни щети на повече от 100 сгради. Шестнадесет души бяха ранени


Тази година в САЩ сезонът на торнадата започна относително спокойно - през март беше регистрирано най-незначителното през последните няколко десетилетия количество торнада - едва 17 при среден показател за този месец 98 смерча. През май обаче нещата рязко се влошиха.
Алеята на торнадата в САЩ неслучайно носи названието си. Бури бушуват в района от бреговете на Мексиканския залив почти до границата с Канада. Алеята на торнадата е район с плоска повърхност, простиращ се от Западен Тексас до Северна Дакота. Този регион е идеален за образуването им, когато сухият полярен въздух от Канада се среща с топлия и влажен въздух от Мексиканския залив. Всяка пролет, когато студеният и сух въздух от Скалистите планини се спуска надолу към низините, горещият въздух от Мексиканския залив тръгва на север и двете течения се срещат. От 1890 година насам регионът е удрян от торнадо над 120 пъти. През 1999 година пък през Оклахома, Тексас и Канзас преминават над 70 торнада, като само в Оклахома са унищожени близо 1700 домове, а повредените сгради са около 6500. Въпреки съвременните системи за предупреждение това коства живота на над 40 души. Най-дългият период без торнада е 5 години - между 1992 и 1998 г., но пък впоследствие регионът бива ударен от 11 торнада за 11 месеца.
Тексас е щатът, в който торнадото се появява средно 125 пъти всяка година. Следват Оклахома - 57, Канзас и Флорида - по 55.
Над 1 милион човека населяват този район, наричан още Алеята на смъртта.
Въпреки немалките успехи в прогнозирането на торнадото, всяка година се случват трагедии. Торнадото е едно от най-мощните и непредсказуеми метеорологични явления, способни да опустошат огромни територии. То възниква при сблъсък на топлия въздух със студения, по-сух въздух. Образуват се смерчове, които се движат по сушата в много тясна линия и се съпровождат от тъмни, зловещи облаци. Това е най-бързият на планетата вятър, достигащ скорост от над 480 км/час. Торнадото често се съпровожда от силен дъжд и град.
Торнадото обикновено преминава през четири етапа. Първо се разгръща фунията на смерча и достига земята. След това тя нараства до пълния си размер. След това фунията свива размера си и в края на краищата се разрушава. Дори и на този етап обаче смерчът все още може да бъде разрушителен. Много хора са загинали или са били ранени, защото не са успели да разпознаят признаците на наближаващото торнадо и не са знаели какво да правят. Фунията на торнадото разрушава, но отломките, засмукани от него, разрушават много повече, дори убиват.
Торнадото се формира от 1-та от общо 6 суперклетки, които се образуват от 1000 гръмотевични бури, където студеният и влажен въздух се сблъсква с топъл и сух, идващ от юг. Торнадото се заражда там, където е зоната между завихрянето на течението и силната градушка, известна още като "мечата клетка".
Обикновено торнадото се движи на изток. При поява на торнадо небето е тъмнозелено, чува се ръмжене; звукът, издаван от торнадо, е с голяма честотна амплитуда. Градушката, придружаваща торнадото, е от замразени прашинки, достигащи размерите на топка за голф. Градушка се образува, когато се засмукват дъждовни капки, които се охлаждат в облака и като достигнат определена големина, падат, тъй като облакът не може да ги носи.
За оценка на силата на торнадото се използват няколко различни скали. Скалата на Фуджита ги оценява според причинените щети и в някои страни е заменена с подобрена скала на Фуджита. Според тези скали торнадо от най-слабата категория F0 или EF0 нанася щети на дървета, но не и на солидни конструкции. Торнадо от най-тежката категория, F5 или EF5, откъсва сгради от основите им и може да деформира големи небостъргачи. Скалата на Фуджита измерва разрушенията и скоростта на торнадата: КАТЕГОРИЯ F0: 118 км/ч. - има няколко дребни щети по къщите, счупени клони на дървета, дърветата с плитка коренова система са изкоренени. КАТЕГОРИЯ F1: 118-180 км/ч. - има умерени щети: повърхностно изкореняване, избутани или преобърнати са основите на къщите (караваните). КАТЕГОРИЯ F2: 180-253 км/ч. - значителни щети: поривите на вятъра са от 80 до 250 км/ч. - разрушават се покривите на къщите, остават само стените, ако има каравани - те са напълно разрушени; фургоните са преобърнати, големите дървета са изкоренени или унищожени, колите са преобърнати. КАТЕГОРИЯ F3: 253-332 км/ч. - големи щети: покривите и някои стени са отдалечени от къщите; много дървета са изкоренени (в гората); вдигнати от земята и захвърлени са тежки коли. КАТЕГОРИЯ F4: 350-480 км/ч. - опустошителни щети: къщите са сравнени със земята, слабата структура и основа на къщите е издухана на разстояние, колите са преобърнати. КАТЕГОРИЯ F5 или още буря А: 480-520 км/ч. - невероятни щети: силната структура на къщите е понесена и вдигната от основата на разстояние 109 ярда (100 метра); дърветата са повалени.
Сходната скала ТОРРО разделя торнадата на категории от T0 за най-слабите до T11 за най-мощните известни смерчове.
Съществува още един вид торнадо - МОРСКО ТОРНАДО (циклон) - цветът му е бял. Разликата между торнадото и циклона е, че циклонът не може да вдига предмети, но може да се появи силна градушка. Начините на засмукване са два. Торнадото засмуква големи предмети като коли, трактори и др., като ги захвърля на разстояние до 60 метра, а понякога засмуква и по-леки като снимки, чекови книжки, рецепти и др., които захвърля на разстояние до 360 км. Митът за отворените прозорци и врати вече е опроверган, тъй като когато те са отворени, торнадото по-бързо разрушава къщите.
В България също се образуват смерчове. Първото регистрирано торнадо в България е от 1928 г. - след голямото земетресение в Чирпан. Регистрирани са и редица други, някои от които нанесли достатъчно големи щети. Смята се, че на 14 юни 1956 г. торнадо е вилняло на Витоша.


3 април 1974 г. - "Денят на торнадата", на този ден 13 щата в САЩ за 24 часа са ударени от 148 торнада - загиват 300 души и са ранени 6000 души; щата Алабама - гр. Гюин - торнадото е било от 5-а степен, скоростта на вятъра е била 480 км/ч. На 3 май 1999 г. щата Оклахома - гр. Мур - от юг се появява смъртоносно торнадо, което се намира на 60 км от града. Засмуква всичко по пътя си. Метеоролозите не са виждали такова торнадо дотогава. Скоростта му е била 480 км/ч. и всичко свършва за минути. През май 2003 г. - 400 торнада достигат земята; 1999 г. - видени са 54 торнада. 8 юни 1995 г. - 58 торнада за един ден поразяват щата.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 878

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1123

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1053

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ