02 Май 2024четвъртък11:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Клавирният конкурс "Лист-Барток" - престижен форум на унгарската музика

/ брой: 20

visibility 1111

Ростислав Йовчев

Националният клавирен конкурс "Лист-Барток", организиран от Унгарския културен институт и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", се проведе за пореден път. Неговото шесто издание беше посветено на 200-годишния юбилей от рождението на един от колосите на романтизма - феноменалния пианист, значимия композитор-новатор в областта на изразните средства, диригент, естет и философ Ференц Лист. Емблема на унгарската музикална култура, той е възприеман като еманация на унгарския дух, символ на гордостта и величието на една нация, която декларативно заявява желанието си за самостоятелност на своето политическо, национално и културно развитие през ХIХ век. Тази година конкурсът беше под патронажа на министъра на културата Вежди Рашидов - ясен знак за значението, което нашата страна и нейната културна общественост отдават на взаимните връзки между България и Унгария - две страни, доказали отдавна своя интерес към взаимното си духовно наследство.
Основан през 1989 г. с активната помощ на един от членовете на журито - проф. д-р Атанас Куртев, конкурсът провежда своите първи две  издания в тогавашната зала на Унгарския културен институт при неизменно висок интерес от страна на професионални музиканти и любители. От 1995 г. конкурсът "Лист-Барток" се провежда в залата на НМА "Проф. Панчо Владигеров", институция, която се превръща в естествен съорганизатор на конкурса. Журито се състои от известни български изпълнители и педагози, свързани с интерпретацията на Лист и Барток, като председателят му по традиция е от Унгария. Тази година това беше световноизвестният пианист и преподавател Балаж Соколай, а българските членове - проф. д-р Атанас Куртев, проф. Йовчо Крушев, д-р Анжела Тошева и пишещият тези редове. Програмата на този форум за унгарска музика се състои от произведения на двамата нейни най-ярки представители, като броят на включените произведения се променя в зависимост от годишнината - през 2006 г., когато за 125 години от рождението на Барток акцентът падаше върху негови творби, а тази година - върху Лист. През последните три издания конкурсът се провежда вече в три, а не само в две възрастови групи, като първата включва ученици до 15-годишна възраст, втората - до 19, а третата е с най-голям възрастов диапазон - до 32 години. Това предполага много прецизно изработване на изискванията за програмата, като те са съсредоточени в намирането на подходящ избор от пиеси, съобразени с индивидуалните особености на всяка възрастова група. В това отношение най-малката група е и най-трудна, защото строго специализиран конкурс като този, в който се свирят творби само от Лист и Барток, не е толкова характерен за възраст, в която все още се изгражда сложният комплекс от умения, необходими на бъдещия професионален пианист и стиловата му култура.
Въпреки това и сега кандидати в тази малка група не липсваха. Четиримата участници, ученици от музикалните училища в Плевен, Бургас и София, бяха много добре подготвени. Изпълненията им включваха една или няколко пиеси по избор от Ф. Лист и подбор от пиеси от по-кратките цикли на Бела Барток. Първата награда безапелационно спечели Мила Михова, а втората бе присъдена на най-младата участничка - Тина Владимирова, и двете ученички в НМУ "Л. Пипков" - София. Трета награда и награда на фондация "Люба Енчева" за изпълнение на пиеса от Барток получи Мануела Георгиева от НУИ "Панайот Пипков" в Плевен.
Във втората възрастова група имаше шест участници от музикалните училища в София и Бургас. Изключително впечатление със своята зрялост и комплексно представяне направи носителят на "Гранд при" на Министерството на културата на България - младият Георги Леков. Първа награда получи Елица Десева, която пресъздаде убедително и виртуозно Шестата унгарска рапсодия от Лист. Емоционално и темпераментно се представи и носителката на втора награда в тази възрастова група Лора ал Ахмад. И тримата пианисти са ученици от НМУ "Л. Пипков". Третото място си поделиха двама изпълнители от НУМСИ "П. Владигеров" - Бургас: Станислав Караманов, който получи и специалната предметна награда от посланичката на Унгария г-жа Юдит Ланг, както и Иван Касабов.
За разочарование на организатори и жури тази година в третата възрастова група нямаше записани участници. Причините, по мое мнение, са комплексни и предполагат анализ от страна на всички заинтересовани за развитието на конкурса страни. Този факт обаче не помрачи празничното настроение на концерта, който се състоя в залата на НМА и отбеляза края на клавирното състезание. Освен изпълненията на участниците организаторите от Унгарския културен институт бяха подготвили истински артистичен подарък на многобройната публика - рецитал на председателя на журито Балаж Соколай, който представи по-рядко изпълнявани творби на Ференц Лист. Концертиращ в над 30 страни по целия свят, унгарският пианист е и преподавател в консерваториите във Ваймар (Германия) и Грац (Австрия). Съвсем млад става лауреат на големия международен конкурс "Роберт Шуман" в Цвикау през 1981 г. Носител на наградата "Ференц Лист", Соколай е известен с огромния си репертоар, голяма част от който заемат творбите на великия унгарски романтик. Наред с по-известните Сонет 47 и две унгарски рапсодии Балаж Соколай изсвири 6 полски песни от Шопен и четири песни от Шуберт (в транскрипция на Лист), както и епизод от операта "Лоенгрин" от Вагнер, също в Листова транскрипция.
За всички в залата изпълнението на унгарския пианист ще остане незабравимо преживяване. Притежаващ технически и звуков потенциал с неизчерпаеми възможности, Соколай изгражда интерпретацията си с многостепенна градация, достигайки грандиозна звукова кулминация, типична за качествата на Листовия пианизъм. Познавайки в детайли индивидуалните особености на всяка пиеса, той разкрива многоликия образ на великия унгарски виртуоз, който освен собственото си творчество пропагандира и това на своите съвременници. Листовите гениалните транскрипции правят известни песните на Шуберт и Шопен както преди век и половина, така и в наши дни. Аплодиран възторжено от публиката в залата, Балаж Соколай постави категорично кулминацията и заключителния акорд на тазгодишния конкурс "Лист-Барток", а изпълненията му се превърнаха в истинска унгарска емблема на съвременния Листов интерпретатор.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 541

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 694

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 589

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 642

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ