03 Май 2024петък02:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

КНСБ: Животът в България поскъпва

За да живее нормално, четиричленно семейство се нуждае от 2254 лева на месец

/ брой: 172

автор:Аида Паникян

visibility 2313

През второто тримесечие на т.г. цените на стоките и услугите са се задържали, дори има 0,5% намаление спрямо предходното тримесечие. Но за година разходите за храна, здраве, образование и почивка се увеличават с 3%. Това сочат данни на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) към КНСБ.
За последните 4 години издръжката на живота е нараснала със 17,3%. Този ръст е изразен по-силно при храните - с над 20%, а при нехранителните стоки - с 14,5%. Продължава тенденцията в България минималната заплата да е най-ниска в сравнение с всички страни от ЕС, но в същото време се повишават цените на основните храни и услуги и почти се изравняват с европейските, коментира лидерът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му "данните показват приближаваща се рецесия. В следващите месеци държавата може да стигне до отрицателен растеж, затова минималната заплата трябва да се движи нагоре". Според него причината за това е задържането на заплатите и увеличаването на дела на укриване на доходи. Димитров съобщи, че в петък представители на синдиката са имали среща с парламентарната група на ДПС, а в понеделник предстоят срещи с Коалиция за България и ГЕРБ. Предложенията на синдиката са  увеличаване на минималната заплата от октомври на 340 лв.(плюс още 40 лв. за 2014 г.), коледни добавки по около 50 лв. за пенсионерите, вдигане на минималното дневно обезщетение за безработица на 9 лв., увеличение на максималния осигурителен доход на 2400 лв., въвеждане на необлагаем минимум. За пакета мерки ще са необходими около 120-150 млн. лв., които може да се вземат от увеличение на приходите от акцизи, както и от увеличаване на събираемостта на осигуровките.
През второто тримесечие на т.г. издръжката на живот на средностатистическия българин е достигнала 563,63 лв., а за издръжката на 4-членно домакинство (двама възрастни и две деца) в края на юни са необходими 2254 лв.
Единицата на бедност, която КНСБ изчислява на базата на потреблението на 77 жизненоважни стоки и услуги, е достигнала близо 213.90 лв. за човек. С общ доход на член от домакинство до 310 лв. са близо 52% от домакинствата в страната. Това са близо 3,7 млн. души, посочи Димитров. Под границата на бедност живеят около 1,6 млн. души (22,4%). Те имат доход до 214 лв. С доход до 560 лв. на член от домакинство са около 2,5 млн. души (35%), а с над 560 лева - 965 хил. души. От КНСБ припомниха, че работната заплата през второто тримесечие се е увеличила едва с 0,7%, а броят на наетите е намалял с 1,4%, или с 32 хил. души.


60% сменили работата си за по-висока заплата

През 2012 г. 59,3% от сменилите работата си, са го направили за по-високо възнаграждение. Близо 23% обаче го сторили, защото новата работа е по-интересна, докато през 2010 г. това е било причина само за 16,4%. Данните са от изследване на трудовия климат, проведено от КНСБ сред 3300 наети и самонаети.
Изследването показва още нарастване на риска от безработица. Очертава се и тенденция на повече работещи учащи и по-малко работещи пенсионери. Работодателите от средния и дребния бизнес почти не инвестират в обучение на кадрите си. В същото време голяма част от работниците у нас не се интересуват от повишаване на квалификацията си. Едва 10% от запитаните твърдят, че през м.г. са посещавали квалификационен курс.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ