17 Май 2024петък07:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Климатичните промени погубили маите

Според учени биха могли да се направят аналогии със съвремието ни, които са доста тревожни

/ брой: 262

автор:Дума

visibility 433

В търсене на отговор какви могат да бъдат последиците от климатичните промени, група учени се връща назад към залеза на цивилизацията на маите, която изчезнала, разтърсена от войни и глад, след като традиционният влажен климат се превърнал в суша, съобщи "Ройтерс".
Международен екип от изследователи проследили историята на климата на територията на днешен Белиз в продължение на 2000 години. В този регион се развивали градовете на маите между 3000 и 1000 г. Учените използвали информацията, която крият сталагмитите - минералните наслоявания от капещата вода на пода на пещерите, както и богатото археологическо наследство на маите. За разлика от днешната тенденция на глобално затопляне, провокирана от човешката дейност, промяната в климата в Централна Америка по време на залеза на цивилизацията на маите се дължала на променливия характер на метеорологичното време. То предполагало изключително голяма влажност, която стимулирала развитието на цивилизацията, и периоди на суша, като всеки един от тях траел векове наред, твърди ръководителят на изследването Дъглас Кенет, антрополог от Penn State University.
Влажните периоди означавали развиване на земеделието и нарастващо население, а и затвърждавали властта на лидерите в центровете на цивилизацията, които си приписвали заслугата за обилните дъждове и просперитета. Затова се и правили публични жертвоприношения - с надеждата и за в бъдеще да има вода за земеделието.
Когато дъждовните периоди постепенно преминавали към сухо време около 660 г., властта и влиянието на лидерите отслабнали. По същото време се увеличили и войните за оскъдните природни ресурси. "Когато нещата тръгнат зле, лидерите правят жертвоприношения и нищо не се случва, хората започват да се чудят дали те трябва да продължат да управляват", обяснява Кенет.
Политическият колапс на маите се случва около 900 г., когато продължителната суша подкопала авторитета на властите. Цивилизацията останала в тези региони още около век, когато екстремната суша между 1000 и 1100 г. принудила маите да напуснат най-големите си селища.
"Дори по време на разцвета на маите самите хора са имали влияние върху околната среда, най-вече като обработват повече земя, което пък предизвикало по-голяма ерозия. По време на тези периоди маите реагирали с още повече земеделие", обяснява Кенет. "Когато климатът се превърнал в суша, това изострило човешкото влияние върху околната среда", допълва той.
Според изследователя в контекста на съвремието могат да се направят някои аналогии, за които би трябвало да се разтревожим, в Европа и Африка например. "Ако има климатични промени, които вредят на земеделските системи в някои региони, това може да създаде масов глад, социална нестабилност и конфликти, които да се разпространят, както вероятно се е случило с цивилизацията на маите", смята Кенет.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 727

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 690

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 729

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 653

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 744

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ