17 Юли 2025четвъртък15:23 ч.

КНСБ: Властта да чуе исканията на протеста

автор:Дума

visibility 810

Демократичният протест е изконно право и няма как някой да се обяви против хората, които свободно са излезли да кажат какво искат. Исканията им трябва да бъдат чути, властта трябва да си отпуши ушите и да чуе какво искат хората. Това коментира пред БНТ председателят на КНСБ Пламен Димитров. Според него по улиците са много хора с различни искания, но базата на протеста е социална.

Как ще се развие протеста зависи от институциите и дали ще седнат на масата за преговори, за да чуят какво искат хората на улицата, смята синдикалистът. Димитров отново припомни, че вчерашната им декларация с работодателите, е за ненасилие на протестите. И отправи призив провокаторите да бъдат изведени от площада, да не се допуска каквото и да е насилие, от която и да е страна.

По думите му, всички у нас трябва да си дадат ясната сметка, че в момента България е в началото на една много тежка икономическа криза, която вече е затворила 100 хиляди работни места.

След няколко месеца не е ясно какво ще се случва. Хората искат ясни знаци от всички - правителство, президент. Явно трябва да има и други мерки - има редица изговорени проблеми, действия трябват оттук нататък, с решения, които хората очакват, категоричен бе Пламен Димитров.

Той прогнозира, че до края на годината икономическото положение у нас ще се влоши.

Тези прогнози за 7% и повече спад, ще станат реалност от октомври насетне, когато сезонната заетост изчезне. Трябва отсега да се мисли как да се реагира изпреварващо във всички сектори, които са на масата на властта. Дълго си говорим за кредити, в същото време фирмите се оплакват, че това не се случва, подчерта още синдикалистът.

Димитров настоя, че новината за влизането ни в Еврозоната е изключително важно, но точно сега тя не може да бъде комуникирана, защото българинът се интересува за бъдещето си.

Днес предстои заседание на Тристранката, ще се обсъждат промени в Кодекса на труда, за които от синдиката отдавна настояват. Има поне три групи промени. Първата група, по която има голямо съгласие, е усъвършенстването на колективното договаряне. Това е много важно, когато се договарят минималните прагове по браншове. Втората група промени са свързани със санкциите над неизрядните работодатели. Третата група - изчисляването на работния труд. Искаме ясна регулация и по малко нарушения от страна на некоректния бизнес, който експлоатира работниците си, обясни Пламен Димитров.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 25

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 21

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 16

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 26

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 22

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 20

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 27

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 25

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ