29 Юни 2024събота22:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

КЪСОГЛЕДСТВО

/ брой: 62

автор:Тодор Коруев

visibility 341

Когато на 11 януари т.г парламентът ни в клин, ни в ръкав и почти на галоп прие "Декларация, осъждаща опита за насилствена асимилация на българските мюсюлмани", ръката ме сърбеше да напиша нещичко против този ненужен и позорен документ. Но изчаках как ще реагира Турция. Каквото повикало, такова се обадило. "Миллет": "България призна официално асимилацията"; "Сабах": "Историческо решение от България" (Забележете не "на", а "от", т.е за/към Турция), "Хюрриет": "Решение на България за осъждане на асимилацията". Проф. Емин Балкан, председател на федерацията на изселническите дружества, заяви, че са доволни от декларацията, но тутакси поиска обезщетение. Председателят на "Бултюрк" Рафет Мурат също апелира за обезщетения, не само финансови, а и за морални. А в официалното изявление на турското външно министерство се изказва съжаление, че не се споменава за обезщетения в декларацията, която, макар и закъсняла, била "уместна стъпка, направена от една държава, която реши да се изправи срещу мрачен период от историята си". Ако трябва да бъдем справедливи към общуването на нашия парламент с историята, щем не щем ще се запитаме защо парламентът ни досега не е събрал кураж да осъди петте века "мрачен период" като геноцид. Или депутатите са кандисали на определението "османско присъствие". Те отново отказаха да гласуват декларация, в която да признаят геноцида над арменците, нещо, което българският народ призна още когато подслони "изгнаниците клети". 
Стана ясно, че този безумен водевил е подготвен от шпионина Сезгин Мюмюн, който години наред търсел истински патриот да пробута декларацията в парламента. И попаднал на точното място - Иван Костов. Който е тръгнал подир Иван Костов, знае се докъде стига. Най-малкото е да се осмърди. Командира още навремето отърча в конаците на съседите да се извинява, обеща на изселниците двойно гражданство и пенсии. Сега пък "патриотът" издебна момент, в който можеше да се предвиди тайна договорка: мнозинството обругава възродителния процес, дано ДПС в ответ да даде рамо на пакта "Дянков". Така парламентът прие срамен антибългарски документ, израз на историческо невежество и политическа недалновидност. Той не отразява вярно историческата истина. Възродителният процес имаше свой смисъл за приобщаване на българските турци, макар че след 1984 г. бе съпроводен с насилие при смяната на имената, което не може да бъде оправдано и получи отрицателна историческа оценка, но в никакъв случай то не може да бъде дефинирано като "етническо прочистване".
Турските правителства винаги са спекулирали с т.нар. изселнически въпрос, за да поддържат своя пета колона в България. Поприберат си част от турското население в "оджака", па след туй Анкара затваря савака. През десетилетие тази игра се повтаря. Броят на български граждани, изселили се в Турция от Освобождението до днес, надхвърля един милион. Заради засилените сепаратистки тенденции сред турското население, терористичните акции у нас, агресията в суверенен Кипър и предложението на Анкара за широкообхватна изселническа спогодба през 1989 г. бе дадена възможност на онези, които приемат за своя родина не България, а Турция, да напуснат страната и се заселят там.
Позорно е, че 120 народни представители (от Коалиция за България трима бяха "за", другите се изсулиха) гласуваха за тази антинародна декларация, в която има текст, който обявява "прогонването на 360 000 български граждани от турски произход през 1989 г. за форма на етническо прочистване, извършено от тоталитарния режим". Да припомням ли кой отвори границите и кой ги затвори при Голямата екскурзия. И защо 150 хиляди, заминали за Турция, се завърнаха, а други десетки хиляди души си запазиха българските имена и не ги променят и до днес.         
С тоя документ, който си е политическо харакири, парламентът наля вода във воденицата на ислямска Турция. Изразите "етническо прочистване", "асимилационна политика", "мюсюлманско малцинство" развързват ръцете на нейните държавници, които и така не изпълняват задълженията си по договорите между двете страни. Смея да си мисля, че след тази декларация българската страна ще бъде напълно обезоръжена в бъдещите преговори за обезщетенията за бежанците от Източна Тракия и Мала Азия. И Турция няма как да не се възползва от загрижеността на българските депутати за "мюсюлманското малцинство" (В България има етнически групи, а не малцинства), от  юридическото безхаберие, от политическото късогледство на нашите депутати. В страната тече подписка за отмяна на декларацията от 11 януари,  но парламентът с това неизличимо късогледство не я вижда. Или не ще да я види!
 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ