05 Юни 2025четвъртък11:18 ч.

ЕС заплаши Сърбия:

Без членство, ако Вучич отиде в Москва

Пред очите ни се възражда евронацизмът, заяви Мария Захарова

/ брой: 72

автор:Дума

visibility 14730

Сърбия може да бъде блокирана в процеса на присъединяване към ЕС, ако нейният президент Александър Вучич пътува до Русия за парада за Деня на победата, съобщи английският в. „Телеграф“, позовавайки се на изказване на Джонатан Всевиов, генерален секретар на естонското МВнР.
Европейският върховен представител по външната политика и сигурността Кая Калас заяви по-рано, че външните министри на ЕС са обсъдили евентуалното участие на страни, кандидатстващи за членство, в тържествата на 9 май в Москва. „(Това) няма да бъде прието с добро око от европейска страна, като се има предвид, че Русия води истинска, тотална война в Европа“, каза Калас.
Министър-председателят на Словакия Роберт Фицо заяви, че ще отиде в Москва за 9 май, и написа във фейсбук по повод думите на Калас: "Г-жо Калас, бих искал да Ви информирам, че аз съм легитимният министър-председател на Словакия - суверенна държава. Никой не може да ми казва къде трябва или не трябва да пътувам. Ще отида в Москва, за да отдам почит на хилядите войници от Червената армия, които загинаха при освобождаването на Словашката република".
Говорителката на руското МВнР Мария Захарова нарече възраждане на евронацизма намерението на ЕС да откаже на Сърбия да се присъедини към Съюза, ако Александър Вучич пристигне в Москва за парада, предаде ТАСС. "Ако това е вярно, то пред очите ни се възражда евронацизмът“, подчерта тя. "Така преди 80 години фашистите принуждаваха онези, които смятаха за "хора от втора класа", да се откажат от своята родина, етническа принадлежност и вяра."
"Кремъл ще приветства всички, които са готови да споделят този важен ден с Русия на Парада на победата в Москва на 9 май", заяви ден по-рано прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков. Песков допълни, че се очаква над 20 държавни и правителствени ръководители да празнуват в Москва Деня на победата и 80-годишнината от разгрома на хитлеристка Германия.
Междувременно ЕК призова държавните и правителствените ръководители на страните членки и от държавите, кандидати за присъединяване, да не участват в парада в Москва на 9 май. Русия използва годишнината, за да оправдае войната срещу Украйна, каза говорител на ЕК. Той поясни, че Комисията не може да "наказва" онези, които все пак пътуват до Москва, и отклони въпрос какво може да се случи, ако на парада присъстват представители на Сърбия или Словакия.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 1060

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 1044

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 1047

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 1181

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ