24 Февруари 2026вторник12:37 ч.

Продев ни завеща уроци по журналистика

/ брой: 63

автор:Тодор Коруев

visibility 19079

Да работиш години наред близо до Стефан Продев, e повече от късмет, щастлива сполука във вестникарския занаят. Аз имах този шанс.
И колегите, които са го имали - в "Труд", "Народна младеж" или "Народна армия", в "Паралели" на БТА, в сп. "София" и седмичника "Народна култура", или в "Дума" - всички те най-малкото не са останали безразлични към журналиста Продев.
Те не са останали безразлични към вестникаря Продев, към публициста Продев, към мислителя Продев, към приятеля Продев, към ремсиста Продев, към жреца на думите, както го нарече Иван Гранитски, към човека Продев.
Не бяха безразлични и неговите многобройни читатели, които през 70-те и 80-те години си предаваха от ръка на ръка книгите с есета на Стефан Продев.
Ще припомня нещо - "забравено ново". В анкетата на СБЖ Стефан Продев влезе в десетката на най-добрите публицисти на ХХ век. И бе единственият жив сред 10-те избраници на колегията, в компанията на деветима вече безсмъртни. Така още тогава получи знака за безсмъртие.
Не зная дали Стефан Продев вече е влязъл в учебниците по журналистика. Проф. Филип Панайотов вече го преподаваше, другите, ако се правят на слепи и глухи, то е за сметка на занаята. Колкото по-скоро Продев се изучава от бъдещите вестникари, толкова по-голям е шансът родната журналистика да бъде спасена.
Защото, първо, в голямата си част тя е продадена, т.е. не е българска. Второ, в нея нахлуха чужди тела - профани и хвалипръцковци, и вече се е мутризирала и чалгизирала. Трето, от печата лъха на байганьовщина. Казано по-кротко, журналистиката ни се нуждае не само от професионализъм, но и от морал, почтеност и отговорност пред словото.
А няма по-добър пример за сливане на професионализма и морала от Стефан Продев, повелителя на думите. Но като говорим за уроците на Продев, ще разтворя знаменитата му статия "Перото на Войводата" от 1976 г. С тази статия може да започне всяка христоматия по журналистика:
"Първият урок на Ботев по публицистично майсторство е урокът за вдъхновението. Геният пише своите статии, памфлети и антрефилета със същото перо, с което пише и стихотворенията си.
...Вторият Ботев урок по публицистика е урокът за ангажимента, за пълното сливане на словото със съдбата на личността.
...Третият урок на Ботев е урокът за стила на публицистичното творчество. В този урок майсторът е изцяло съвременен.
...Четвъртият урок на публициста Ботев е урокът на изпреварването на времето. Аз бих го нарекъл "Урок по прогресивност".
... Петият урок по публицистика е урокът за храбростта. Не можеш да напишеш програмата на "Дума", ако си страхлив."
Ето как Продев е усвоил уроците на Ботев, за да ги предаде на нас като свои. Такава е безсмъртната щафета на българската журналистика.
Всеки божи ден в редакцията на "Дума" Шефа ни внушаваше култ към новината, отговорност пред словото, уважение към читателя, искаше да ни научи да не предаваме идеите си, да бъдем верни на чувствата си, да служим на истината, да не правим вестник въобще, а вестник с характер.
Стефан Продев е човекът, който промени представата на българина за вестник. "Дума" бе първата лястовица на модерното вестникарство у нас. Шефа казваше: "Бъдещето на "Дума" е в разбирането, че светът е информация, че всичко е информация", и доказваше това с всеки брой на вестника. После се намериха хора да си приписват неговите заслуги, а след смъртта му вече свободно се тупат по гърдите като спасители на партията и архитекти на "Дума".
Патриархът на думите си отиде от белия свят огорчен. От чужди, но и от свои. Той преживя чумосването и анатемосването, конфискацията на имуществото до шушка, съдебните разправи и смъртните заплахи, пуническите войни срещу вестника и професионалната завист на колегите.
Забравя ли се времето, когато биеха репортерите на "Дума" по митингите и гонеха журналистите му като адамити. Не по-леко Продев преживя тревожните среднощни конгреси и огорченията от фрази като "Дума" не е моят вестник". Но е имал и звездни мигове - най-често пред пишещата машина - неговия олтар, или в суетнята около направата на поредния брой на вестника. Тогава от кораба "Дума" той правеше история.

27 ноември 2017 г. Фейсбук

Идват 200 000 тона "съмнителен" слънчоглед

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 37

Англия с нови правила за пътуване

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 37

ЕП се готви да отложи сделката със САЩ

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 37

Разнобой в Германия заради социалните мрежи

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 37

Убиха влиятелен наркобарон в Мексико

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 37

Застреляха въоръжен мъж до дома на Тръмп

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 37

Създателката на модела

автор:Александър Симов

visibility 115

/ брой: 37

Бизнес фразеологизми (тълковен речник)

visibility 119

/ брой: 37

Съшито с бели конци

автор:Таня Глухчева

visibility 123

/ брой: 37

Морален дълг на България

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 37

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ