04 Май 2024събота18:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Казахстан - мъдрият преход към възхода

25 години нова история - поглед от България

/ брой: 287

visibility 40

Проф. Петко Ганчев,
председател на Геополитическия център "Евразия" - София

На 16 декември 2016 година Република Казахстан чества четвърт век от обявяването на независимостта си от разпадналия се Съветски съюз след Беловежките съглашения и последвалия важен период от своята нова история.
Със своите 2 724 902 кв. км територия страната заема 9-о място в света (малко над 26 пъти по-голяма е от България), а със 17 733 198 души население - 64-то място в света. По отношение на БВП в оценките на Световната банка преди няколко години тя заемаше 42-о място с амбициите през следващите две-три десетилетия да влезе в първите 30 държави по БВП като страна с високотехнологична индустрия и селско стопанство.
    Република Казахстан е многонационална държава, в която живеят от векове десетки етноси. В по-късната история народите на Казахстан са включени в състава на Руската империя, а след 1917 г. в състава на Съветския съюз. На 16 декември 1991 г. Казахската съветска република обявява своята независимост и под ръководството на своя лидер президента Нурсултан Абишевич Назърбаев започва своето самостоятелно движение в съвременната история на човечеството.    

    Държавно-политическо строителство

    Пътят на строителството на новата държава се разгръща крачка по крачка, описана превъзходно от президента Назърбаев в неговата книга "Пътят на Казахстан" (2012 г.). Добре разбирайки, че само историята и науката могат да дадат ключа към разрешаването на проблемите, пред които е била изправена новата млада държава, Назърбаев се учи не само от горчивия опит на СССР и завършилата катастрофално "перестройка" на Горбачов, но и от опита на редица видни политически лидери на световната история, които са намирали решения в трудни периоди на историята на своите народи. Сред тях са преди всичко президентите на САЩ Т. Джеферсън и Ф.Д. Рузвелт, президентът на Франция ген. Шарл де Гол, първият президент на Турция Мустафа Кемал Ататюрк, бившият премиер на Малайзия Махатир Мохамад, бащата на китайските реформи Дън Сяопин и, разбира се, неговият приятел от началото на 90-те години премиер-министърът и строителят на Сингапур Ли Куан Ю.
    Изучавайки опита на държавното строителство на редица общества в преходни периоди и ролята на конституциите в този процес, заедно със своя екип от съратници Назърбаев прави редица решаващи ходове, за да бъде подготвена и приета на всенароден референдум Конституцията на Република Казахстан през 1995 г. В съответствие с нея Казахстан преминава от съветската форма на държавно управление към формата на суверенна президентска република Казахстан. Тук няма ограничаване нито на свободата, нито на демокрацията, за което в България например реват либералите. За тях държавата трябва да бъде сведена до минимум, но както казват древните китайци, когато преминаваш през бурна река, трябва да имаш сигурен водач, който да знае къде  и как да те преведе. Такъв водач може да бъде само държавата.
    В съответствие с Конституцията от 1995 г. като президентска република Казахстан,  законодателната власт е представена от две палати на парламента. В Сената (горна) за 6 години се избират по двама сенатори от 14-те области и двата града с национално значение (столицата Астана и старата столица Алма Ата) плюс 15 сенатори, назначавани от президента. В долната палата - Меджилиса, за 5-годишен период се избират 100 депутати. Председател на Сената сега е Хабибула Кабенович Джакупов. Изпълнителната власт е представена от Министерския съвет, чийто председател от 2014 г. е Карим Масимов. Надолу по йерархията на държавната и политическа структура следват областните администрации, районните и селищни управления на местната власт.
    Много важен елемент в системата на организацията и управлението на Република Казахстан като многонационална държава е създадената като неправителствен орган Асамблея на народите. В нея са представени всички народи, за които през вековете Казахстан е станал родина. Наравно с казахите като основен държавно образуващ етнос - 11 748 000  души, руснаци - 3 644 000, участват и представители на узбеките - 548 000, на украинците - 289 000, на татарите, уйгурите, немците, китайците, киргизите, българите и още други десетки националности. И макар че 70% са се определили като изповядващи традиционния ислям, 26% християнството, а 3% атеисти, в тази държава има представители на почти всички световни вероизповедания. Това вече говори, че опитът на мирното и градивно съжителство между тези народи и религии е неизмеримо ценен за всички народи.
Неведнъж, отчитайки резултатите от работата на тази Асамблея на народите, президентът на Казахстан Назърбаев предлага на разни световни форуми ООН да организира диалог на лидерите на всички държави в света за обсъждане и решаване на тежките проблеми и конфликти, които заплашват световния мир и поставят човечеството постоянно на прага на нова глобална война. Това в особено висока степен се отнася през последните две-три години за държавите от Европа, сред които и България, които са подложени на непознат от векове мигрантски натиск поради военните конфликти в Близкия и Средния изток и Северна Африка и разгула на ислямисткия тероризъм.
   
Икономически азимути

    В Конституцията на Казахстан са определени и принципите на икономическите основи и развитие на младата държава. Отново за разлика от политическите сили в България, които започнаха и до днес провеждат прехода в съответствие с Вашингтонския консенсус - доминираща частна собственост и монетаристки неолиберални подходи на икономическия живот, народът на Казахстан, воден от своя лидер, избра не само равнопоставеността на всички форми на собственост, но вместо крайните форми на ултралиберализма приложи принципите на социалното пазарно стопанство, развито от Европа (Германия, Австрия, Швеция, Норвегия, Дания и т.н.). Това позволи плавен преход от прилаганите преди принципи на централизираното управление на икономиката и решаване на множество социални проблеми на обществото. Така европейска България вместо да осигури напредък в своята икономика чрез реформирането й, всъщност я върна столетия назад и възроди уродливите форми на социалната поляризация и бедност. В същото време бившият "съветски" Казахстан създаде законово условия за участие на всички участници в производствените процеси по степента на своята компетентност. По такъв начин бяха неутрализирани опитите за създаване на монополи и се утвърди един справедлив универсален законов конкурентен ред  за функционирането на пазара.
    Именно върху този икономически фундамент Република Казахстан построи всичките свои свободи и социални програми - безплатно здравеопазване, безплатно средно образование, равенство на всички етноси, религии и вероизповедания. Това беше и реалната бариера против възникването и разгръщането на различни екстремистки движения и структури и осигури спокойното действително стабилно развитие на страната. Опитите за предизвикване на ексцесии бяха бързо и решително ликвидирани.
Пространството, в което е израснал и разгръща във времето своята история народът на Казахстан, има както своите прекрасни дадености, природни богатства, така и своите сурови характеристики. Подземните богатства на тази земя са в огромни количества и разнообразие: първо място в света по наличие на цинк, волфрам и барит; второ място по наличие на сребро, олово, хромит; трето по медни руди и флюорит; четвърто - молибден, а пето - злато. 3,2% от световните запаси на нефт са тук (6,5 млрд. тона - 2009 г.) и 1,7% от световните запаси на газ ( 1,82 трл. м3).   
Тези реалности показват както възможностите, така и проблемите на народа на Казахстан в развитието на своята индустрия и селско стопанство, както и огромните възможности за сътрудничество между България и Казахстан, между българския бизнес и бизнеса на Казахстан. Традициите и опитът на българската металургия, на българското земеделие и селскостопанска наука могат да бъдат добре включени в двустранното сътрудничество между нашите страни и народи, още повече, като се имат предвид много благоприятните условия за такова съвместно производство, осигурено от законодателството на Казахстан.

Международно сътрудничество и интеграция

Президентът Назърбаев е един от инициаторите за образуването на ОНД на мястото на разпадналия се СССР през 1991 г. Именно той в една реч пред студентите от МДУ "М. В. Ломоносов" през 1994 г. говори за създаването на Евразийски икономически съюз на мястото на СССР... Днес ЕврАИС е вече  факт и прави важни стъпки към интеграцията на народите на Русия, Казахстан, Беларус, Армения и Киргизия.
Републиката е не само активен член на ОДКБ (Организацията на договора за колективна безопасност) и ШОС (Шанхайската организация за сътрудничество), създадена по инициатива на КНР и РФ, но развива интеграционни процеси с тюркските народи на пространствата на бившия Съветски съюз, Близкия и Средния изток. А в лицето на своя президент предлага различни инициативи пред ООН като манифеста "Мир за ХХт век" на последната сесия през 2016 г., посветена на съкращенията и ограничаванията на ядрените оръжия. Не трябва да се забравя, че той утвърди и отказа на Казахстан от ракетите с ядрени бойни заряди в началото на 90-те години на ХХ в.  


Назърбаев и Путин - един ключов тандем

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1300

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1502

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1437

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ