06 Юни 2025петък00:29 ч.

Атанас Зафиров:

Левицата носи потенциал да променя политическите процеси

Комфортът на опозиционността щеше да е пагубен за лявото и опасен за държавата, заяви председателят на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА"

/ брой: 26

автор:Дума

visibility 19187

„Дадохме силна заявка миналото лято със създаването на лявото обединение. Последвалите резултати на изборите и съставянето на редовен кабинет показаха, че тази коалиция не е сбор от партии, а носи потенциал да променя политическите процеси в страната и да бъде политически субект с национално значение“. Това заяви вицепремиерът и председател на "БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Атанас Зафиров на  пресконференция с председателите на партиите от обединението. По думите му коалицията има два важни принципа, по които функционира – ангажимент за укрепване на държавността, а оттам и на политическата стабилност в страната, и амбицията за формиране на модерна, адекватна на съвременните обществено икономически условия лява  политическа платформа. Според Зафиров основни приоритети в тази платформа са стабилизиране на социалната система, премахване на социалните неравенства, създаване на условия за ускорено икономическо развитие на страната и укрепване на националния суверенитет. „Участието на БСП в управлението минава именно през тези ангажименти, които са приети от националния формат, който е създал правителството. Част от тях ще бъдат реализирани чрез правителствената програма, чрез бюджета и още мерки в процеса на работа“, подчерта Зафиров.
"Мястото на левицата е в управлението, защото само чрез него могат да се реализират мерките, заложени в програмата ни. Философията на нашата коалиция е промяна чрез участие. Комфортът на опозиционността щеше да е пагубен за лявото и опасен за държавата“, категоричен е той.
По думите на Зафиров за лявата коалиция са важни темите за ядрената енергетика, възнагражденията на военни, полицаи, учители и служители, преглед на данъчната система, запазване на всички социални плащания и ангажименти на държавата, включително и насърчаване на младите семейства с редица мерки. Сред приоритетите са инвестиционната програма на общините и местното самоуправление, борбата с употребата на наркотици и незаконния хазарт, нов тип държавна политика в борбата с бедствията и авариите. „Всички участници в коалицията сме наясно, че освен финансова и социална стабилност, след този дълъг и пагубен период на безвремие, с управленската програма и с бюджета трябва да бъдат заложени мерки за насърчаване на ръст в икономиката и движение напред. Освен на национално ниво, коалицията си поставя и конкретни задачи на местно ниво, където ще засили своята активност.
Лидерът на АБВ Румен Петков постави въпроса с нелегалния хазарт, който не може да бъде ефективно ограничен както в България, така и в Европа. "У нас има 25 лицензирани организатори на хазартни игри и 46 лиценза за организиране на такива онлайн. Освен удара върху бюджета страдат и подрастващите, които стават жертва. Въпросът ще бъде сериозно поставен пред министъра на вътрешните работи, както и този с вейповете", призова Петков. Според проф. Александър Томов, председател на „Българска социалдемокрация – Евролевица“, основните политики, които левицата държи да залегнат в Бюджет 2025, са  контролиран дефицит около 3%, без намаляване на доходите и без отказване от социалните придобивки. Председателят на „Екогласност“ Емил Георгиев призова да се обърне внимание на двойния стандарт на качеството на внасяните храни, въвеждането на определение за „енергийно беден“, както и опазване на околната среда. Валери Жаблянов, член на Политическия съвет на коалицията, обясни, че без наличието на управляващо мнозинство са предстояли задълбочаване на кризата, заплаха за конституционния ред и дискредитиране на Народното събрание. Лявата коалиция влезе в управлението със своите идеи за преодоляване на социалните неравенства, активно социално управление в полза на българските граждани в тази тежка обстановка, както и със своята експертиза и отговорност, която винаги е доказвала, поясни той.

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 469

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 466

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 455

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ