До края на деня министърът на икономиката Кирил Петков ще поиска оставките на 4-ма от 5-та членове на Борда на директорите на ВМЗ – Сопот, както и на изпълнителния директор на Държавната консолидационна компания, от която е част ВМЗ. Това обяви самият той след среща със синдикатите и изпълнителния директор на завода.
Петков пристигна в Сопот, за да успокои социалното напрежение сред синдикалните членове, които обявиха, че излизат на протест в София на 24 август. Работниците настояват за оставката на Борда на директорите от няколко седмици.
Министърът на икономиката обясни, че откакто е назначен новият борд на директорите през април, ВМЗ не изпълнява свои договори, не разплаща сключени контракти, а реално загубите за няколко месеца са около 6 милиона лева.
„Ако бордът не си подаде доброволно оставките, мога да ги уволня. Нямам забележки към работата на изпълнителния директор Иван Гецов“, посочи още министър Кирил Петков.
"След пет години, в които предприятието печелеше, имахме добри резултати, дойдоха хора, които посрещнахме добре, но явно не дойдоха с цел предприятието да заработи. Спряха плащания по договори, нямахме доставки. Направихме всичко да мине мирно, да няма стачки. Но в момента заводът няма работа. Ако дойдат правилните хора, няма да има проблем".
Това обясни пред БНР Димитър Атанасов, синдикален лидер на КТ "Подкрепа" във ВМЗ - Сопот. "Проблемът е в България. Назначиха хора, които не знаят къде се намират. През годините много хора са се опитвали да съсипят предприятието. Това е последната крепост на Розовата долина. Заводът е поставен на колене и това е умишлено", допълни синдикалният лидер в предаването "12+4".