В Германия се провеждат ключови избори за Бундестаг, с очакване да бъде сформирано правителство и да бъде номиниран наследник на канцлера Ангела Меркел, която е на поста вече 16 години.
Германският парламент се формира на смесена основа, с най -малко 598 членове. Победителите в едномандатни избирателни райони, избрани с обикновено мнозинство, тоест при мажоритарната система, се разпределят 299 места. Втората половина от мандатите се разпределя според партийните кандидати. Ако определена партия в едномандатни избирателни райони има повече от общия брой мандати, получени от партията, тогава се създават допълнителни места за тях. Това води до увеличаване на общия брой депутати. Например, според резултатите от изборите през 2017 г. 709 са влезли в Бундестага. В момента в Германия се обсъжда механизъм за намаляване на допълнителните мандати.
В настоящите избори за Бундестаг участват 47 партии, с общо 6 211 кандидати, включително 2 024 жени. За да бъде представена в Бундестага, една партия трябва да преодолее избирателната бариера от 5%. Всеки избирател има право да гласува за конкретен кандидат в едномандатния избирателен район, и за партийна листа.
По предварителни данни новият Бундестаг може да включва шест големи партии: консервативния блок на Християндемократическия и Християн -социалния съюз (ХДС / ХСС), Социалдемократическата партия на Германия (СПД), Съюз 90 / Зелените, Свободна демократична партия ( FDP), „Алтернатива за Германия“ и „Ляво“. Водещите партии - ХДС / ХСС и СДПН - не печелят предварително дори 30% от гласовете, разликата между тях е изключително малка.
60,4 милиона германски граждани имат право на глас в неделя.