28 Март 2024четвъртък17:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБАЛИЗЪМ

Китайската "мека сила" в Европа

Пекин е готов за експорт на инвестиции на обща стойност до $1,3 трилиона

/ брой: 63

автор:Елиана Иванова

visibility 2138

През месец март китайският лидер Си Цзинпин осъществи първата си европейска обиколка за тази година. За периода от 21 до 26 март той посети три европейски държави - Италия, Монако и Франция. Целта на неговата обиколка бе да представи китайската инициатива "Един пояс, един път", известна още и като "Нов път на коприната" и да обсъди задълбочаване на сътрудничеството с тези три страни, улесняване на търговията и инвестициите, стимулиране на икономическото и технологичното сътрудничество, както и поемане на ангажименти по опазването на околната среда и климатичните промени. По този начин Си Цзинпин получи възможност да покаже, че е глобален държавник. Той представи икономическите планове на Китай в името на постигането на съвместен просперитет на Азия, Европа и Африка.

Какви са резултатите от европейската обиколка? Първата спирка бе Италия. 

Тя стана първата държава от Г-7 

която официално се присъедини към мащабния китайски проект "Един пояс, един път". Подписан бе меморандум за разбирателство между двете страни, както и други двустранни споразумения в сферата на спорта, културата, изкуствата и медиите. Важен аспект от срещата между Си Цзинпин и италианския премиер Джузепе Конте бе връщането на 796 китайски културни реликви, които са били изнесени незаконно от Китай и понастоящем съхранявани в Италия. В общо комюнике двамата лидери заявиха своята готовност да си съдействат и задълбочат отношенията си в сферата на инвестициите, селското стопанство и туризма. По време на визитата на Си Цзинпин в Рим са подписани 30 отделни споразумения, включително 10 с италиански компании. Общата им стойност е около 2,5 милиарда евро, но имат потенциал да достигнат 20 милиарда. От своя страна, Джузепе Конте пое ангажимент да играе роля на посредник между Китай и ЕС и да спомага за тяхното сътрудничество и разбирателство. 

На 24 март китайският лидер пристигна в Монако. Това е първо посещение на китайски президент там. По думите му отношенията между Китай и Монако се открояват като пример за приятелски отношения между страни от различни системи и се характеризират със стратегическа, стабилна и дългосрочна значимост. На срещата с принц Алберт II той заяви, че "двете държави трябва да следват правилната посока за развитието на двустранните си отношения, да консолидират традиционното си приятелство и политическо взаимно доверие и да засилят комуникацията, координацията и взаимната подкрепа в ООН и международните отношения." От своя страна, Монако се надява да задълбочи връзките с Китай в сферата на технологиите, иновациите, екологията и околната среда, опазването на дивата природа и възобновяемата енергия. 

От 25 до 26 март Си Цзинпин посети Франция. Двете страни направиха заявка да задълбочат сътрудничеството си в сферата на ядрената енергия, авиацията, въздухоплаването, науката и технологичните иновации, селското стопанство и финансите. Те подписаха 15 бизнес договора, включително за покупката на 300 самолета "Еърбъс". Интересен аспект от визитата на Си във Франция бе поканата от страна на френския президент Еманюел Макрон на  германския канцлер Ангела Меркел и председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. "Тримата големи" на Европа заявиха, че очакват Китай да отвори повече своите пазари, за да обмислят присъединяване към ЕПЕП. "Ние, като европейци, искаме да играем активна роля в инициативата. Това трябва да доведе до определена реципрочност, а ние все още имаме известни спорове.", отбеляза Меркел. По-късно по време на срещата Макрон добави, че Китай и ЕС трябва да "ускорят работата за модернизиране на Световната търговска организация (СТО), която да  отговаря по-добре на въпроси, свързани с прозрачността, свръхкапацитета, държавните субсидии и уреждането на спорове."

Какви са геополитическите измерения на европейския вектор? 

Китай съумя само за няколко години да измъкне 60 млн. китайци от бедността и планира напълно да я изкорени до 2020. Си 

Цзинпин призова за установяването на по-справедлив световен ред, който да "гарантира ползи и предимства от развитието на държавите от цялата планета". Той подчерта, че в тази връзка Китай е готов да осъществи "експорт на инвестиции на обща стойност до 1,3 трилиона долара". Това означава, че кампанията "Един пояс, един път" ще бъде най-големият финансов спасителен пояс, познат в историята, като ще измести от първа позиция "плана Маршал" за следвоенна Европа. За реализирането на своята успешна външна политика Китай си служи с т.нар. мека сила. Това е термин, въведен от Джоузеф Най-младши, професор от Харвардския университет, в книгата "Призвана да управлява: Променящата се природа на американската власт" и доразвита в "Меката власт: Средствата за успех в световната политика". Според тази концепция вземането на политически решения следва да се основава на въздействия чрез коопериране и позитивен пример за подражание вместо използването на груба сила, заплахи или пари като средство за убеждение. Според Джоузеф Най "меката сила" се постига посредством влияние върху културата, политическите ценности и външната политика на другите страни. 

Китайците, разбира се, имат своя версия на теорията за "меката сила", но в основата стоят характеристиките, посочени от Джоузеф Най. Важно е да отбележим, че термини като "хегемония", "империя" и "империализъм" имат морални корени в китайския контекст. Тъй като в продължение на дълъг период от време китайският народ страда сурово, заради посегателствата на западните и японските империалисти, 

той възприема инстинктивна враждебност към империализма и хегемонията 

Това е една от причините, заради която, създавайки концепцията за Китай през XXI век, неговите лидери говорят за "мирен възход" и "хармонично общество". За първи път тезата за необходимостта "да бъде направена стъпка към големия свят" е лансирана през 2004 г., когато тогавашният генерален секретар на Китайската компартия Ху Цзинтао започна да реализира т.нар. стратегия на мирния възход. Китай е очевиден пример за това как една страна може да осъществи скок от изостанало общество до технологично развита държава в рамките на само едно поколение. Според някои изследователи Китай дори се очертава като бъдещия лидер на световната политика, измествайки САЩ от тази роля. Привлекателността обаче на страната за останалите е свързана най-вече с нейната икономика. Мащабите на китайската икономика позволяват на Поднебесната империя да формира взаимноизгодни отношения с държавите, които са заинтересовани както от огромните покупателни способности на този пазар, така и от потенциални инвестиции и евтини кредити. 

Отношенията с Европа са изключително важни за КНР. Както е известно, Китай е вторият най-голям търговски партньор на ЕС след САЩ, а пък съюзът вече е най-големият търговски партньор на Пекин. Първият мащабен проект в Европа във връзка с ЕПЕП бе форматът "16+1" от м.г., който бе посрещнат по-скоро негативно и подозрително, отколкото като възможност за откриване на нови възможности за икономическо сътрудничество. Изглежда, че европейските държави са по-склонни самостоятелно да договарят бъдещето си, отколкото като обединението ЕС.

Важно е да споменем, че нито един от най-големите реципиенти на китайски инвестиции не се е присъединил все още към проекта "Един пояс, един път", нито пък е дал заявка за подобно намерение. По статистически данни най-голям поток от китайски фондове се насочват към Германия ($1,6 млрд.), Холандия ($1,6 млрд.), Великобритания ($1,5 млрд.) и Франция ($1,4 млрд.). В същото време Франция и Германия се открояват като най-отявлените критици на търговските практики на Китай и спазването на човешките права.

Дали ЕС е готов да поеме по пътя на еволюцията на интеграционно и на глобално ниво?

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 293

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 263

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 286

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ