19 Юли 2025събота05:06 ч.

БСП – ОЛ следи за чистотата на въздуха в Русе на всички нива на властта

автор:Дума

visibility 20099

Представители на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА обединиха усилия в битката за чист въздух за русенци на всички нива на властта - местна, законодателна и изпълнителна власт.  

Народният представител от ПГ на левицата, избрана от Русе, Биляна Иванова заяви в пленарна зала, че в изпълнение на правомощията си по Закона за чистотата на атмосферния въздух, кметът на Община Русе Пенчо Милков е разработил и прилага общинска програма за качеството на атмосферния въздух.  

Тя допълни, че освен това, Община Русе и Общински съвет Русе са предприели и други действия, в т.ч. са изградени местни системи за наблюдение и контрол качеството на атмосферния въздух. По думите ѝ от 2021 г. Община Русе разполага с наета от Община Белене измервателна станция за измерване качеството на атмосферния въздух, монтирана в двора на Помощно училище „Петър Берон“ по решение на комисия, в чийто състав влизат представители на МОСВ, Изпълнителна агенция по околна среда, РИОСВ-Русе, Регионална лаборатория - Русе и Община Русе. Социалистът обясни, че в изпълнение на Интегриран проект - „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух“ (LIFE-IP Clean Air)“ на територията на града са разположени и две автоматични измервателни станции, които следят непрекъснато нивото на фините прахови частици и чистотата на въздуха. Иванова наблегна, че в процес е и изграждането на Автоматичната преместваема станция на система от типа ДОАС, която ще позволи непрекъснато измерване на нивата на органични съединения във въздуха. 

„Кои мерки считате за най-ефективни от посочената програма, с оглед прилагането им и наблюдава ли се тенденция за намаляване на фини прахови частици през последните 5 години? Включени ли са към Националната система за мониторинг на околната среда изградените местни системи за наблюдение и контрол на качеството на атмосферния въздух на територията на град Русе, и ако не – какви действия следва да бъдат предприети?“, попита тя министъра на околната среда и водите Манол Генов по време на парламентарен контрол. 

Министър Генов заяви, че ще се направи преглед на всички общински станции в гр. Русе - дали са сертифицирани и отговарят ли на условията. Той пое ангажимент, че ще предостави информация кои от станциите могат и ще бъдат включени в Националната система за мониторинг на околната среда. 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ