Килограмът е станал по-тежък
/ брой: 6
Учени установиха, че оригиналният килограм - стандартът, по който се измерва всичко и с който са съобразени домашните ни кантари, е станал малко по-тежък от създаването си през ХIХ век. В резултат на това всичко друго е станало по-леко, макар и само с частица от един грам.
"Ефектът наистина е малък. Но строго погледнато, всички ние сме малко по-леки, отколкото сме били в края на ХIХ век. Килограмът, съхраняван в Международното бюро за мерките и теглилките в Париж, е оригиналът, по който се определят всички тежести. Макар че той се променя, тежестта му винаги ще бъде 1 кг. Така че, ако стане по-тежък, всичко друго просто ще стане малко по-леко, включително и хората. Говорим за съвсем малка промяна, под 100 микрограма, тъй че за съжаление не можем да свалим няколко килограма от теглото си и да претендираме, че прекаляването по коледните и новогодишните празници не се е случвало", заяви пред вестник "Метрология" Питър Къмпсън, професор по микро-електро-механични системи към университета в Нюкясъл.
Оригиналната платинена тежест с размерите на кибритена кутия, известна като Международен килограмов прототип, беше създадена през 1875 г. Други 40 официални копия бяха разпространени в цял свят. Тези оригинални килограми са стандартът, по който се правят всички останали измервания на масата. Но техните повърхности леко са се замърсили, което ги прави частично по-тежки. Използвайки инструмент, подобен на томограф, учените установили, че замърсители от коли и дори дървета са полепнали по повърхността на теглилките. Малки количества живак от счупени инструменти, държани в лаборатории за измерване на температурата, също са се слели с метала.
Учените, ръководени от проф. Къмпсън, установили, че третирането на теглилките може да премахне замърсителите. За целта с помощта на UV-светлина и озон експертите разработили специална техника. "Това, което направихме, е да придадем на тези повърхности слънчев загар", заяви проф. Къмпсън.