Киев вдига цената на газа
Украйна обеща реформи срещу 27 млрд. долара
/ брой: 73
Украйна се съгласи да повиши драстично цената на природния газ за домакинствата с до 50%, за да отговори на условията за заем от Международния валутен фонд. За индустрията скокът ще бъде с 40 процента от 1 юни. Силно непопулярната мярка е по искане на МВФ като условие за отпускане на финансова помощ за страната. МВФ постави като едно от основните си изисквания за одобрение на програмата незабавното прекратяване на субсидиите за скъпия газ. Засега, както и по съветско време, цената на газа в Украйна продължава да бъде субсидирана.
Сред другите изисквания на фонда е централната банка да спре да подкрепя украинската валута, за правителството да намали корупцията и бюрокрацията.
Общият обем на фискалния дефицит на Украйна възлиза на 289 млрд. гривни. Това каза премиерът Арсений Яценюк в изказването си пред Върховната рада за икономическото състояние на Украйна.
"Страната се намира на ръба на икономически и финансов банкрут. Първата цифра е тази на общия фискален разрив, колко средства не достигат на страната през 2014 г. Общият размер на фискалния дефицит е 289 млрд. гривни", каза той.
Общият размер на държавния дълг на Украйна превишава 800 млрд. гривни и възлиза на 53% от БВП. По думите на премиера Яценюк от 1 януари 2013 г. размерът на валутния резерв, 34,6 млрд., е намалял с 20 млрд. и към днешна дата той е 15 млрд. долара.
Премиерът на Украйна подчерта в изказването си пред парламента необходимостта от неотложни конституционни реформи. По думите му правителството е взело решение за съкращаване първоначално на 10% от служителите в органите на изпълнителната власт.
"Ние от 249 000 съкращаваме около 24 000 чиновници. Това е първият етап, който ще позволи намаляване на разходите за органите на държавната власт. От друга страна, при провеждане на конституционна реформа - предвиждаща ликвидиране на областните държавни администрации (ОДА) и създаване на комитети, лишени от неприсъщи на централната власт функции и предаването им на местната власт - ще съкратим централните органи на държавната и изпълнителната власт с до 20%", каза той.
Правителството на Украйна се отказа от идеята през 2014 г. да бъдат намалени минималната заплата и минималната издръжка в страната, тъй като размерът им и без това е твърде нисък, каза премиерът Арсений Яценюк в изказването си пред парламента.
"Правителството трябва да постъпи като правителствата на Италия и Гърция, а именно да намали минималната заплата и разходите за живот. Но ние осъзнаваме, че техният размер е толкова нисък, че намаляването им в тази ситуация, колкото и да го искаме, е недопустимо", каза Яценюк.
В заключение той подчерта, че решенията ще бъдат приети или Украйна ще банкрутира, припомняйки по-рано огласените прогнози за икономически спад в страната на ниво от 3 процента. По думите му, ако парламентът не подкрепи предложенията на кабинета, БВП ще намалее с 10% и страната я очаква неплатежоспособност. Освен това инфлацията за 2014 г. ще бъде 12-14% в зависимост от обменния курс на гривната.
Междувременно Международният валутен фонд оповести спасителен пакет в размер на 14-18 млрд. долара за Украйна, имащ за цел да предпази страната от банкрут на фона на ескалиращата криза с Русия. Директорът на украинската мисия на МВФ Николай Георгиев каза пред репортери, че помощта ще е ключова част от по-голям пакет, осигурен от други правителства и агенции, в размер на 27 млрд. долара през следващите две години.
Европейската банка за възстановяване и развитие пък планира да инвестира в украинската икономика 1 млрд. евро годишно. Банката може да инвестира около 1 милиард евро годишно през следващите няколко години. Това значително повишава инвестицията на ЕБВР от 550-750 милиона, предоставяни по-рано. От ръководството на финансовата институция обясниха, че увеличението се прави "в контекста на реакцията на международната общност", включително споразумението с МВФ за макроикономическа стабилизация. Инвестиционният портфейл на банката в Украйна в момента възлиза на 4,7 милиарда евро за 182 проекта.