22 Януари 2025сряда14:51 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Темата днес

Доналд Тръмп:

Започва златната ера на Америка

Шоковите мерки, с които новоизбраният президент започна мандата си

/ брой: 13

visibility 446

Юри Михалков
Таня Глухчева

Доналд Тръмп положи клетва като 47-и президент на САЩ В 12:00 часа на 20 януари. С една ръка, вдигната във въздуха, а другата върху Библията, подарена му от майка му, пред председателя на Върховния съд Джон Робъртс той произнесе клетвените слова в огромната Ротонда под главния купол на Капитолия на САЩ. „Тържествено се заклевам, че ще изпълнявам съвестно длъжността президент на Съединените щати и ще съхранявам, защитавам и отстоявам Конституцията на Съединените щати с Божията помощ“, заяви Тръмп.
Заобиколен от семейството си вицепрезидентът Джей Ди Ванс положи клетва преди него пред съдията от Върховния съд Брет Кавано.
„Упадъкът на Америка приключи. Златната ера на Америка започва точно сега. От този ден нататък страната ни ще процъфтява и отново ще бъде уважавана по целия свят“, обяви той в програмната си реч. Той отправи остри думи срещу „радикалната и корумпирана“ администрация на Джо Байдън и заяви, че ще сложи край на превръщането на Министерството на правосъдието в "насилствено и несправедливо оръжие", като посочи, че "везните на правосъдието ще бъдат отново балансирани".
„Слънчева светлина залива целия свят и Америка има шанса да се възползва от тази възможност, както никога досега“, добави той.
Президентът заяви, че е спасен от Бога, за да направи Америка отново велика, визирайки опита за убийството му по време на предизборната кампания.
„Хората ме избраха, за да върна на хората тяхната вяра, тяхното богатство, тяхната демокрация и тяхната истинска свобода“, изтъкна той.
Си Ен Ен съобщи, че Джо Байдън е оставил писмо на Тръмп, но отказа да разкрие съдържанието му. „Да (...) Това засяга мен и Тръмп“, отговори напускащият 46-и президент на САЩ. По-рано Байдън поздрави Тръмп и съпругата му в Белия дом преди встъпването в длъжност с думите „Добре дошли у дома“. В същото време според медията президентът демократ „не скрил наранените си чувства, когато се ръкува с Тръмп“, поканвайки го на традиционния чай и кафе, преди да положи клетва.
Иначе самата церемония мина традиционно и без инциденти. Байдън и съпругата му Джил посрещнаха Тръмп и Мелания пред вохда на Белия дом, като размениха кратки реплики, преди да влязат в сградата. Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп и Мелания Тръмп дойдоха там от църковна служба в близост до Белия дом. След кратка среща вътре Байдън и Тръмп се отправиха с една и съща лимузина към Капитолия за полагането на клетвата на републиканеца. Двамата не се возиха заедно преди четири години, когато Тръмп пропусна клетвата на Байдън. В Ротондата на Капитолия ги очакваше елитът, включително бившите Джордж Буш-младши, Бил Клинтън и Барак Обама. Към Буш се присъедини съпругата му Лора, а към Клинтън - Хилари, само Обама пристигна сам. Бившите президенти се събраха по-рано този месец за панихидата на Джими Картър.
Семейство Клинтън, Джо Байдън и Камала Харис не станаха и не аплодираха речта на Доналд Тръмп при встъпването в длъжност. На разпространените кадри се вижда как много от присъстващите стават прави и аплодират Тръмп по време на речта му. В същото време Клинтън и съпругата му, Байдън и Харис остават на местата си.
Сред гостите бяха още най-богатият човек в света Илон Мъск, шефът на Мета Марк Зукърбърг, на Амазон Джеф Безос и главният изпълнителен директор на Гугъл Сундар Пичай - за всички тях бяха запазени най-добрите места в Капитолия заедно със семейството на Тръмп и членовете на кабинета му.
Доналд Тръмп се върна в Белия дом след близо 2-часовата церемония по встъпването му в длъжност и подписа в Овалния кабинет редица укази, немалко от които отменят предишни укази на предшественика му Джо Байдън. Той обяви национално извънредно положение на границата между САЩ и Мексико, строги ограничения върху имиграцията и убежището в САЩ, включително отмяна на правото на американско гражданство на всеки, роден в Америка.
По-рано Тръмп инструктира Държавния департамент да ориентира външната политика на страната към националните интереси. Държавният департамент ще се ръководи от принципа „Америка на първо място“, формулира държавният глава.


Историята

Инаугурацията на Доналд Тръмп е 60-та поред. Церемониите по встъпването се провеждат на Капитолия във Вашингтон от 1801 г. с третия президент Томас Джеферсън. Дотогава те са се извършвали в Ню Йорк и Филаделфия. Това става възможно, след като на 1 декември 1800 г. градът получава статута на столица след 10-годишното й изграждане. Инаугурацията на Джеферсън се извършва все още в недовършената сграда на Капитолия или Конгреса. През 1817 г. Джеймс Монро налага церемонията на открито. В студено време церемонията се провежда в Ротондата, главната зала на Капитолия, централния купол.
Текстът на президентската клетва е записан в Конституцията на САЩ и се състои от 35 думи: „Аз (пълното име на президента) тържествено се заклевам (или потвърждавам), че ще изпълнявам по съвест задълженията на  президент на Съединените щати и според силите си ще съблюдавам, опазвам и защитавам конституцията на САЩ“. Вариантите „заклевам се“ или „потвърждавам“ се обясняват с факта, че редица религиозни движения забраняват полагането на клетви. Думите „Бог да ми е на помощ“, добавяни от всички президенти, ги няма в Конституцията. Те бяха изречени за първи път от Джордж Вашингтон по време на първата му инаугурация през 1789 г. Той също така установи традицията за полагане на клетва чрез поставяне на ръката върху Библията (само Джон Адамс и Теодор Рузвелт са положили клетва върху Конституцията). Президентите използват семейни библии или тези на бивши президенти - често две библии. През 2013 г. Барак Обама се закле върху Библията на Ейбрахам Линкълн, който премахна робството, и на бореца за правата на чернокожите Мартин Лутър Кинг. Ако 20 януари се пада в неделя, президентите полагат клетва два пъти: в деня, в който започва мандатът им, и след това на публична церемония на следващия ден. Двама президенти са полагали клетва четири пъти. Първият е Франклин Рузвелт, който е избиран четири пъти (през 1951 г. 22-рата поправка ограничи президентските мандати до два). Вторият по случайност бе Барак Обама. По време на първото заклеване през 2009 г. върховният съдия Джон Робъртс, който четеше клетвата, наруши словореда и Обама повтори грешката. На следващия ден Обама повтори клетвата на частна церемония в Белия дом. А през 2013 г. при втория му мандат 20 януари се падна в неделя, така че той положи първо клетва в тесен кръг в Белия дом и я повтори на тържествена церемония на следващия ден.
Ако вицепрезидентът стане президент, той също полага клетва, но не на публична церемония. След убийството на Джон Кенеди през 1963 г. вицепрезидентът Линдън Джонсън се закле на борда на президентския самолет на летището в Далас.
Традицията с инаугурационната реч е създадена от Джордж Вашингтон през 1789 г., макар че тя се е състояла само от 135 думи и стана най-кратката от всички подобни речи. Най-дългата реч от 8445 думи или почти два часа бе произнесена от Уилям Харисън през 1841 г. (той настина от дългата церемония и умря от пневмония месец по-късно). Вицепрезидентът не държи реч, ако му се налага да поеме президентския пост.
След речта следват обяд, даден вече от заклелия се президент, и парад пред Белия дом, който за пръв път се е провел от президента Джеймс Мадисън през 1809 г. В него участват около 15 000 души - оркестри, части от всички родове войски, представители на държави и големи градове. Денят завършва  с балове, въведени през 1809 г. също от Мадисън. Баловете не се провеждат през 30-те и 40-те години на миналия век, когато са Голямата депресия и Втората световна война. Най-малко балове организира Дуайт Айзенхауер - само два. Най-много са били при Клинтън - 14. Президентът и първата дама присъстват задължително на всеки от множеството провеждани балове. Заради КОВИД пандемията нямаше балове при Джо Байдън през 2021 г. Цялата инаугурация обаче приключва на следващия ден, 21 януари, с молитвена закуска в столичната катедрала „Свети Петър и Павел“, чието начало е поставено през 1789 г. от Джордж Вашинтон. На събитието се канят до 4000 гости от над 100 държави, представляващи различни националности, религии, политически възгледи и обществени сфери на своите държави.


Компромиси с Русия

„Тръмп инструктира своите сътрудници да организират телефонен разговор с руския президент Владимир Путин няколко дни след встъпването му в длъжност“, съобщи Си Ен Ен. Една от темите на разговора ще бъде евентуална лична среща между двамата лидери през следващите месеци за разрешаване на конфликта в Украйна.
Вече в Овалния кабинет след встъпването в длъжност Тръмп каза пред репортери: "Зеленски иска да сключим сделка". Президентът на САЩ очаква Владимир Путин също да е готов за сделка. "Той трябва да сключи сделка. Мисля, че той унищожава Русия, като не сключи сделка…Разбирах се много добре с него и се надявам, че иска да сключи сделка", каза Тръмп, изразявайки надежда за по-скорошна среща с Путин.
Владимир Путин поздрави Доналд Тръмп за предстоящото му встъпване в длъжност и посочи, че е отворен за "диалог по украинския конфликт". Той добави, че що се отнася до войната в Украйна, целта трябва да е "траен мир", а не "кратко примирие".


Максимални сътресения

Бъдещата администрация на Тръмп ще лиши американските правоприлагащи органи и медии от тяхната независимост и ще даде на големите технологични компании "съуправляваща власт“. Това твърди германският посланик в САЩ Андреас Михаелис в поверителен документ от 14 януари, който все пак изтече в медиите. Докладът описва програмата на Доналд Тръмп за втория му мандат като програма за "максимални сътресения", които ще доведат до "предефиниране на конституционния ред - максимална концентрация на властта при президента за сметка на Конгреса и федералните щати".
"Основните демократични принципи и механизмите за контрол и баланс ще бъдат до голяма степен подкопани, законодателната власт, правоприлагащите органи и медиите ще бъдат лишени от своята независимост и ще бъдат използвани неправомерно като политическа ръка, на големите технологии ще бъде дадена съуправляваща власт", се изтъква в документа.


Дистанциране от ЕС

На церемонията по встъпване в длъжност Тръмп-Ванс не са поканили нито шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен, нито друг лидер или поне високопоставен служител на ЕС, нито един системен президент или премиер, не е поканен дори новият нидерландски генсек на НАТО Марк Рюте. Вместо тях са поканени лидерите на редица парии в ЕС, смятани за „крайно десни“ и несистемни. Това е показателно за отношението на Тръмп към ЕС.
Френският премиер Франсоа Байру предупреди, че Франция и ЕС могат да бъдат „смазани“ от обявената политика на Доналд Тръмп, ако не реагират, предаде БГНЕС. „Съединените щати решиха да провеждат невероятно доминираща политика чрез долара, чрез индустриалната политика, чрез завладяването на всички научни изследвания и инвестиции. Ако не направим нищо, ще бъдем доминирани, смазани и маргинализирани. Това е решение, което зависи от нас, французите и европейците, защото е невъзможно да се обединим без Европа“, добави той.
Германският канцлер Олаф Шолц вече критикува милиардера Илон Мъск заради подкрепата му за крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“. Впрочем немското МВнР вече заяви, че Тръмп е избран на демократични избори и Берлин "ще работи в тясно сътрудничество с новата американска администрация в интерес на Германия и Европа“.
Все пак всички европейски лидери, включително Фон дер Лайен, веднага  поздравиха Тръмп за победата по телефона, а по-късно Марк Рюте го посети в имението му Мар-а-Лаго във Флорида. Първата обща дискусия на лидерите на ЕС за Тръмп се проведе два дни след изборите в САЩ на неформална среща в Будапеща, на нея бе изразена готовност за укрепване на отношенията със САЩ.


Масово депортиране на мигранти

47-ият американски президент обеща програма за масова депортация. Експулсирането на мигранти без документи ще "започне много, много бързо", увери той.
"Мащабната акция" срещу чужденци, предимно от латиноамерикански произход ще започне от Чикаго и ще продължи с Ню Йорк, Лос Анджелис, Денвър и Маями, посочва "Уолстрийт джърнъл".
Губернаторката на Дакота Кристи Ноум, номинирана за поста на министър по вътрешната сигурност, заяви, че ще работи за възстановяване на програмата „Останете в Мексико“, която принуждава мигрантите да изчакват в Мексико, докато случаите им се разглеждат в САЩ.
Съветниците на президента казаха, че възнамеряват да накажат "градовете убежища", като им отрежат федерални субсидии, които биха могли да достигнат милиарди долари. Кметовете на много селища отказаха да съдействат за депортирането на чужденците, заети предимно с нискоквалифициран труд.


Тръмп планира смяна на властта във Венецуела?

Администрацията на Доналд Тръмп обмисля смяна на правителството във Венецуела, без да прибягва до военни действия. Това са заявили източници от обкръжението на новоизбрания президент на САЩ пред Axios.
Екипът на новоизбрания президент заявява, че иска Мадуро да тръгне по пътя на наскоро сваления сирийски лидер Башар Асад. Но смяната на режима не означава непременно военни действия, казват съветниците на Тръмп.
"Не бихме имали нищо против да видим Мадуро да е съсед с Асад в Москва", казва пред агенцията съветник на Тръмп, участващ в обсъжданията на външната политика.
По време на предизборната си кампания Тръмп обвини президента на Венецуела, че умишлено изпраща престъпни банди като Tren de Aragua в САЩ, а от Каракас обвиняват Вашингтон в заговор за убийството на Николас Мадуро.


Какви укази бяха
подписани първия ден

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, нареждаща на Съединените щати да се оттеглят от Световната здравна организация (СЗО), орган, който той многократно е критикувал за несправяне с пандемията КОВИД-19, оттегляне от Парижкото споразумение за климата, със 75 дни се отлага влизането в сила на забраната за популярното приложение за кратки видеа ТикТок и още 100 документа.
Тръмп предоставя помилвания и намаляване на присъдите на лица, свързани със събитията от 6 януари 2021 г. Той описва тези действия като начин за "поправяне на несправедливост" спрямо хората, които според него са били политически преследвани.
С указ се въвежда намаляване на разходите за живот. Това включва предприемане на подходящи действия за: намаляване на разходите за жилища и разширяване на предлагането на жилища; премахване на ненужните административни разходи и практиките за търсене на жилища под наем, които увеличават разходите за здравеопазване; премахване на контрапродуктивни изисквания, които повишават разходите за домакински уреди; създаване на възможности за работа за американски работници, включително привличане на обезкуражени работници в работната сила; и премахване на вредни, принудителни "политики за климата", които увеличават разходите за храна и гориво. В рамките на 30 дни от датата на този меморандум помощникът на президента по икономическата политика ще ми докладва и на всеки 30 дни след това за състоянието на изпълнението на този меморандум.
Замразява наемането на нови служители във федералните агенции, освен в случаи, които са от изключителна необходимост. Целта е да се ограничи разрастването на федералната бюрокрация.
Забранява се използването на федерални агенции за политически цели. Това включва разследвания, които могат да бъдат възприети като мотивирани от политически пристрастия.
Няма да има цензура в социалните медии и други платформи като част от усилията за защита на свободата на словото.
Засилват се мерките за охрана на границите, включително ускорено строителство на гранична стена, допълнителни ресурси за граничните агенти и повишени проверки за имиграция.
Тръмп подписа заповед за обявяване на национално извънредно положение на границата с Мексико, което ще отключи финансиране и ще му позволи да изпрати войски там.
Родените в САЩ няма да получават гражданство, а мексиканските наркокартели са обявени за терористични организации.
Въвеждат се по-строги критерии за придобиване на гражданство и проверка на имиграционните документи, за да защити "значението и стойността на американското гражданство".
На близо 1660 афганистанци, получили разрешение от Вашингтон да се заселят в САЩ, включително членове на семействата на американски военен персонал на активна служба, бяха отменени полетите.
Тръмп премахва ограниченията върху добива на изкопаеми горива и разширява лицензирането на проекти за енергийно производство. Това е част от стратегията за енергийна независимост.
С указ се въвеждат мерки за стимулиране на вътрешното производство и ограничаване на зависимостта от чуждестранни стоки. Това включва въвеждане на нови мита и търговски бариери за определени държави.
С изпълнителна заповед се отменят много укази на предишната администрация.
Тръмп също така каза, че ще издаде заповеди за премахване на федералните програми за разнообразие и ще изиска от правителството да признае само половете, определени при раждането.

Всеки трети пенсионер - под линията на бедност

автор:Аида Паникян

visibility 343

/ брой: 13

НС решава за имунитетите на трима депутати

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 13

Обявиха грипна епидемия в две области

автор:Дума

visibility 276

/ брой: 13

КНСБ иска помощи за ток за всички с доход под 848 лева

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 13

Австрийските фирми у нас очакват стабилен бизнес климат

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 13

Банките в Гърция свалиха драстично таксите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 13

Доналд Тръмп подписа първите 100 указа

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 13

Изключиха над 16 000 ученици в Гърция

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 13

ЕК води десет разследвания срещу социални мрежи

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 13

Путин и Си Дзинпин проведоха видеоразговор

автор:Дума

visibility 258

/ брой: 13

Колко още

автор:Ваня Григорова

visibility 263

/ брой: 13

Настъпва нова ера за ядрената енергия

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 13

Започва златната ера на Америка

visibility 337

/ брой: 13

Европа трябва да осмисли своите цел и роля

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 13

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ