Опасни контрабандни кабели заливат пазара у нас
Заради тях в много от новите сгради има некачествени електроинсталации, алармират от бранша
/ брой: 232
България има все по-тежък проблем с нелегалния или полулегален внос на некачествени технически стоки от държави извън Европейския съюз като Турция, Китай и др. - например кабели и други компоненти за електроинсталации. Държавата се прави, че не вижда проблема и не предприема мерки, но е пълно с нови сгради с некачествена електроинсталация, което създава риск от аварии, пожари и силно намалява енергийната ефективност.
За проблема алармира Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), в която члeнуват 90 български и международни компании с общ годишен оборот около 1 млрд. лв. Това е и браншът, който бе експортен сектор номер 1 на България дълги години преди рекордната инфлация при горивата, другите енергийни продукти и храните миналата година. През 2023 г. секторът възстанови челната си позиция в българския износ. По данни на "Евростат" към края на август 2023 г. генерираният от електроиндустрията ръст на експорта е 17,4% на фона на общия спад на износа на България от 7,6%. В сектора у нас работят около 1300 компании с около 55 000 служители.
Според инж. Димитър Белелиев, председател на БАСЕЛ, контрабандният внос в енергийната индустрия е предимно от Турция, Корея и Китай. Той засяга продукти, които са внесени у нас по неправилен начин, с фалшиви документи или пък официално, но не отговарят на стандартите за енергийна ефективност и безопасност за здравето. Практика е в декларациите да се обявяват по-високи от реалните стойности на техническите характеристики. Разминаването между декларираните и реалните показатели на един трансформатор например се разбира чак след като той се даде за скрап.
За проблема потвърдиха и други членове на управата на БАСЕЛ - Людмил Даскалов и Иво Русев. В много от нелегалните кабели има желязо, а не мед, което прави електропроводимостта им много по-ниска, съответно те са енергийно доста по-неефективни. По отношение на характеристиките за негоримост са много по-опасни. Проблемът съществува и при много други продукти - електроизолационни лакове и смоли, които съдържат вредни вещества, предпазители, прекъсвачи, трансформатори.
Представителите на БАСЕЛ дадоха конкретен пример с обществена поръчка за подмяна на трансформаторите на контролните кули на РВД, в която, по думите им, е допусната да участва компания, използваща некачествени вносни трансформатори. "Проблемът е, че нямаме Шенген за продуктите, благодарение на което у нас е много лесно да се внесат продукти, които не отговарят на изискванията на ЕС", казаха специалистите.