Книга за държавници
/ брой: 90
Доц. Гале Христов
В книжарниците за научна литература се появи книгата "Етноси и глобализационни общности. Тя ще бъде представена премиерно днес в БАН. Етничните общности на България в националната епоха и процесите на глобализация". Книгата е 400 страници и нейн автор е доц. Игнат Минков, работил дълги години в Института за етнология и фолклористика на БАН.
Такива книги не се появяват често. Книгата разглежда днешните общества от гледна точка, която или не се разбира, или се пренебрегва от политиците - от позицията на етничното, на етническите общности, които формират човечеството, организират обществата и дават техния облик. Водеща идея на книгата е съдбата на етносите в съвременния свят, раждането на глобализационните общности като нов тип социуми за организиране на човечеството през ХХI век, на ЕС като такава общност и перспектива за ново развитие на европейските народи. В тези рамки се проследява развитието и на българската нация като строител на българското общество. Особено място авторът посвещава на днешното състояние на българския етнос, на дълбоката криза, която преживява в годините на прехода и в процеса на интегриране в ЕС.
Доц. Минков аргументира тезата, че днешната ни криза в дълбоката си същност е не обществена, а общностна - на българския национално организиран етнос. Преобладаващата част от неудачите ни се дължат на отслабените позиции и способности на нацията ни да организира българското общество. Сочат се и причините за това. Особено остро авторът поставя проблема за нарастващото напрежение между общностите, носители на различни цивилизационни модели.
С теоретичните си приноси и аргументация, с научната си добросъвестност, съчетана с гражданската ангажираност, книгата може да бъде много полезна на обществената практика.