17 Юли 2025четвъртък19:02 ч.

Отново за енергийно бедните

/ брой: 75

visibility 4392

Теодора Пенева*

За енергийна бедност говорим от толкова много години. Нещата, които трябва да се направят, са разписани и предавани на всички възможни министерства. Когато се сменят правителствата обаче, те не разбират какво трябва да направят.
Веднага трябва да се направят няколко неща, сред които да се изясни как ще се администрират компенсациите за уязвимите потребители.
Всички възможни институции отказаха да администрират този голям брой енергийно бедни - 30% по последни изчисления на БАН. По наши изчисления са около 2 250 000 за 2022 г. По други данни – на Агенцията за устойчиво енергийно развитие, към 31 март тази група възлиза на 1 800 000, или близо 2 милиона души. Това е малко над линия на бедност.
Има два вида компенсации за домакинствата – първият е за всички домакинства, за всички клиенти на битовия пазар на електроенергия. Те включват фиксирана цена и динамична цена. Ако фиксираната се регулира по достатъчно добър начин, че да защити общото ниво, всички битови клиенти, няма проблем с либерализацията. Но тази фиксирана цена е много важно как ще се определя, от кого, по какъв начин. Отделно трябва да има компенсации за енергийно бедните.
В обществото се създават негативни отношения към механизма за енергийна бедност. Ако са компенсирани всички останали до един достатъчен праг на потребление – примерно 800 киловата на месец, някакво адекватно потребление – това е много по-добър подход, отколкото в момента, когато финансираме огромно потребление на хора с високи доходи, които излизат извън рамките на нормалното потребление. Но нито един от двата механизма – и за всички граждани, и за енергийно бедните, не е уточнен.
Безболезнена либерализация на пазара на ток може да се случи с фиксирана цена, която е достатъчно достъпна за масовия гражданин за определено количество на месец и с допълнителни компенсации за енергийно бедните домакинства.
Фиксираната цена е задължителна.
Големите страхове идват от това, че хората реално не знаят какво ще се случи.

пред БНР

*Авторката е икономист и енергиен експерт от Института по икономически изследвания при БАН

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ