16 Юли 2025сряда23:07 ч.

Интервю

Нина Ставрева:

Каварна се нуждае от постоянни работни места

Обмислям да отпадне таксата за детските градини, казва кандидатът на БСП за кмет на общината

/ брой: 205

автор:Аида Паникян

visibility 1720

НИНА СТАВРЕВА е родена на 23 март 1976 г. Завършила е СОУ "Стефан Караджа" в родния си гр. Каварна. Магистър по аграрна икономика от варненския Икономически университет със следдипломна квалификация по педагогика. От началото на трудовия си път през 1997 г. до момента е учителка по аграр-икономически дисциплини в Професионалната земеделска гимназия в Каварна. От 2011 г. е общински съветник от БСП и председател на общинската Постоянна комисия по духовни дейности. През 2009 г. в Каварна е учредена структура на Младежкото обединение (МО) на БСП, на която е избрана за председател. От 2009 до 2011 г. е член на НС на МО на БСП. На 35 г. заедно със свои съмишленици създават първична партийна организация "Фактор" с желанието тя да се превърне във фактор в общинската организация на БСП. Само през т.г. в организацията са приети десет нови членове. Омъжена, с дъщеря на 16 г. и син на 13 г.


"Без поминък и прилични доходи всички прекрасни културни прояви и инфраструктурни проекти губят смисъл"



- Г-жо Ставрева, какво ви накара да се кандидатирате за кмет на Каварна?
- Предизвикателството е голямо. Вълнувам се от политическите процеси в страната от 1990 г., когато бях на 14 г. Израснала съм в социалистическо семейство и съм трето поколение убеден социалист. Работата с млади хора тонизира, а четирите години като общински съветник ме научиха на много неща. Управлението на общината е екипен процес, разчитам на хората около мен. Усетих подкрепата на много съграждани, затова реших да приема това предизвикателство.
- Имате ли подкрепата на семейството си?
- Имам безрезервната подкрепа на съпруга си. Той също е член на БСП. Родителите ми ме увериха, че стоят твърдо зад всяко мое решение. Синът ми каза: "Искам да видя колко хора ще те подкрепят". Дъщеря ми е уверена, че ще се справя. Трябва да вярваме на младите.
- От какво има нужда общината?
- В последните 12 години Каварна стана изключително популярен град. Постигна се много и никой не може да отрича това. Създадените традиции не бива да бъдат пресечени - рокфест, миден фест, Ден на Каварна на 6 май, театрални празници в началото на м. юни. Каварна, освен рок столица на България, е и културен център на много фестивали, пленери и пр. Ще направя всичко възможно, за да продължа тези традиции. Но занапред трябва да заложим на управление по-отворено към хората. Узрели сме за създаването на обществен съвет. Само така кметът може да очаква помощта на всеки гражданин в общината. За тротоари, паркове, асфалтиране на улици са вложени много средства. Време е и хората да участват в опазването им и да съдействат за създаването на нови блага.
Общината има голям проблем - обезлюдяването. Той не получи решение през последните 12 години.
- Каква е причината младите да напускат?
- Основният работодател в момента е общината, което означава, че тук работните места са предимно временни. Имаше села с голямо население, а сега са с по 20-30 души, предимно възрастни. Основният поминък в района е селското стопанство. Туризмът също би могъл да се превърне в поминък. Макар че и двете дейности в крайна сметка са сезонна заетост. Общината може да спечели от културния туризъм. Районът има богата история, за което свидетелстват многото археологически обекти. Това не може да е основен източник на препитание, но трябва да се развие, защото има база.
- По т.нар. търговска улица това лято повечето магазини не работят...
- Няма потребление, защото доходите на хората са ниски. През август безработицата е 6,2% - под средната за страната. Но да не забравяме, че трудоспособното население в общината има предимно сезонна заетост. Затова приоритет е да работим за създаване на повече постоянни работни места.
- Кой е най-големият проблем на община Каварна, с чието решаване бихте се заели?
- Основен проблем е липсата на перспектива за младите. Те напускат Каварна, защото тук нямат възможност за реализация. Спешно трябва да положим усилия в тази посока. Важно е и да получават доходи, които да им осигуряват нормален живот. Заработи фабриката за рапани - тя осигурява 157 работни места, но те все още не са заети. В момента там работят около 50 души. Условията на труд са тежки - 10-часов работен ден, минимална заплата.
- Какво бихте направили, за да бъде осигурена постоянна заетост на хората? Навремето имаше завод за багери, трикотажна фабрика, мебелен завод, но това очевидно е минало...
- Трябва да се търсят инвеститори.
- Къде?
- Навсякъде. През последните години имаше немалък инвеститорски интерес.
- Защо нищо не се е получило?
- Когато има ясни правила и коректни взаимоотношения, нещата биха се получили. Имаше интерес да се създаде ферма за охлюви, имаше интерес за правене на дървени къщи. Това би разкрило немалко целогодишни работни места.
- Какво още е необходимо за младите хора?
- Спорт. В Каварна има много спортни клубове с активна дейност и съм убедена, че работата им трябва да продължи, а общината да ги подкрепи. Особено в наши дни, когато лаптопите и смартфоните са "продължение" на ръцете на децата. Ще работим за активизиране и популяризиране на спорта сред каварненци. В тази област има какво да се направи за развитието на масовия спорт, както и на спорта за хората в неравностойно положение.
- Кое е първото нещо, което ще направите, ако бъдете избрана за кмет?
- Един от проблемите на града е плажът. Той е без концесионер от шест години. Още от 90-те години, когато плажовете у нас станаха публично-държавна собственост, община Каварна прави постъпки да стопанисва плажа. Трябва да продължим да работим в същата посока - плажът да бъде предоставен на общината. Ивицата е разделена на три зони. Наскоро двете са дадени на концесия за следващите 5 години. Тъй като туристическият сезон е към края, концесионерът реши да започне да влага средства от идната година. Добрият плаж е гаранция, че почиващите ще плажуват тук, в нашия град, в нашата община. Това е важно, за да развием истински туризъм.
Необходимо е да се намери решение за недостроените и вече рушащи се сгради по пътя от Каварна към курортната зона. Те от години са като грозни кръпки, но са частна собственост и общината не разполага със законови механизми за събарянето им. Има идеи за облагородяването на тези терени, но сградите пречат. 
Ако трябва да отговоря коректно на въпроса, основното е да спечеля изборите, а след това да работя отговорно и открито. На първо място е необходимо да се положат усилия за икономическия напредък на общината и социалното благополучие на хората. Това може да стане, ако се заемем сериозно с разкриването на постоянни работни места.
- Какви проблеми има в системата на образованието в общината?
- В Каварна има СОУ, професионална гимназия, начално училище, основни училища в града и в две села - Белгун и Септемврийци, където паралелките са смесени. В града съществуват три детски градини, има детски градини в селата Раковски, Вранино, Българево, Септемврийци. Но има какво да се желае за подобряване на материалната база. Трябва да се обърне внимание и на обществените поръчки, свързани с изхранването на децата. Обмисляме идея родителите да бъдат освободени от плащането на месечната такса от 30 лв. Щом община с 13 млн. лв. бюджет може да осигури 390 хил. лв. за футболния си отбор, може да си позволи безплатни детски градини, като задели 70-80 хил. лв. Въпрос на финансова политика и на приоритети.
- Като общински съветник внасяла ли сте такова предложение?
- В Общинския съвет такава идея не е коментирана. Наскоро имаше предложение месечната такса да се увеличи от 30 на 50 лв. с мотива, че са високи изискванията към храната на децата. Категоричното становище на комисията по образование бе против предложението.
- Какво е необходимо по отношение на здравеопазването?
- Болницата в Каварна е... болна тема. От 2010 г. насам много общински болници бяха закрити, но не трябва да допуснем това да се случи тук. Нашата болница обслужва голям район - Каварненска и Шабленска община, до границата с Румъния. Имаме добри лекари, опитни сестри, акушерки, лаборанти, фелдшери. Нуждаем се от още специалисти и най-вече млади кадри. И отново се натъкваме на проблем, който държавата трябва да реши. Ако дойде млад лекар, той не може да специализира тук, а само в университетска болница. Т.е. трябва за месеци да напусне семейството и дома си, да живее в голям град, да плаща квартира, храна и обучение, а всичко това е непосилно за млад специалист и той не е мотивиран да дойде тук.
- С какви думи към жителите на Каварна да завършим този разговор?
- Като кандидат за кмет на общината на първо място поставям икономиката и свързаните с нея възможности за привличане на инвеститори и средства по европейски програми. Поставили сме си амбициозната, но осъществима, задача да мобилизираме за тази кауза най-добрия експертен потенциал на България. Без поминък и прилични доходи всички прекрасни културни прояви и инфраструктурни проекти губят смисъл - след време няма да има кой да им се радва.
Каварненка съм, тук е моето семейство, тук са моите роднини и приятели. Каварна е прекрасен град и заслужава да е най-чистото и най-уютно място за живеене.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ