18 Септември 2025четвъртък02:21 ч.

Сирийските бежанци в Турция се прибират

Европейски държави замразяват разглеждането на молби за убежище

/ брой: 237

автор:Дума

visibility 4670

Анкара отвори граничния пункт към Сирия Яйлядагъ в района на турския град Хатай, затворен през 2013 г. На пункта има опашки от сирийски граждани, които се връщат в родината си след падането на режима на президента Башар Асад. Турският вътрешен министър Али Йерликая заяви, че докато месечно са преминавали по 300-350 души, само за няколко часа двойно повече сирийци са преминали от Турция в Сирия. За улеснение и ускоряване на процеса е увеличен пропускателният капацитет на граничните пунктове от 3000 на 15-20 000 души дневно, съобщи в. "Биргюн".
Гръцкото правителство очаква "безопасно завръщане на сирийските бежанци" в страната им. Засега получилите бежански статут в Белгия не обмислят скоро да се върнат трайно в родината си, показа репортаж на местния канал на телевизия Ер Те Ел. В страната в момента живеят между 35 000 и 44 000 сирийци. По-младите определят като приоритет довършването на образованието си в Европа.
Белгийските власти бяха сред първите в Европа, обявили временно прекратяване на разглеждането на молби за закрила на сирийци заради падането на Асад. Същата мярка преприеха Гърция, Хърватия, Италия, Германия, Нидерландия, Австрия, Великобритания и Франция.
Връщанията на бежанците следва да бъдат доброволни и с прилагане на изискванията на ООН за безопасност и запазване на достойнството, заяви говорител на ЕК.
Вицепремиерът и външен министър на Италия Антонио Таяни съобщи, че няма риск от допълнителен мигрантски поток от Сирия или от повишен риск от тероризъм, предаде АНСА.
Мохамед ал Башир, управлявал правителството на радикалните ислямисти от "Хаят тахрир аш Шам" в Идлиб, ще е новият премиер на Сирия с мандат до 1 март 2025 г. Това ще е новата преходна власт в страната според телевизионно изявление на Башир.
Ливанска медия съобщи, че израелските танкове са на 20 км от Дамаск.

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ