04 Май 2024събота18:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Карате за всички

Филмите създават погрешни впечатления за нашия спорт, казват от първия карате клуб, печелил субсидия за проект по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство

/ брой: 298

автор:Мони Георгиев

visibility 1889

"Имат навика бързо да се отказват. Когато е в дома, когато нещо му е трудно, става и си отива в стаята. Но когато го изкараме далеч от дома и няма къде да отиде, преди да свърши тренировката, трябва да положи усилия. Вече имаме пример. "Не го ща, не го мога и няма да го правя", казваше девойка на 9 години. А след мрънкане и няколко опита започна да го прави както трябва." Така председателят на карате клуб "Ронин 11" Илиян Мечков описва първото занимание на едно от децата, с които той и колегите му от столичния клуб са се заели да работят.
Момичето е едно от онези около 5000 български деца, лишени от родителски грижи и настанени в домове за отглеждане. Подобно на подрастващи, чиито здравословни проблеми им пречат да се социализират, тези деца, макар и напълно здрави, изпитват трудност да се влеят в обществото, дори да комуникират с хората около себе си. Затова и чрез проекта

"Активен спорт - път към толерантността"

карате клубът има за цел да подобри общуването на поне 30 от сираците от столичния ДДЛРГ "П. Р. Славейков" и да им покаже колко по-хубав би могъл да бъде животът.
Това е четвърто поред начинание с участието на "Ронин 11", финансирано по Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Другата му цел, освен социализиране в обществото, е понижаване на агресията, което е често срещан в тези среди проблем. В проекта участват 2 групи от по 20 деца и младежи на възраст между 7 и 18 г. Освен 30-те сираци от дом "Славейков", в заниманията на по-късен етап се включват деца с различен тип увреждания, такива от приемни семейства, както и деца, растящи в нормална среда.
С децата от дома възпитателите от клуба работят от средата на ноември, като проектът ще приключи на 30 април 2015 г. Това не означава, че след тази дата трениращите няма да могат да продължат да посещават заниманията. Напротив. Организаторите се надяват колкото може повече от тези деца чрез спорта да открият нови приятели и да променят в положителна насока погледа си върху живота. "В термина "общуване" не включвам само комуникацията един с друг, а и представянето пред обществото. Ще помогна максимално да го опростят. Да се научат да се вслушват в човека отсреща, да казват истината. Особено дечицата от социалните домове, които са превърнали начина си на общуване в борба за оцеляване", обяснява Дарина Дончева, член на Управителния съвет на КК "Ронин 11" и ПР на сдружението. В момента Дарина учи за треньор по карате, а на децата ще преподава по един от четирите обучителни модула - "Способности за общуване". Заниманията продължават общо по 2 часа на ден, а заради графика на сираците се провеждат събота и неделя в залата на танцова школа "VeroniQue" на ул. "20 април" 13. Сградата, в близост до Руски паметник, е една от 8-те в столицата, в които клубът, чието име най-просто значи "самурай без господар", провежда занятия. По-голямата част от залите са в жк "Лозенец", като първоначалната идея била след няколко тренировки обитаващите дом "Славейков" да се включват именно там в занимания с част от атлетите на клуба. Причината според Мечков е една - децата да са далеч от дома, който е на ул. "Пиротска" 175.
"Желанието ни бе да ги изкараме от "удобната" им среда и да ги сложим на място, на което могат да комуникират правилно. Искаме

да намалим агресията

която е голям проблем", казва председателят, който освен ръководител на проекта, ще преподава и по модула "Толерантност"
Тук изниква въпросът как каратето, което повечето от нас първосигнално биха свързали с екшъните, може да постигне подобен ефект. Отговорът дава Симеон Иванов, който преди месеци защитава майсторска степен 3 дан в стил "Шотокан" и ще възпитава малките каратеки на друг от модулите - "Самоотбрана". "Карате търси начин на взаимодействие с човека отсреща. Въпреки че то има много лица и повечето хора виждат единоборствата, както са свикнали да ни го представят филмите. Истината е, че карате е работа с един или няколко човека. Отбраната има много аспекти. Залага се и на психическо, и на физическо ниво. Колкото повече се занимаваш с бойни изкуства, толкова по-малко желание имаш да се биеш на улицата. Децата кипят от енергия, тя трябва да се изразходва в залата", категоричен е Иванов. Той е разработил комплекс от неагресивни упражнения, които преподава през първия месец. "Общата физическа подготовка и началните упражнения  предпазват от изкушението да шибнем някого само заради идеята", обяснява с усмивка Илиян Мечков. Той е магистър по карате и обяснява, че се занимава "със 100 други неща, най-вече във финансово-счетоводната дейност".
Единият преподавател от клуба работи в "Булсатком", Дарина е управител на фирма за инвестиционни и финансови консултации, Белла е педагог. Само Лъчезар Цветков си изкарва прехраната единствено със спорта. Въпреки че всеки гони куп задачи, всички се готвят за проекта още от февруари. "Първото ни участие по проект, финансиран по тази програма, бе по покана от Асоциацията на родителите на деца с увреден слух - международен, против насилието. Интерес на децата към бойните изкуства предизвика и втората наша инициатива - "Карате за всички. Мост между поколенията". Млади спортисти взимаха интервюта от хората, положили основите на българското карате. Получи се интересно филмче, което може да се види в интернет. После участвахме в малък проект по линия на МВР за самоотбрана", обяснява Мечков. Благодарение на сътрудничеството с Кралския колеж на слепите в Англия има възможността да наблюдава как деца с нарушено зрение тренират любимия спорт. Сега обмисля и в КК "Ронин 11" да се занимават с подрастващи със зрителни проблеми. "Децата, които не чуват, имат много добро периферно зрение. За тези, които не виждат, трябва да преработим базовата техника и комплексите от упражнения, за да са на близка дистанция и да могат да работят само с ръце." В "Ронин 11" се гордеят, че в клуба тренират 3 деца с увреден слух. Радостина Йотова и Виктор Тодоринчев дори взеха участие на 22-ите Дефлимпикс 2013, които се проведоха в София, като момичето завърши на пето място. Надеждите са за добро представяне и на Евро 2015 за глухи, на което София ще бъде домакин.

Толерантност, дисциплина, лоялност

Това са основните принципи, на които възпитателите искат да научат участниците в проекта, въпреки че до постигането им винаги се стига след редица пререкания, обяснява Белла Станева, преподаващ четвъртия модул в проекта - "Управление на конфликти". Тя е и член на УС на клуба, а в момента пише дисертация на тема "Възпитателните възможности на карате". "Във всяка група, особено детска, конфликтът е често срещано явление. Опитваме се да ги решаваме посредством философията на карате. Дори веднъж на 2 седмици четем притчи и приказки, даващи на децата поле за съждение. Почти съм убедена, че конфликти ще възникват и занапред. А дали тези децата ще останат да тренират карате в клуба, зависи от нас. Знаете обаче какви са децата и как бързо си променят мнението. Около 20% обаче остават."
За съжаление, почти всички спортни клубове в България засега развиват само спортна дейност, без да полагат каквито и да е усилия да бъдат в помощ на групи от обществото. "Щом застане някой спортен човек пред микрофона и веднага казва: "Ама няма пари, та няма пари". Ще имам грижата да разпространим сред всички членове на федерацията опита на КК "Ронин 11". За това се иска едно важно качество, което всеки ден го чуваме по медиите, но не го проумяваме - административен капацитет. От всички 68 клуба, които членуват при нас, те са единствените, които са получавали за проекти субсидия, различна от отпусканите средства от Министерския съвет. За такава се искат повече качества и на проекта, и на хората, които го правят", категоричен е техническият секретар на БНФ Карате Валентин Тодоров.
Социалната дейност на КК "Ронин 11" не пречи на спортната. В клуба тренират около 50 каратеки, като от 2002 г. насам е възпитал над 200 и е в топ 10 в комплексното класиране на България. Почти няма състезание, от което негов представител да не е завоювал медал.
"Отпуснатите средства по проекта са около 13 000 евро, като с наше дофинансиране общата сума е грубо 14 500 евро", обяснява Дарина Дончева. Тя е горда, че проектът протоколно ще приключи с изтъкнат гост - окинаки карате майстора Татсуджи Накамура, седми дан. Той ще демонстрира уменията си в баскетболната зала на стадион "Академик", а семинарът е от 24 до 26 април. Желанието на всички в КК "Ронин 11" обаче е практически проектът да не приключва никога, а спортът и в частност каратето да се развиват като средство за социализация на различни проблемни групи. Дано!


Победителите от "Карате за всички. Мост между поколенията"
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1329

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1176

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1350

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1300

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1292

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1502

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1314

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1437

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ