КНСБ: Жените у нас са повече засегнати от инфлацията
/ брой: 46
"Жените у нас са повече засегнати от инфлацията, защото работят на по-ниски средни доходи. При тях безработицата е около 3,7%, а при мъжете-4%", заяви президентът на КНСБ инж. Пламен Димитров на националната конференция за Осми март - Международен ден на жената, на тема "Равнопоставеност между мъжете и жените и условия на труд - тенденции и предизвикателства".
"Инфлацията е стигнала най-високия си връх през последните 24 години и е много близко до една инфлация, която мислехме, че сме я забравили. Помним хиперинфлацията от 1997 г., но след това успокояването ставаше бавно. През 1998 г. инфлацията беше 18,7 процента, а сега сме малко над 15 процента за 2022 г.", каза Димитров. Той отбеляза, че цените ще почнат да намаляват, когато имаме дефлация. Затова през 2023 г. и през 2024 г. трябва да продължим да искаме доходите да продължат да се увеличават изпреварващо над тази инфлация, подчерта Димитров.
Според него данните от декември 2022 г. за средните работни заплати у нас показват, че разликата между заплащането на мъже и жени е 15,5 процента. Дори и в образованието, което е силно феминизирано, разликата е малко под 9 процента и е пак в полза на мъжете. 2314 лева е заплатата не само в средното, но и във висшето образование, като разликата е от 200-220 лева между мъже и жени, но в полза на мъжете, обясни Димитров. По думите му по-голямата част от жените работят в ниско платените сектори и затова се получава тази разлика в заплащането, която се отразява и когато достигнат до пенсия. 51% от жените пенсионерки са изложени на риск от бедност и социално изключване спрямо 37 процента при мъжете. Дамите получават средно с 20% по-ниска пенсия от мъжете, поясни Димитров.
Данни на НСОРБ показват, че у нас 41 от кметовете на общини са жени.